7 dużych firm sprzedanych za dolara
Jak można sprzedać firmę wartą miliardy za jednego dolara? Jest to cena szokująca, ale jednocześnie ma charakter symboliczny.

Źródło obrazu: Pexels
Zwykle dzieje się tak, że nowi właściciele firmy płacą nominalną wartość, aby zakup był skuteczny, robią to jednak pod warunkiem, że przejmą długi i dokapitalizują upadłego giganta. Kluczowym punktem jest zatem legalna odpowiedzialność jaką przejmuje kupujący. Nieformalnie mówi się o zapłaceniu „ziarnka pieprzu” w celu konsolidacji transakcji i ta cena formuje część umowy, żeby w rejestrze figurowała jakakolwiek wartość. Może to być jeden dolar, 10, albo 100. Eksperci w dziedzinie restrukturyzacji przedsiębiorstw twierdzą, że jest to „klej, który przypieczętowuje transakcję”.
Poniżej przedstawiamy zestawienie siedmiu dużych firm, które, będąc u schyłku bankructwa, zostały sprzedane w cenie zbliżonej do jednego dolara.
1. Banco Popular
Santander kupił hiszpański Banco Popular, który został wystawiony na sprzedaż w styczniu 2017 roku, ponieważ jego działalność stała się nieopłacalna. Transakcja została przeprowadzona w ramach europejskiego jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (MUR), w obliczu ryzyka braku płynności spowodowanego ucieczką kapitału po gwałtownym spadku na giełdzie.
W momencie transakcji, Bank Santander zobowiązał się do podwyższenia kapitału o 7 miliardów euro, w celu wzmocnienia bilansu instytucji, która była wówczas szóstym co do wielkości hiszpańskim bankiem.
Ponad 300.000 akcjonariuszy i posiadaczy niektórych rodzajów obligacji straciło swoje inwestycje, podczas gdy oszczędzający, deponenci lub inwestorzy funduszy zarządzanych przez Popular nie ponieśli żadnych poważnych konsekwencji.
2. Chelsea y Swansea City
Brytyjski klub piłkarski Chelsea został zakupiony przez Kena Batesa za jednego funta w 1982 roku. Bates wziął na siebie długi, które w swoim czasie przekraczały 1,5 miliona funtów.
Prawie dwie dekady później, kiedy przedsiębiorca sprzedał klub Romanowi Abramivichowi, transakcja została zamknięta za 140 milionów funtów. Mówi się tutaj o największym zakupie w historii brytyjskiego futbolu na obecny moment.
Właściciele walijskiego klubu Swansea City również sprzedali go za jednego funta, gdy drużyna spadła do trzeciej ligi w 2001 roku.
3. Newsweek
Amerykańska gazeta The Washington Post sprzedała magazyn Newsweek przedsiębiorcy Sidneyowi Harmanowi za jednego dolara w 2010 roku. Harman, który zbił fortunę na firmie Harman International Industries, produkującej wysokiej jakości sprzęt audio i inne produkty, w tym czasie zobowiązał się do zatrzymania większości z 325 pracowników magazynu.
Magazyn, historyczny rywal magazynu Time, stracił miliony dolarów w wyniku spadku sprzedaży przez ostrą konkurencję ze strony mediów cyfrowych.
Newsweek, utworzony w 1933 roku, został przejęty przez The Washington Post w 1961 roku.
4. Parmalat Argentina
Włoska grupa Parmalat sprzedała swoją argentyńską filię spółkom Molinos y Establecimientos Harineros Bruning i Industrias Argentinas Man (należących do argentyńskiego przedsiębiorcy Sergio Tasselliego) za jeden euro w 2004 roku. Transakcja musiała uzyskać autoryzację włoskiego rządu, jako że spółka dominująca grupy znajdowała się pod jego nadzorem z powodu skandalu księgowego.
Parlamat został uznany za niewypłacalny pod koniec 2003 roku przez długi w wysokości milionów, którym nie mógł stawić czoła.
W momencie sprzedaży argentyńska filia liczyła 1.200 pracowników i trzy zakłady produkcyjne.
5. Bank Barings
Brytyjski bank Barings został zakupiony za jeden euro przez holenderską grupę finansową ING w 1995 roku. Bank Barings, utworzony w 1762 roku, był najstarszą komercyjną firmą bankową w Zjednoczonym Królestwie, aż do gwałtownego spadku w 1995 r. po skandalu, który wstrząsnął światem finansów.
Jeden z jego pracowników, Nick Leeson, stracił ponad miliard dolarów, wykonując ruchy spekulacyjne na przyszłych rynkach kontraktów w Japonii i Singapurze. Został pociągnięty do odpowiedzialności za fałszowanie ksiąg rachunkowych w celu ukrycia błędów w działalności podmiotu. Kiedy straty wyszły na jaw, momentalnie zbankrutował.
6. Tata Steel
Fundusz inwestycyjny Greybull kupił brytyjski oddział indyjskiego koncernu Tata Steel za jednego funta w 2016 roku.
Tata Steel, która zajmuje się wytwarzaniem produktów takich jak tory kolejowe i rynki stali dla przemysłu budowlanego, została sprzedana, kiedy brytyjski przemysł stalowy znalazł się w trudnej sytuacji i przez presję związków zawodowych, które zaproponowały nacjonalizację sektora.
Transakcja obejmowała sprzedaż huty stali w Scunthorpe, zakładów w Teesside, Workington i York, a także fabryki w północnej Francji.
7. Lotus
Francuski producent Renault zapłacił jednego funta za brytyjski zespół Formuły 1 Lotus w 2015 roku. Lotus zmagał się z problemami prawnymi ze strony brytyjskiego organu podatkowego za nie płacenie określonych podatków.
Sprzedaż Reunaltowi pozwoliła im pozbyć się długów o wartości milionów i problemów z płynnością.
Dział: Biznes
Autor:
BBC | Tłumaczenie Karolina Gruca — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/