Argentyńskie peso: Milei rozpoczyna terapię szokową gospodarki poprzez dewaluację waluty
Nowy rząd Argentyny twierdzi, że osłabi wartość swoje waluty o ponad 50% w stosunku do dolara amerykańskiego.
Javier Milei wymachuje piłą łańcuchową podczas przemarszu, która symbolizuje plan cięcia wydatków publicznych. (Getty Images)
Krok podjęty przez władze to część gospodarczej terapii szokowej, której, jak mówi prezydent Javiera Milei, kraj potrzebuje, aby naprawić gospodarkę po trwającym prawie dekadę kryzysie. Minister gospodarki Luis Caputo ogłosił również głębokie cięcia wydatków publicznych. Obejmują one zmiany w urynkowieniu cen paliwa i transport oraz zamrożenie wydatków publicznych m.in. na reklamę. Minister Caputo powiedział, że odziedziczył najgorsze dziedzictwo gospodarcze w historii Argentyny i podejmuje kroki w celu uniknięcia hiperinflacji. „Przez kilka miesięcy sytuacja będzie gorsza, szczególnie pod względem inflacji. Mówię to, ponieważ, jak mówi prezydent, lepiej jest powiedzieć niewygodną prawdę niż wygodne kłamstwo” - powiedział minister w przemówieniu telewizyjnym.
Argentyna walczy z gwałtownie rosnącą inflacją. Ceny wzrosły o około 150% w ciągu ostatniego roku. Kraj zmaga się również z niskimi rezerwami gotówkowymi, wysokim długiem publicznym, a 40% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, któremu Argentyna jest winna 44 mld dolarów, nazwał podjęte kroki „odważnymi" i powiedział, że pomogą one stworzyć środowisko dla wzrostu sektora prywatnego. „Z zadowoleniem przyjmuję zdecydowane działania", powiedziała szefowa MFW Kristalina Georgieva, dodając, że jest to „ważny krok w kierunku przywrócenia stabilności i odbudowy potencjału gospodarczego kraju". Minister Caputo powiedział, że kurs wymiany zostanie obniżony do 800 peso za dolara amerykańskiego, z około 391 peso.
Od 2019 roku, Argentyna sztucznie umacniała peso. Pomogło to zwiększyć popyt na dolara amerykańskiego na nieformalnym rynku walutowym, na którym peso było notowane po znacznie niższym kursie niż oficjalny poziom. Prezydent Milei, libertarianin, który awansował na najwyższy urząd w zaciętych wyborach, został zaprzysiężony w niedzielę. Prowadził kampanię wyborczą w oparciu o obietnice znacznych cięć wydatków i był znany z trzymania piły łańcuchowej na wiecach, aby zobrazować swoje zamiary cięcia wydatków rządowych. Nie jest jasne, czy jego koalicja, która jest dopiero trzecim co do wielkości blokiem w krajowym Kongresie, będzie w stanie wdrożyć wystarczająco duże cięcia wydatków potrzebne do wzmocnienia gospodarki bez wpychania jej w turbulencje. Prezydent Milei dokonał już cięć w dziewięciu ministerstwach, co według ministra Caputo doprowadzi do redukcji 34% miejsc pracy w sektorze publicznym. Mówiąc o cięciach wydatków rządowych na projekty infrastrukturalne, pan Caputo powiedział: „Rzeczywistość jest taka, że nie ma pieniędzy na opłacenie większości robót publicznych. A jak wszyscy Argentyńczycy wiedzą, często kończą one w kieszeniach polityków lub biznesmenów".
Dział: Świat
Autor:
Suranjana Tewari | Tłumaczenie: Joanna Najder