Coraz więcej mężczyzn poprawia wygląd: ,,To sprawia, że jestem szczęśliwszy’’
Mężczyźni to gorący klienci w salonach piękności. Jednakże wstyd sprawia, że wielu z nich umawia się na wizyty wieczorem, aby byli oni całkowicie ukryci przed ciekawskimi spojrzeniami.

Tutaj Kevin Hansi dostaje botoks w czoło. Jest on jednym z wielu mężczyzn, którzy poddają się zabiegom kosmetycznym. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Podsumowanie artykułu:
- Kevin Hansi (27) jest jednym z wielu mężczyzn, którzy korzystają z zabiegów kosmetycznych, w tym z botoksem i wypełniaczami.
- Branża potwierdza, że rośnie udział mężczyzn poddających się zabiegom kosmetycznym.
- Mężczyźni często preferują umawiać się na zabiegi wieczorem, aby uniknąć bycia zauważonym.
- Cathrine Schjøtt, pielęgniarka kosmetyczna w klinice Nyhud w Kristiansand, potwierdza, że ma ona obecnie więcej klientów męskich niż wcześniej.
- Didrik Hægg (33) uważa, że zabiegi te są tematem tabu i powodem do wstydu dla wielu mężczyzn, ale bardziej akceptowalne jest poprawianie czegoś, z czym miało się trudności przez całe życie.
- Andreas Østerøy, menedżer influencerów, gwiazda reality show i model, uważa, że mężczyźni decydują się na więcej zabiegów, ponieważ widzą oni innych mężczyzn w mediach społecznościowych, którzy pokazują, co sobie zrobili.
Podsumowanie zostało przygotowane przez usługę AI firmy OpenAI. Treść została zweryfikowana przed publikacją przez dziennikarzy NRK.
,,Mam wypełniacze w brodzie i żuchwie. Mam też botoks na zmarszczki złości wokół oczu i na czole’’ – mówi Kevin Hansi (27). Hansi jest częścią fali mężczyzn, którzy poddają się zabiegom kosmetycznym. ,,To jest to coś nowego, ale nowe jest to, że mężczyźni mówią o tym, co sobie zrobili’’ – mówi.
Branża potwierdza, że rośnie udział mężczyzn poddających się zabiegom kosmetycznym. Mówią oni również, że większość z nich robi to chętniej wieczorem, gdy na zewnątrz jest ciemno.
Szczęśliwsza codzienność
Hansi nie jest typem osoby, która ukrywa swoje zabiegi. Teraz to czoło ma zostać wygładzone ośmioma zastrzykami botoksu. ,,Twierdzę, że dzięki tym zabiegom jestem szczęśliwszy. Przekazuję dodatkową radość i energię ludziom wokół mnie, w pracy i prywatnie. Moja pewność siebie sprawia, że mają oni najlepsze doświadczenie mnie jako człowieka i osoby’’ – mówi.
Hansi mówi, że staje się szczęśliwszy dzięki zabiegom. Tutaj jest razem z kosmetolożką Cathrine Schjøtt. | Zdjęcie: Elisabeth Sandve / NRK
Hansi jest znany wielu osobom z czasów, kiedy brał udział w Paradise Hotel w 2021 roku. Od tamtej pory przebywał w innych hotelach. Aktualnie jest kierownikiem hotelu Thon Hotel Opera.
Nieustannie dostaje on ciekawskie komentarze od heteroseksualnych mężczyzn, którzy zastanawiają się, jakie są w dotyku jego usta i kości policzkowe. ,,Botoks i wypełniacze stały się mniejszym tematem tabu, a media społecznościowe odgrywają w tym dużą rolę. Niemalże dostaję brawa od innych mężczyzn, kiedy odważam się opowiedzieć, co sobie zrobiłem’’ – mówi.
Kevin Hansi jest kierownikiem hotelu w Oslo i lubi dbać o swój wygląd. Korzysta on z różnych zabiegów kosmetycznych na twarz. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Zabiegi z botoksem na czoło są ważną częścią pielęgnacji Hansi’ego. Osiem zastrzyków w czoło zajmuje tylko kilka minut. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Hansi lubi ćwiczyć, żeby dobrze się czuć i podnosi ciężary kilka razy w tygodniu. Trening i zabiegi dają mu dobrą energię i pewność siebie. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Koledzy polecają
Cathrine Schjøtt, pielęgniarka kosmetyczna z kliniki Nyhud w Kristiansand, wykonuje zabiegi Hansiemu. Potwierdza ona, że ma teraz więcej mężczyzn na swojej liście klientów. ,,Tradycyjnie myślę, że byli oni poddenerwowani w kwestii męskości i strojenia się. Teraz mam wrażenie, że przychodzą, ponieważ polecili im to koledzy z paczki znajomych lub żona’’ – mówi Schjøtt.
,,Co najczęściej chcą poprawić?’’
,,Często są to zmarszczki złości i mikro nakłuwanie, aby uzyskać gładszą skórę. Wykonujemy też dużo zabiegów laserowych, aby pozbyć się blizn ze skóry’’ – mówi Schjøtt.
,,Możliwe, że mężczyźni obawiają się, jak będą postrzegani, jeśli inni dowiedzą się, że korzystają oni z zabiegów kosmetycznych. Nasi mężczyźni powinni być przecież trochę twardzi’’ – mówi właścicielka kliniki, Cathrine Schjøtt. | Zdjęcie: Victoria Marie Nordahl / NRK
Według Folkehelseinstituttet (Instytut Zdrowia Publicznego) w ubiegłym roku sprzedano ponad 174 000 opakowań botoksu. Instytut nie potrafi odróżnić, które z nich zostały użyte w celach medycznych, a które kosmetycznych.
Negatywny wpływ
Zeszłoroczne badanie wykazało, że 10 procent ankietowanych poprawiło swój wygląd dzięki chirurgii. 30 procent z nich stanowią mężczyźni. Sijle Endresen Reme, profesor i psycholożka kliniczna z Uniwersytetu w Oslo, jest jedną z autorek stojących za tym badaniem. ,,Chirurgia kosmetyczna stała się bardziej akceptowana i powszechniejsza jako sposób radzenia sobie z niezadowoleniem z ciała i wyglądu. Liczba klinik medycyny estetycznej także gwałtownie wzrosła, również w Norwegii’’ – mówi.
Według Endersan Reme, tego typu zabiegi chirurgiczne wiążą się ze znacznymi kosztami. ,,Około 1 na 8 osób cierpi, na przykład, na przewlekły ból po zabiegu. Nasze badanie pokazuje, że taki ból występuje pięć razy częściej u mężczyzn niż kobiet, które przeszły operację kosmetyczną’’. Wskazuje on również na to, że badania pokazują, iż zabiegi kosmetyczne mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę i zdrowie psychiczne. ,,Może pojawić się niewielkie, krótkotrwałe poprawienie jakości życia, ale ten efekt z reguły trwa krótko’’ – mówi.
Według klinik w całym kraju, coraz więcej mężczyzn poddaje się różnym zabiegom niż 10 lat temu. Jednakże, według Schjøtt, mężczyźni nie zawsze są zainteresowani byciem zauważonym. ,,Wielu przychodzi wieczorem. Wtedy nie muszą wychodzić z kliniki prosto na ulicę i, możliwe, spotkać kogoś znajomego’’ – mówi.
Czym są wypełniacze i botoks?
Czym są wypełniacze?
Wypełniacz to żel wypełniający przestrzeń, który wstrzykuje się skórę w celu redukcji zmarszczek, nadania pełniejszych ust i ukształtowania kości policzkowych oraz brody. Głównym składnikiem wypełniacza jest zazwyczaj kwas hialuronowy, czyli ta sama substancja, która występuje w skórze. Wypełniacze należą do niechirurgicznej kategorii środków wypełniających skórę. Niektóre mają trwałe działania, podczas gdy inne dają tymczasowy efekt. Przykłady wypełniaczy to Restylane, Bio-Alcamid, Hydrafil, Hylaform, Jouvederm, Radiesse i Silskin. Restylane to oryginalny wypełniasz z kwasem hialuronowym. Różne rodzaje wypełniaczy mogą mieć różne zastosowanie.
Czym jest botoks?
Botoks, czyli toksyna botulinowa, to trucizna wytwarzana przez bakterię Clostridium botilinum, która dojrzewa bez dostępu do tlenu, na przykład w żywności takiej jak konserwy czy rakfisk. W branży kosmetycznej toksynę botulinową stosuje się w małych i rozcieńczonych dawkach w celu wygładzenia zmarszczek na twarzy. Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny do wybranych mięśni, tak aby zablokowała sygnały nerwowe i powstrzymała kurczenie się tych mięśni. Efekt utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy, po czym się go powtarza. Toksyna botulinowa w małych dawkach może być również wykorzystywana w leczeniu skurczów mięśni, na przykład powiek, mięśni twarzy i szyi. Bardzo trudno jest przewidzieć, jak zastrzyki z toksyny botulinowej zadziałają na Twoje mięśnie twarzy. Powinieneś być przygotowany na to, że efekt może nie być zgody z tym, czego oczekujesz.
Źródła: nhi.no: https://nhi.no/sykdommer/kirurgi/plastisk-kirurgi/behandling-med-filler/; https://nhi.no/sykdommer/kirurgi/plastisk-kirurgi/rynkebehandling-med-botulinumtoksin/ Store medisinske leksikon: https://sml.snl.no/botulinumtoksin
Stara zabawa
33-letni Didrik Hægg nie jest zaciekawiony ani botoksem, ani wypełniaczami. Ale rozpoczął on zabiegi laserowe. ,,Usuwam trochę starej zabawy, którą wytatuowałem sobie na łydce 15 lat temu, jednak nic więcej mnie aktualnie nie interesuje’’ – mówi.
Didrik Hægg był niezadowolony ze swoich uszu, kiedy był młodszy i gdyby dziś nadal mu to przeszkadzało, chciałby poddać się operacji. | Zdjęcie: Elisabeth Sandve / NRK
Jednocześnie wie on, że niektórzy z jego otoczenia korzystają z zabiegów. Powiedziano mu o tym w poufności. ,,Jest to duży temat tabu i wstyd dla wielu mężczyzn. Ale jeśli ktoś ma brodę lub nos, które od zawsze sprawiały mu trudność, to uważam, że łatwiej zaakceptować ich poprawienie niż stosowanie wypełniaczy czy botoksu’’.
,,Dlaczego uważasz, że mężczyźni zajmują aktualnie więcej miejsca na listach klientów?’’
,,Uważam, że granica akceptowalności się obniżyła. Nigdy wcześniej nie byliśmy tak bardzo wystawieni na widok pięknych ludzi, jak jesteśmy teraz, przez media społecznościowe. Mężczyźni więc również bardziej porównują się do tego, co widzą’’ – mówi.
Hægg rozumie tych, którzy ukrywają swoje zabiegi, w szczególności mężczyzn, wykonujących ,,męskie zawody’’. ,,Potrafię zrozumieć, że bycie robotnikiem, który pracuje na budowie i robi sobie jakieś zabiegi, nie jest bardzo popularne. Przynajmniej tutaj, w Sørlandet’’ – mówi z uśmiechem.
Łydka Didrika Hægga jest wytatuowana. Tatuaż ma zostać usunięty z pomocą zabiegu laserowego w klinice kosmetycznej. | Zdjęcie: Elisabeth Sandve / NRK
Znajdujesz nowe wady
Andreas Østerøy (28), pracujący jako menedżer influencerów, gwiazda reality show i model, bierze udział w sesji zdjęciowej w Bergen. Wstrzyknął sobie botoks w czoło. ,,Chcę zachować swoją piękną twarz jak najdłużej to możliwe’’ – mówi i śmieje się.
Jednocześnie mówi, że nie uważa, aby zabiegi czyniły go szczęśliwszym. ,,Może poprawiasz sobie nos, ale potem zwracasz uwagę na to, że twoje kości policzkowe mogłoby być trochę większe. Nagle więc dochodzisz do wniosku, że można by też poddać się operacji sześciopaku. Po prostu znajdujesz sobie nowe wady’’ – mówi.
Były uczestnik Ex on the Beach, Andreas Østerøy, uważa, że zabiegi kosmetyczne są w porządku, ale w umiarkowanych ilościach. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Østerøy korzysta z botoksu, ale na tym poprzestaje. Nie uważa, że zabiegi kosmetyczne są drogą do szczęśliwszego życia. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Tutaj Østerøy nakłada odrobinę makijażu jednej z influencerek, z którą pracuje podczas sesji zdjęciowej. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Østerøy ma duże doświadczenie w pokazywaniu się przed kamerą. Był on modelem i uczestnikiem reality show. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Tutaj Østerøy udziela instrukcji jednej z influencerek, której jest menedżerem. | Zdjęcie: https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698
Østerøy uważa, że mężczyźni poddają się coraz większej ilości zabiegów, ponieważ widzą innych mężczyzn w mediach społecznościowych, którzy pokazują, co sobie zrobili. ,,Kiedyś było tak, że mężczyzna miał być owłosiony i męski. Teraz więcej osób się maluje i bardziej dba o siebie. Wtedy bardziej naturalnym jest robienie sobie innych oraz dodatkowo publikowanie zdjęć przed i po zabiegu’’ – mówi.
Østerøy sądzi, że w środowisku osób homoseksualnych jest o wiele większa otwartość na rozmowy o zabiegach kosmetycznych. ,,Uważam, że znacznie więcej homoseksualnych mężczyzn decyduje się na poddanie się operacji, niż heteroseksualnych. Odnoszę wrażenie, że w środowisku hetero bardziej oczekuje się, żebyś był zwyczajny’’ – mówi.
Pielęgniarka kosmetyczna Cathrine Schjøtt ma inne doświadczenie. W swojej klinice przyjmuje głównie heteroseksualnych mężczyzn. ,,Mam tu mężczyzn praktycznie codziennie, ale raczej nie rozmawiają o tym z nikim innym poza najbliższymi’’ – mówi.
Dział: Uroda
Autor:
Elisabeth Sandve| tłumaczenie: Agnieszka Koźniewska- praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.nrk.no/sorlandet/flere-menn-fikser-pa-utseende_-_-jeg-blir-lykkeligere-av-det-1.17318698