14.11.2023 JPM Redakcja

Badania mówią, że właściciele zwierząt kochają swoje psy bardziej niż koty

Badania wykazały, że właściciele zwierząt kochają swoje psy bardziej niż koty. Jednak jest to zależne od miejsca zamieszkania.

Zdjęcie: Diomedia

Chociaż wcześniejsze badania sugerowały już to odkrycie, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze chcieli dogłębniej zbadać, czy czynniki kulturowe miałyby jakikolwiek wpływ na wyniki. Wnioski wyciągnięte z ich badań opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Veterinary Science”. 

„Zarówno my, jak i inni badacze, odkryliśmy, że ludzie są skłonni wydawać znacznie mniej pieniędzy na swoje koty niż na psy” – oznajmił w komunikacie prasowym profesor Peter Sandøe z Uniwersytetu w Kopenhadze, pierwszy autor badania, który szczegółowo opisał wyniki badań. „Chcieliśmy dowiedzieć się, czy koty będą mogły ostatecznie osiągnąć gdzieś tak samo wysoki status jaki mają obecnie psy”. 

W ankiecie przeprowadzonej w Danii, Austrii i Wielkiej Brytanii, 844 właścicielom psów, 872 właścicielom kotów i 401 osobom posiadającym zarówno psy, jak i koty zadano pytania dotyczące ich zwierząt domowych. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy mieli wyższe wyniki w zakresie przywiązania do psów niż do kotów. Właściciele częściej ubezpieczali swoje psy, oczekiwali większej liczby opcji leczenia dla swoich psów i decydowali się płacić za to leczenie. 

Jednak wyniki różniły się znacznie w poszczególnych krajach. Na przykład, choć wyniki ankiet w Wielkiej Brytanii były na korzyść psów, różnica głosów była nieznaczna. Austria i Dania bardzo wyraźnie preferowały psy. „Chociaż we wszystkich krajach ludzie bardziej troszczą się o swoje psy niż o koty, różnica preferencji jest zależna od kraju” – stwierdził Sandøe. 

Kontynuował: „Nie wydaje się zatem zjawiskiem powszechnym, że ludzie troszczą się o swoje koty znacznie mniej niż o psy. Zamiast tego sugerujemy, że różnica prawdopodobnie zależy od czynników kulturowych, w tym od tego, czy zwierzęta spędzają dużo czasu z właścicielami w domu.”  

Badanie sugeruje, że różnice między krajami mogą wynikać z różnic kulturowych i podejścia do zwierząt domowych. Może to wynikać z historii kraju związanej ze zwierzętami wiejskimi i częstotliwości ich interakcji z ludźmi. Czynniki te mogły mieć wpływ na postawy społeczne wobec zwierząt domowych w dzisiejszych czasach. 

Większe przywiązanie emocjonalne do psów było najsilniej zaobserwowane w Danii. Duńczycy zdecydowanie rzadziej wykupowali ubezpieczenie dla swoich kotów niż dla psów. "Wydaje się, że nie ma naturalnych ograniczeń co do tego, jak bardzo ludzie będą troszczyć się o swoje koty w porównaniu z psami” – stwierdził Sandøe. „Brytyjczyków często przedstawia się jako naród miłośników kotów, co z pewnością potwierdza nasze badanie. Duńczycy mają przed sobą długą drogę, ale może kiedyś uda im się osiągnąć ten sam poziom”. 

Właściciele zwierząt domowych zwykle dzielą się na jedną z dwóch kategorii: miłośników kotów albo psów. Preferencje zwykle wynikają z cech osobowości zwierzęcia. Koty są z pewnością bardziej powściągliwe niż ich psie odpowiedniki. Psy są znane z tego, że są bardziej przywiązane do swoich właścicieli, podczas gdy koty mogą wydawać się bardziej niezależne. Z badania wynika, że może to również wpływać na postawę właściciela wobec zwierzęcia. 

„Nasze badanie uwzględnia jedynie trzy kraje położone w Europie Środkowej i Zachodniej” – stwierdziła w komunikacie prasowym profesor Clare Palmer z Texas A&M University, współautorka artykułu. „Rodzi to intrygujące pytania dotyczące tego, co mogą odkryć badania porównawcze innych krajów” – kontynuowała. „Być może są kraje, w których poziom opieki i przywiązania do kotów jest rzeczywiście wyższy niż do psów?” 

 

Dział: Ciekawostki

Autor:
Robyn White | Tłumaczenie: Ewa Zontek

Źródło:
https://www.newsweek.com/pet-owners-love-their-dogs-more-cats-1836420

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE