Country Garden: Chiński gigant nieruchomości uderzony wnioskiem o likwidację
Największy prywatny deweloper w Chinach – Country Garden – staje w obliczu wniosku o likwidację złożonego w Hongkongu przez wierzyciela.
Źródło: Getty Images.
Firma Ever Credit Ltd wniosła sprawę o niespłacenie pożyczki o wartości 1,6 mld HKD (204,5 mln dolarów).
Country Garden, który nie spłacił długu zagranicznego w październiku, mówi, że „zdecydowanie sprzeciwi się” petycji.
W zeszłym miesiącu sąd w Hongkongu nakazał likwidację konkurencyjnego chińskiego giganta nieruchomości Evergrande.
Sąd wyznaczył datę pierwszej rozprawy w sprawie petycji na 17 maja – powiedział Country Garden w oświadczeniu dla Giełdy Papierów Wartościowych w Hongkongu.
Ever Credit jest jednostką Kingboard Holdings – producenta laminatów i inwestora nieruchomości.
Udziały w Country Garden spadły o ponad 10% w handlu w Hongkongu po ogłoszeniu tej informacji.
Country Garden nie odpowiedział od razu na prośbę BBC o komentarz.
„Złożenie wniosku o likwidację Country Garden nie jest dla nas zaskoczeniem” – powiedział BBC Jason Sze z firmy iFAST Financial zajmującej się finansami osobistymi.
Dzieje się to miesiąc po tym, jak sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande, najbardziej zadłużonego dewelopera na świecie.
Firma jest sztandarowym przykładem chińskiego kryzysu na rynku nieruchomości z ponad 300 miliardami dolarów (236 miliardów funtów) długu.
Likwidatorzy zostali wyznaczeni w celu przyjrzenia się ogólnej sytuacji finansowej Evergrande i zidentyfikowania potencjalnych strategii restrukturyzacji. Może to obejmować zajęcie i sprzedaż aktywów, tak aby wpływy mogły zostać wykorzystane do spłaty zaległych długów.
Jednak chiński rząd może niechętnie patrzeć na wstrzymanie prac nad nieruchomościami w Chinach, gdzie wielu potencjalnych właścicieli czeka na mieszkania, za które już zapłacili.
Sze nie oczekuje jednak, że Country Garden stanie w obliczu przymusowego nakazu likwidacji, jak w przypadku Evergrande.
„Wierzymy, że firma jak najszybciej uruchomi plan restrukturyzacji zadłużenia offshore, aby odeprzeć wniosek o likwidację i uregulować zaległe długi” – powiedział.
Problemy na chińskim rynku nieruchomości mają duży wpływ, ponieważ sektor ten stanowi jedną trzecią gospodarki.
Branża boryka się z poważną presją finansową od 2021 roku, kiedy to władze wprowadziły środki mające na celu ograniczenie kwoty, jaką duże firmy zajmujące się nieruchomościami mogą pożyczyć. Od tego czasu kilku dużych deweloperów nie spłaciło swoich długów na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Dział: Lokale i nieuchomości
Autor:
Mariko Oi | Tłumaczenie: Jan Jaśkiewicz