2024-06-07 17:44:43 JPM redakcja1 K

Czy Benetton da się odbudować?

Włoska ikona mody casualowej jest splamiona czerwonym atramentem.

ZDJĘCIE: GETTY IMAGES

To było gorzkie pożegnanie. 25 maja 89-letni Luciano Benetton, który wraz z trójką rodzeństwa założył firmę produkującą kolorowe swetry, powiedział włoskiemu dziennikowi Corriere della Sera, że ustąpi ze stanowiska prezesa. Powszechnie znany jako Signor Luciano wyjaśnił, że czuje się „zdradzony" przez Massimo Renona, dyrektora generalnego firmy. Pan Renon był, według pana Benettona, niewystarczająco przejrzysty w kwestii „dziury" przed opodatkowaniem w wysokości około 100 milionów euro (108 milionów dolarów). Ten brak przejrzystości i słabe wyniki Benettona sprowokowały niemal stulatka do rezygnacji. Po raz pierwszy od powstania w 1965 roku, Benetton będzie musiał poradzić sobie bez prezesa Benettona.

Firma twierdzi, że pan Renon nie złamał żadnych zasad ani przepisów. 28 maja zarząd zatwierdził sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Przychody wyniosły 1,1 miliarda euro, a strata netto 230 milionów euro. Jednak tego samego dnia poinformowano, że pan Renon zostanie zastąpiony przez Claudio Sforzę, eksperta ds. restrukturyzacji, który nie ma doświadczenia w modzie, ale ma duże doświadczenie w restrukturyzacji firm znajdujących się w trudnej sytuacji.

Benettonowie nadal będą rządzić. Firma jest w całości własnością Edizione, rodzinnej spółki kierowanej przez Alessandro Benettona, 60-letniego syna Luciano. Obecnie stanowi zaledwie 2% wartości netto aktywów Edizione. Lukratywne udziały m.in. w Mundys (autostrady i lotniska), Generali (ubezpieczenia) i Mediobanca (bankowość inwestycyjna) utrzymują Benettona przy życiu. Od 2020 roku Edizione wpompowało 350 milionów euro w podupadający dom mody. W ciągu najbliższych czterech lat ponownie dofinansuje Benettona kwotą 260 milionów euro, z czego 150 milionów euro w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Benetton traci pieniądze nieprzerwanie od 2013 roku. Do 2018 r. skumulował straty netto w wysokości 600 milionów euro. W tym samym roku z emerytury powrócił senior Benetton, by ratować firmę. Ale srebrnowłosy potentat stracił swój złoty dotyk. Być może był rozkojarzony. Również w 2018 r. nazwa Benetton została nadszarpnięta po tym, jak 43 osoby zginęły w wyniku zawalenia się mostu Morandi w Genui, który był zarządzany przez Autostrade per l'Italia, należącą wówczas do obecnego Mundys (później sprzedaną). W tym samym roku zginęli również dwaj młodsi bracia Luciano, Gilberto i Carlo. Od tego czasu skumulowane straty Benettona wzrosły do 1 miliarda euro.

Czy nowy szef może naprawić sytuację? Handel detaliczny modą stał się bardzo konkurencyjny. Nowi gracze, tacy jak Shein i Temu, dwaj internetowi sprzedawcy odzieży z powiązaniami z Chinami, rzucają wyzwanie nawet dochodowym rywalom, takim jak Zara i h&m. Pan Sforza przedstawi swój plan naprawczy na dorocznym walnym zgromadzeniu spółki 18 czerwca, kiedy to zostanie również formalnie intronizowany na stanowisko dyrektora generalnego. Benettonowie mają wiele sentymentu do firmy, która sprawiła, że ich nazwisko stało się znane na całym świecie. Ale odejście Signora Luciano może sugerować, że nie jest ona wieczna.

Dział: Aktualności

Autor:
The Economist | Tłumaczenie: Wiktoria Repeć

Źródło:
https://www.economist.com/business/2024/05/30/can-benetton-be-patched-up

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE