Alfa Bank: Sankcjonowany przez USA rosyjski gigant bankowy rozszerza działalność w Chinach
Hong Kong/ Londyn (CNN) – Największy prywatny bank w Rosji, dotknięty zachodnimi sankcjami, rozszerza swoją działalność w drugiej co do wielkości gospodarce świata.
Stoisko wystawowe Alfa Bank na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, Rosja, 5 czerwca 2024 r. Zdjęcie: Anton Vaganov/Reuters
Alfa Bank, kontrolowany przez objętego sankcjami rosyjskiego oligarchę Michaiła Fridmana, uruchomił stronę internetową i usługę wsparcia w języku chińskim dla firm w tym kraju, poinformował w oświadczeniu na początku tego tygodnia.
Bank planuje również otwarcie oddziałów w Pekinie i Szanghaju, jak zauważono w oświadczeniu wydanym we wtorek. To uczyniłoby bank pierwszym prywatnym rosyjskim bankiem, który otworzyłby oddziały z pełnym zakresem usług w dwóch głównych chińskich miastach. Posunięcie to, które zostało ogłoszone we wrześniu, może pomóc rosyjskim klientom w prowadzeniu interesów z Chinami „jeszcze bardziej efektywnie”.
CNN poprosił bank o dalszy komentarz, ale nie otrzymał odpowiedzi. „Rozwijanie relacji z Chinami jest jednym z najważniejszych obszarów pracy banku”, powiedział pożyczkodawca w oświadczeniu z lutego.
Bank jest częścią Alfa Group, jednego z największych rosyjskich konglomeratów finansowych i inwestycyjnych, który został założony przez Fridmana. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje na grupę i osoby z nią powiązane w ramach szeroko zakrojonych środków karnych przeciwko Moskwie.
Sankcje mocno uderzyły w rosyjskie banki. Alfa Bank odnotował stratę w wysokości 117,1 mld rubli w 2022 roku, zgodnie z raportem rocznym za ten rok. Rok później wydawał się odbijać od dna, odnotowując zysk w wysokości 120,9 mld rubli w 2023 roku.
Chiny twierdzą, że są neutralne w kwestii wojny, ale zacieśniły więzi z Rosją na wielu frontach. W ubiegłym roku handel z Rosją osiągnął rekordowy poziom 240,1 mld USD, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu z 2022 roku, według chińskich statystyk celnych.
Oba kraje zmniejszyły również swoją zależność od dolara amerykańskiego, a około 95% wzajemnych płatności dokonano w rublach rosyjskich lub chińskich juanach w zeszłym roku, zgodnie z komentarzami czołowego rosyjskiego urzędnika podczas jego wizyty w Pekinie w listopadzie.
W zeszłym tygodniu, na szczycie Grupy Siedmiu we Włoszech, USA i ich sojusznicy oskarżyli Chiny o umożliwienie Rosji wojny. Przywódcy G7 zagrozili również dalszymi działaniami, w tym sankcjami, w celu ukarania chińskich podmiotów, które według nich pomagają Rosji w obchodzeniu zachodnich embarg.
We wtorkowym oświadczeniu Alfa Bank stwierdził, że współpracuje już z „tysiącami” chińskich firm i otrzymał solidną ocenę od głównej chińskiej agencji ratingowej. Stowarzyszenie Hong Kong Equity Investment Association również uznało bank za „najbardziej zaawansowanego technologicznie” pożyczkodawcę.
Dział: Aktualności
Autor:
Laura He i Olesya Dmitracova | Tłumaczenie: Aleksandra - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/06/20/business/russia-alfa-bank-china-expansion-intl-hnk/index.html