Cechy osobowości, które sprawią, że zostaniesz zatrudniony/zatrudniona
Tak, potencjalni pracodawcy chcą znać Twoje umiejętności zawodowe. Jednak są również zainteresowani częściami Twojej osobowości, które mogą przyczynić się do ich działalności.
Zdjęcie: Willie B. Thomas Getty Images
Kiedy szukasz pracy, profesjonalne umiejętności i doświadczenia to tylko część, którą pracodawca chce zobaczyć. Trudniejszymi do pokazania, lecz kluczowe dla zdobycia pracy, są cechy osobowości lub „umiejętności miękkie”, które zademonstrują, że nadajesz się do tej firmy.
Dlaczego umiejętności miękkie mają znaczenie
Podczas gdy rozmowy kwalifikacyjne to często formalne spotkanie, nie chcesz być na tyle sztywny/sztywna, że Twoja osobowość nie wyjdzie. Cechy, które pokazujesz, mogą wskazać potencjalnym pracodawcom, że posiadasz umiejętności miękkie, które poszukują u nowego pracownika.
„Pracodawcy chcą wiedzieć, że nadajesz się na dane stanowisko, ale chcą też zobaczyć, że wpasujesz się w kulturę firmy. Jedynym sposobem na dokonanie tego jest zapoznanie się z Twoją osobowością”- mówiła Susan Peppercorn, strateg kariery i trener kadry kierowniczej.
Kiedy Twoje doświadczenie oraz „umiejętności twarde” mogą być bardzo podobne do doświadczeń innego kandydata, to wtedy Twoje umiejętności miękkie mogą sprawić, że dostaniesz pracę. Przedsiębiorstwa stawiają dziś na umiejętności lekkie bardziej niż kiedykolwiek. Szukają kandydatów, którzy są niezawodni, dociekliwi, pozytywni, elastyczni, skutecznie się komunikują, dobrze pracują pod presją, aby wymienili kilka najważniejszych cech.
„Ważne jest to, aby podkreślić umiejętności miękkie, które mogą dać pracodawcy znać o tym, jak szybko jesteś w stanie się dostosować i rozwiązywać problemy, czy można na Tobie polegać w kwestii działań oraz jak skutecznie możesz przewodzić i motywować innych”- mówiła Rosemary Haefner, dyrektor ds. zasobów ludzkich w SPINS oraz były dyrektor ds. zasobów ludzkich w CareerBuilder.
Wskazówka
Nie możesz pochwalić się swoimi umiejętnościami miękkimi, dopóki dobrze nie udzielisz rozmowy kwalifikacyjnej, a do tego potrzebujesz CV na najwyższym poziomie. Rozważ użycie oprogramowania do pisania CV, aby pomóc Ci w tworzeniu przekonującej historii Twojego doświadczenia zawodowego lub nawiązanie współpracy z usługą pisania CV, aby upewnić się, że sprawdzasz wszystkie kluczowe pola, które chcą zobaczyć menedżerowie ds. rekrutacji.
Cechy osobowości, które sprawią, że zostaniesz zatrudniony/zatrudniona
Eksperci ds. zatrudniania i liderzy biznesowi zastanawiają się nad cechami osobowości, które mogą stanowić różnicę między silnym kandydatem, a wyróżniającym się kandydatem, który dostanie pracę.
1. Elastyczność
Pracownicy rzadko są zatrudniani, aby pełnić jedną funkcję. Szczególnie małe firmy potrzebują ludzi, którzy chcą wyjść poza swoje role i robić to, co konieczne.
„Małą firma potrzebuje ludzi, którzy nie tylko potrafią znieść chaos, ale też rozwijać się w nim”- mówił Ron Selewach, założyciel i dyrektor generalny firmy HRMC, Inc. zajmującej się oprogramowanie do pozyskiwania talentów.
2. Oko do strategii
Psycholog i trener kariery, Eileen Sharaga, powiedziała, że każde przedsiębiorstwo potrzebuje myśliciela strategicznego. Kierownicy ds. zatrudniania chcą kogoś, kto potrafi nie tylko ustalić długoterminowe cele, ale także stworzyć plan, aby to osiągnąć. Musisz też wiedzieć, jak przenieść swoje strategie w taki sposób, że ludzie będą się do nich angażować. Perswazja może się przydać podczas komunikowania się z wielopokoleniową siłą roboczą.
3. Stanowczość
Selewach powiedział, że ludzie, którzy potrafią kierować się własnym osądem oraz podjąć zdecydowane działanie, są wartościowi dla każdej firmy. Liderzy biznesowi nie mogą być zaangażowani w każdą mniejszą decyzję, dlatego szukają kandydatów, którzy nie boją się działać na własną rękę. Zdolność do podjęcia działania oraz odpowiedzialność za konsekwencje jest istotne dla każdego, kto ma nadzieję na przeniesienie się na stanowisko menedżera lub lidera.
4. Dociekliwość
Małe przedsiębiorstwa muszą ciągle się dostosowywać i ewoluować, a więc szukają pracowników, którzy mogą to zrobić i chcą tego samego oraz głodnych wiedzy. Kandydaci zawodowi, którzy prezentują chęć oraz pragnienie do dalszej nauki nowych umiejętności, a systemy mają przewagę nad tymi, którzy myślą o wypełnieniu jednego miejsca. Jeżeli jesteś w stanie pokazać umiejętność do pracowania w obszarach, które rozciągają Twoją strefę komfortu, to posiadasz wartościowy atut.
5. Samodzielne myślenie
Niektórzy pracownicy zgadzają się ze wszystkim, co mówi szef, bez zadawania pytań. Ci ludzie mogą być dobrzy dla wzmocnienia ego, lecz ostatecznie liderzy potrzebują członków zespołu, którzy zakwestionują status quo, jeżeli to będzie lepsze dla firmy.
„Chcę ludzi, którzy… nie będą bać się stanąć w obronie tego, co uważają za dobre dla firmy”- mówiła Meg Sheetz, były prezes oraz dyrektor operacyjny Medifast. „Szukam również ludzi, którzy rozumieją, że niekoniecznie będą zgadzać się z każdą decyzją, którą podejmie firma, ale… muszą znaleźć sposób, aby wesprzeć swoje zespoły w ujednoliconym podejściu”.
Kluczowe wnioski
Cechy osobowości lub „umiejętności miękkie”, które zdecydujesz się podkreślić podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mogą być tak samo ważne dla pracodawcy, jak Twoje „umiejętności twarde” lub bezpośrednie doświadczenie zawodowe.
6. Bycie graczem zespołowym
Większość miejsc pracy wymaga, aby zespoły działały wspólnie; inne potrzebują pracowników, którzy komunikowaliby się z klientami oraz okazjonalnymi wykonawcami zewnętrznymi. Zdolność do współpracy oraz przyjemnej i skutecznej pracy z innymi jest kluczową częścią dla prawie każdej pracy.
„Pracodawcy cenią kandydatów, którzy są na tyle elastyczni, aby pogodzić się z różnymi osobowościami oraz stylami pracy”- mówiła Peppercorn. „Przykłady osiągnięć w pracy w zespole powinny znaleźć się w repertuarze rozmowy kwalifikacyjnej każdej osoby, która poszukuje pracy”.
7. Dopasowanie kulturowe
Każdy osobny pracodawca może cenić różne cechy, lecz każdy z nich poszukuje nieuchwytnego dopasowania kulturowego. Kultura każdej firmy jest trochę inna, a każda z nich opiera się na określonych podstawowych wartościach. Dla pracodawcy najbardziej liczy się to, że osoba, którą zatrudniają, ucieleśnia te wartości w swoim życiu codziennym.
„Nasza kultura opiera się na środowisku ciężkiej pracy, gry, pokory, autorefleksji i współpracy”- mówił Max Yoder, dyrektor generalny firmy Lessonly, która zajmuje się oprogramowaniem szkoleniowym online. „Różne role oczywiście wymagają różnych konkretów, lecz wszyscy dzielimy te podstawowe motywacje”.
Wskazówka
Przed rozmową kwalifikacyjną pomyśl o cechach osobowości, które konkretny pracodawca może uznać za cenne. Tym sposobem będziesz gotów, by odpowiedzieć na pytania, związane z umiejętnościami miękkimi i zademonstrujesz, że jesteś ucieleśnieniem osoby, której poszukują.
Jak podkreślić swoją osobowość
Nie łatwo jest pokazać swoje cechy osobowości w CV, dlatego istotne jest wyróżnienie ich podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Sheetz zauważyła, że strategiczne opowiadanie historii może wykazać Twoją osobowość menedżerowi ds. rekrutacji.
„Dzielenie się historiami, które demonstrują, jak radziłeś/radziłaś sobie podczas doświadczenia jest niezwykle ważne, aby pomóc przedostać się przez twoje cechy osobowości”- mówiła. „[Przedyskutować], jak poradziłeś/poradziłaś sobie w [trudnych czasach] lub jakim liderem okazałeś/okazałaś się być w pozytywnych lub negatywnych czasach”.
Haefner zgodziła się, dodając, że zwykłe stwierdzenie, że jesteś na przykład graczem zespołowym nie wystarczy dla większości menedżerów ds. zatrudniania. Mówiła, żeby zamiast tego podać konkretny przykład tego, kiedy pracowałeś/pracowałaś jako członek zespołu, aby osiągnąć cel.
Yoder powiedział, że najlepszym sposobem na wyrażenie swojej osobowości jest po prostu bycie sobą. „Jeżeli świetnie pasujesz, będzie to oczywiste. Jeżeli tak nie jest, będzie to również oczywiste”- mówił. „Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba pamiętać, idąc na rozmowę kwalifikacyjną jest to, że jest ona całkowicie dwustronna – przeprowadzasz z nami wywiad tak, jak my przeprowadzamy z Tobą”.
Czy wiedziałeś/wiedziałaś?
Przykłady, które przytaczasz, kiedy pytają Cię o umiejętności miękkie, sprawiają, że dla Ciebie i osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną stanie się jasne, czy nadajesz się do kultury firmy.
Łączenie umiejętności i cech, aby być idealnym pracownikiem
Nie musisz się ograniczać do cech, wymienionych powyżej. Poświęć trochę czasu na rozważenie chwil w swojej karierze, które wywołują poczucie dumy, a następnie określ, jakie cechy lub umiejętności miękkie, które doprowadziły Cię do tego punktu. Posiadanie kilku z nich w tyle swojej głowy może przygotować Cię na odpowiedzenie na pytania „z zaskoczenia”, które nie są bezpośrednio związane z Twoim doświadczeniem zawodowym lub umiejętnościami twardymi.
Miej na uwadze to, że proces ten nie polega na zmyślaniu rzeczy. Polega na zapoznaniu Cię z Twoimi mocnymi stronami oraz wymyśleniu narracji, która umieści je w taki sposób, aby przemawiała do firmy, w której próbujesz zdobyć pracę. Dowiedz się więcej o umiejętnościach rozmowy kwalifikacyjnej, które sprawią, że zostaniesz zatrudniony/zatrudniona. Ross Mudrick, Chad Brooks, Nicole Fallon oraz Kim Ann Zimmermann przyczynili się do napisania i opisania tego artykułu. Wywiady źródłowe zostały przeprowadzone na potrzeby poprzedniej wersji tego artykułu.
Dział: Pracownik
Autor:
Katherine Paljug | Tłumaczenie: Daniel Czeleń - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/