2024-10-09 22:07:22 JPM redakcja1 K

CSRD: Przewodnik dla przedsiębiorstw

CSRD (dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) jest nowym prawem Unii Europejskiej zastępującym dotychczasową NFRD (dyrektywę ws. raportowania niefinansowego).

Źródło: businessregiongoteborg.se

Celem CSRD jest usprawnienie raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także wzmocnienie przejrzystości zarządzania firmami oraz podkreślenie ich społecznych i ekologicznych osiągnięć. Ten przewodnik pozwoli Ci zrozumieć, czym jest CSRD, których przedsiębiorstw dotyczy oraz jak można polepszyć sprawozdania dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Czym jest CSRD? 

CSRD to nowa unijna dyrektywa, która wymaga od firm sprawozdań na temat efektów swoich społecznych i ekologicznych aktywności. W odróżnieniu od NFRD nowa dyrektywa stawia większe wymagania oraz zawiera jaśniejsze wytyczne odnośnie sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju. CSRD dotyczy firm europejskich niezależnie od ich rozmiaru. Zmiana ma na celu uczynienie raportowania wiarygodnym i porównywalnym, co wspiera europejską transformację ekologiczną oraz porozumienie paryskie.  

Które firmy obejmuje CSRD? 

Zdecydowanie większa część firm w obrębie Unii Europejskiej będzie objęta CSRD w porównaniu do wcześniejszej dyrektywy. W Szwecji różnica jest mniejsza, ponieważ szwedzkie przepisy już mają niższe progi niż NFRD. Przedsiębiorstwa, które są już objęte NFRD oraz spełniły 2 z 3 poniższych kryteriów podczas ostatnich 2 lat bezpośrednio są objęte nową ustawą. 

  • Ponad 250 pracowników 
  • Obrót netto przekraczający 550 milionów koron szwedzkich (40 milionów EUR) 
  • Aktywa o wartości przekraczającej 280 milionów koron szwedzkich (20 milionów EUR)

Mniejsze przedsiębiorstwa również mogą zostać objęte, jeśli są notowane na regulowanych rynkach. 

Czego wymaga CSRD? 

Spółki zobowiązane są raportować informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w obszarach takich jak środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Raport ma zawierać szczegółowe informacje na temat zmian klimatu, warunków pracy, praw człowieka oraz środków zapobiegania korupcji. Powodem, dla którego dzieją się te zmiany, jest potrzeba polepszenia jakości danych dostarczanych przez spółki na ten temat oraz zwiększenie porównywalności i wiarygodności otrzymanych informacji. Ponadto celem CSRD jest wsparcie europejskiej transformacji ekologicznej i porozumienia paryskiego. 

Dlaczego CSRD jest takie ważne? 

Tradycyjne raportowanie finansowe już nie wystarcza. Przedsiębiorstwa muszą również stawić czoła aspektom dotyczącym zrównoważonego rozwoju w sposób ustrukturyzowany oraz przemyślany. CSRD standaryzuje to raportowanie, co pomaga inwestorom i zainteresowanym w otrzymaniu przejrzystego obrazu firmowych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wpływu firmy na społeczeństwo i środowisko. 

7 kroków, które przygotują Cię do złożenia raportu zgodnego z CSRD

1. Oceń Wasze aktualne sprawozdanie w zakresie zrównoważonego rozwoju 

Przejrzyj bieżące sprawozdanie i zidentyfikuj ewentualne braki. Zdecyduj, jakie informacje są konieczne, aby spełnić wymogi CSRD.

2. Umieść Wasze działania na centralnej platformie 

Zcentralizuj wszystkie istotne aktualności i wytyczne na wspólnej platformie w celu ułatwienia monitorowania oraz przestrzegania przepisów i zasad. 

3. Przyjrzyj się celom i wskaźnikom KPI

Zintegruj sprawozdania w zakresie zrównoważonego rozwoju z ogólnymi celami firmy oraz zdefiniuj wskaźniki KPI w celu pomiaru efektywności Waszych działań na rzecz społeczeństwa i środowiska. 

4. Przeprowadź podwójną analizę istotności

Przeprowadź tę analizę, aby poznać wpływ oraz ryzyka przedsiębiorstwa z uwzględnieniem konsekwencji oraz finansów. Jest to kluczowe, aby zidentyfikować oraz raportować aspekty ESG (środowiskowe, społeczne i zarządcze). 

5. Rozwijaj swój zespół

Zadbaj o to, aby Twój zespół miał niezbędną wiedzę z zakresu CSRD oraz kwestii środowiskowych i społecznych.

6. Korzystaj ze standardów ESRS (Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju) 

Zaimplementuj ESRS do Waszych sprawozdań, abyście spełniali obowiązkowe wymogi informacyjne.

7. Polepsz zdobywanie danych 

Wprowadź system oraz procesy do efektywnego zdobywania i analizy danych. Pomoże to zwiększyć jakość Waszych sprawozdań i zapewnić, że będą one poprawne i wiarygodne. 

Podsumowanie 

CSRD (dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) jest nową unijną dyrektywą, która zastępuje NFRD (dyrektywę ws. raportowania niefinansowego). Jej celem jest polepszenie sprawozdań przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Poprzez wymóg raportowania o zarządzaniu przedsiębiorstwem z ujęciem społecznych i środowiskowych aktywności wobec firm każdej wielkości, wzrasta przejrzystość osiągnięć w tym zakresie. Aby przygotować się do tego raportu i mieć pewność, że sprawozdanie będzie spełniać wszystkie nowe wymogi, można zastosować powyżej przedstawione kroki. Ważne, aby pamiętać, że mniejsze przedsiębiorstwa już teraz mogą być objęte dyrektywą, jeśli są notowane na regulowanych rynkach. Co więcej, wcześniejsze rozpoczęcie raportowania może ułatwić firmie przejście i utrzymać atrakcyjność dla inwestorów. 

Dział: Biznes

Autor:
Business Region Göteborg | Tłumaczenie: Natalia Pelka – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.businessregiongoteborg.se/aktuellt/artiklar/csrd-en-guide-for-foretag

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE