Brazylijskie firmy śledzą bydło w Amazonii, aby wykorzenić wylesianie
Grupa małych brazylijskich firm ogłosiła w czwartek program certyfikacji bydła amazońskiego przetwarzanego na mięso i skórę, którego chów nie powoduje wylesiania.
Mauro Lucio Costa jedzie na koniu po swoim ranczu w mieście Talandia w stanie Para w Brazylii, 17 marca 2020 r. Zdjęcie zrobione 17 marca 2020 r. REUTERS/Pilar Olivares/File Photo
Do grupy tej nie należą jeszcze najwięksi pakowacze mięsa i jak dotąd inicjatywa obejmuje niewielki ułamek brazylijskiego stada bydła liczącego 234 miliony sztuk, ale stanowi krok w kierunku umożliwienia konsumentom dokonywania świadomych wyborów przy zakupie produktów.
W ramach inicjatywy na rzecz certyfikacji pochodzenia i identyfikowalności (COTI) umieszcza się urządzenia śledzące na poszczególnych bydłach. Jak podały firmy w oświadczeniu, od rozpoczęcia pilotażu w drugiej połowie roku do tej pory wyśledzono ponad 113 000 takich przypadków.
Oczekują, że do połowy stycznia będą śledzić ponad 200 000 zwierząt.
Jedna z pięciu firm zaangażowanych w tę inicjatywę, producent skór Durlicouros, stwierdziła, że może monitorować cały swój łańcuch dostaw.
„Wkrótce nasi europejscy klienci będą mogli wprowadzić kod na platformie i uzyskać dostęp do wszystkich informacji o zwierzęciu, które wyprodukowało ten produkt” – powiedział Ivens Domingos, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Durlicouros.
Rządy europejskie starały się przejąć wiodącą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i chociaż względy gospodarcze i polityczne spowolniły postęp, po roku rekordowych temperatur, susz, pożarów i powodzi presja na zrównoważony rozwój jest duża.
W Amazonii, największym tropikalnym lesie deszczowym na świecie, w ciągu 12 miesięcy do lipca wylesiono 9001 kilometrów kwadratowych.
Z czwartkowego oświadczenia, powołującego się na dane rządowe, wynika, że około 40% brazylijskiej produkcji bydła pochodzi z dziewięciu stanów Amazonii.
Pastwiska dla bydła są najczęstszym początkowym przeznaczeniem wylesionych obszarów Amazonii i sąsiedniej sawanny Cerrado. Praktyka ta podlega ścisłym ograniczeniom prawnym, ale jest kontynuowana nielegalnie.
Sytuacja ta zagraża zobowiązaniom klimatycznym Brazylii do położenia kresu wylesianiu do 2030 r. i zagraża eksportowi towarów, takich jak wołowina i skóry, do importerów dbających o środowisko.
Inicjatywa śledzenia rozpoczęła się w brazylijskim stanie Para, w którym występuje najwyższy poziom wylesiania. Zdaniem Roberto Paulinelliego, dyrektora pakowarki mięsa Frigorifico Rio Maria, kolejnej firmy w grupie, można to powtórzyć w innym miejscu.
Inicjatywa obejmuje także firmy świadczące usługi środowiskowe Niceplanet Assessoria, SBCert i Green Level Environment Strategy.
Dział: Biznes
Autor:
Ana Mano | Tłumaczenie: Alicja Budnik