Chiny zakazują eksportu galu, germanu i antymonu do USA
Chiny ogłosiły we wtorek, że zakazują eksportu do Stanów Zjednoczonych galu, germanu, antymonu i innych kluczowych materiałów high-tech o potencjalnych zastosowaniach wojskowych jako ogólną zasadę, sprzeciwiając się amerykańskim ograniczeniom eksportu półprzewodników.
Miniatura robotnika umieszczona w pobliżu elementów galu i germanu w układzie okresowym na zdjęciu archiwalnym z lipca 2023 r. Zdjęcie: Reuters-Yonhap
Chiny ogłosiły we wtorek, że zakazują eksportu do Stanów Zjednoczonych galu, germanu, antymonu i innych kluczowych materiałów high-tech o potencjalnych zastosowaniach wojskowych jako ogólną zasadę, sprzeciwiając się amerykańskim ograniczeniom eksportu półprzewodników.
Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło ten ruch po tym, jak Waszyngton rozszerzył listę chińskich firm podlegających kontroli eksportu sprzętu do produkcji układów scalonych, oprogramowania i układów pamięci o dużej przepustowości. Takie układy są potrzebne do zaawansowanych zastosowań.
Zaostrzenie ograniczeń handlowych nastąpiło, gdy prezydent elekt Donald Trump zagroził gwałtownym podniesieniem ceł na import z Chin i innych krajów, co potencjalnie nasila narastające napięcia dotyczące handlu i technologii.
Chiny oświadczyły w lipcu 2023 r., że będą wymagać od eksporterów ubiegania się o licencje na wysyłanie do USA strategicznie ważnych materiałów, takich jak gal i german. W sierpniu chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że ograniczy eksport antymonu, który jest używany w szerokiej gamie produktów, od baterii po broń i nałoży surowsze kontrole na eksport grafitu.
Ograniczenia ogłoszone przez Pekin we wtorek obejmują również materiały supertwarde, do których zaliczają się diamenty i inne materiały syntetyczne, które nie są ściśliwe i są niezwykle gęste. Są one wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak narzędzia skrawające, hamulce tarczowe i powłoki ochronne. Wymagania licencyjne, które Chiny ogłosiły w sierpniu, obejmowały również technologię wytopu i separacji, a także maszyny oraz inne elementy związane z takimi supertwardymi materiałami.
Chiny są największym światowym źródłem galu i germanu, które są produkowane w niewielkich ilościach, ale są potrzebne są do produkcji chipów komputerowych do telefonów komórkowych, samochodów i innych produktów, a także paneli słonecznych i technologii wojskowej.
Po tym, jak strona amerykańska ogłosiła, że dodaje 140 firm do tzw. listy podmiotów podlegających ścisłej kontroli eksportu. Chińskie Ministerstwo Handlu zaprotestowało i stwierdziło, że podejmie działania w celu ochrony „praw i interesów” Chin. Prawie wszystkie firmy dotknięte najnowszymi ograniczeniami handlowymi Waszyngtonu mają siedzibę w Chinach, choć niektóre z nich to chińskie przedsiębiorstwa w Japonii, Korei Południowej i Singapurze.
Oba rządy twierdzą, że ich kontrole eksportu są potrzebne dla bezpieczeństwa narodowego.
Rząd Chin jest sfrustrowany ograniczeniami dostępu do zaawansowanych procesorów i innych technologii ze względów bezpieczeństwa, wprowadzonymi przez USA, ale był ostrożny w odwecie, prawdopodobnie po to, aby uniknąć zakłócenia działalności początkujących chińskich twórców układów scalonych, sztucznej inteligencji i innych technologii.
Różne chińskie stowarzyszenia przemysłowe wydały oświadczenia protestujące przeciwko posunięciu USA mającemu na celu ograniczenie dostępu do zaawansowanej technologii produkcji układów scalonych.
Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów oświadczyło, że sprzeciwia się wykorzystywaniu bezpieczeństwa narodowego jako podstawy kontroli eksportu, „nadużywaniu środków kontroli eksportu oraz złośliwej blokadzie i represjom wobec Chin”.
„Takie zachowanie poważnie narusza prawa gospodarki rynkowej i zasadę uczciwej konkurencji, podważa międzynarodowy porządek gospodarczy i handlowy, zakłóca stabilność globalnego łańcucha przemysłowego i ostatecznie szkodzi interesom wszystkich krajów” — stwierdzono w oświadczeniu.
Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników wydało podobne oświadczenie, dodając, że takie ograniczenia zakłócają łańcuchy dostaw i zwiększają koszty dla amerykańskich firm.
„Chipy z USA nie są już bezpieczne i niezawodne. Powiązane z nimi chińskie branże będą musiały zachować ostrożność przy ich zakupie” — stwierdzono.
Stany Zjednoczone otrzymują około połowy swoich dostaw metali galu i germanu bezpośrednio z Chin, zgodnie z danymi U.S. Geological Survey. Chiny wyeksportowały około 23 tony metryczne (25 ton) galu w 2022 r. i produkują około 600 ton metrycznych (660 ton) germanu rocznie.
Dział: Aktualności
Autor:
AP | Tłumaczenie: Zofia Stanisławska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.koreatimes.co.kr/www/world/2024/12/501_387604.html