2023-11-17 12:15:15 JPM redakcja1 K

Apple Zapłaci 13 Miliardów Euro Irlandii?

Radca prawny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej twierdzi, że należy unieważnić orzeczenie pozwalające Apple na uniknięcie płacenia 13 mld euro (11 mld funtów) zaległych podatków.

 

Jest to najnowsza odsłona długotrwałego sporu między UE, gigantem technologicznym z USA a rządem irlandzkim.

Trzy lata temu unieważniono orzeczenie, które stwierdzało, że Apple otrzymał nielegalne ulgi podatkowe od rządu Irlandii.

Jednak rzecznik generalny Giovanni Pitruzzella z Trybunału Sprawiedliwości stwierdził, że sprawa powinna zostać ponownie rozpatrzona.

Argumentował, że popełniono szereg błędów proceduralnych oraz, że orzeczenie na korzyść Apple nieprawidłowo oceniło istotę i konsekwencje pewnych błędów metodologicznych, które według decyzji Komisji przekreślały postanowienia dotyczące podatków.

Opinia prawna nie jest ostatecznym wyrokiem i nie ma charakteru wiążącego, ale sąd zwykle zgadza się z takimi opiniami w większości przypadków.

W odpowiedzi na najnowszy zwrot wydarzeń rzecznik Apple stwierdził, że początkowe orzeczenie, które pozwalało firmie uniknąć płacenia zaległych podatków, było „bardzo jasne co do faktu, że Apple nie otrzymało żadnej selektywnej korzyści ani pomocy państwa".

„Dążymy do utrzymania tego stanowiska" - dodano.

W 2016 roku Komisja Europejska uznała, że Apple otrzymało niesprawiedliwe preferencyjne traktowanie ze strony rządu Irlandii, co umożliwiło mu płacenie znacznie niższej stawki podatkowej w porównaniu do innych firm.

Komisja stwierdziła, że było to nielegalne wsparcie udzielone przez państwo Irlandii firmie Apple.

Ta sprawa stała się symbolem wysiłków Komisji w zakresie ograniczenia tego, co uznała za masowe unikanie płacenia podatków przez międzynarodowe giganty.

Rząd irlandzki twierdził, że Apple nie powinno spłacać zaległych podatków, uważając, że straty te są warte tego, żeby zachęcić duże firmy do umiejscowienia się w kraju.

Irlandia, która ma jedne z najniższych stawek podatkowych dla firm w UE, jest bazą Apple w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Mimo że stawki podatkowe dla przedsiębiorstw są ustalane na szczeblu krajowym i nie podlegają jurysdykcji UE, blok handlowy ma szerokie uprawnienia do regulowania wsparcia państwa, a w tym przypadku twierdził, że stosując bardzo niskie stawki podatkowe dla Apple, Irlandia udzielała mu nieuczciwej dotacji.

Dwa lata temu niższa instancja sądu, znana jako Trybunał Ogólny, uznała, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zaległych podatków Apple była wadliwie uzasadniona i należało ją unieważnić, ale samo to orzeczenie mogłoby teraz zostać unieważnione ze względu na najnowszy zwrot wydarzeń.

Dział: Wiadomości

Autor:
Theo Leggett & Michael Race | Tłumaczenie: Krzysztof Morys

Źródło:
https://www.bbc.com/news/business-67367101

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE