Co wskaźnik inflacji oraz stopa bezrobocia we Francji mogą oznaczać dla Europy?
Podczas gdy inflacja we Francji wciąż spada, bezrobocie nadal rośnie – tę tendencję obserwujemy od początku roku. Czy Europa może wkrótce spodziewać się podobnego scenariusza?
Zdjęcie: euronews.business
Francja odnotowuje stały spadek stopy inflacji, odzwierciedlający trend spadkowy obserwowany w całej Europie, utrzymujący się przez cały rok 2023.
Francuski urząd statystyczny Insee potwierdził w środę, że inflacja w październiku wyniosła 4%, co oznacza spadek z 4,9% we wrześniu.
Sektor energetyczny jest głównym czynnikiem wpływającym na statystyki, wykazującym wzrost cen energii o 5,2% w październiku, co stanowi znaczny spadek w porównaniu ze zdumiewającymi 11,9% odnotowanymi w tym samym okresie ubiegłego roku.
Dane dotyczące inflacji w UE i strefie euro kształtują się w podobny sposób, a głównym czynnikiem przyczyniającym się do spadku inflacji jest obniżenie cen energii.
Bezrobocie rośnie ze względu na stan globalnej gospodarki
Insee opublikował również w środę dane dotyczące bezrobocia we Francji w trzecim kwartale 2023 roku, potwierdzając tendencję obserwowaną w całym 2023 roku: bezrobocie rośnie.
We Francji odnotowano wzrost stopy bezrobocia do 7,4% w trzecim kwartale, w porównaniu do 7,2% w drugim kwartale i 7,1% w pierwszym kwartale. Choć nie jest to jeszcze sygnał alarmowy, ten niewielki wzrost może z czasem przekształcić się w bardziej trwały trend.
Francuski bank centralny oszacował, że bezrobocie będzie nadal powoli rosnąć, osiągając 7,8% w 2025 roku.
Zarówno analitycy, jak i politycy przypisują dane dotyczące bezrobocia we Francji kondycji globalnej gospodarki.
"Jesteśmy w fazie, w której stopa bezrobocia zaczyna zmierzać w złym kierunku" - powiedział ekonomista Mathieu Plane agencji AFP.
"Mogliśmy spodziewać się takiego wzrostu ze względu na spowolnienie światowej gospodarki" - powiedział w oświadczeniu francuski minister pracy Olivier Dusspot.
W październiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) określił globalną gospodarkę jako "kulejącą", zauważając, że „spowolnienie jest szczególnie zauważalne w gospodarkach rozwiniętych.”
W środę Komisja Europejska skorygowała swoje prognozy wzrostu dla strefy euro, przewidując wzrost PKB regionu o 0,6% w 2023 roku, zamiast wcześniej szacowanych 0,8%. Dodatkowo, prognoza na 2024 r. została zrewidowana do +1,2% zamiast początkowych 1,3%.
Komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni wskazał w oświadczeniu na "słaby globalny popyt".
Bardziej ponure prognozy dla europejskiej gospodarki mogą budzić obawy o potencjalny wzrost bezrobocia na całym kontynencie, odzwierciedlając obecną sytuację we Francji.
Stopa bezrobocia w UE wyniosła 6% w trzecim kwartale 2023 r., podobnie jak w drugim kwartale. Podobnie, stopa bezrobocia w strefie euro pozostała stabilna na poziomie 6,45% w trzecim kwartale, bez zmian w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Jak dotąd dane Eurostatu wskazują na stabilizację gwałtownego spadku bezrobocia po pandemii w całej Europie - podobnie jak miało to miejsce we Francji przed obecnym wzrostem.
Dział: Europa
Autor:
Heloise Urvoy | Tłumaczenie: Julia Bryk