2024-08-06 15:44:32 JPM redakcja1 K

Czy Intel ma zadatki, by konkurować w erze sztucznej inteligencji?

Akcje Intela (NASDAQ: INTC) opublikowały w zeszłym tygodniu gorszy, niż oczekiwano zestaw wyników za II kwartał 2024 r., oraz przedstawiły trudne prognozy na III kwartał, przewidując przychody w wysokości od 12,5 mld USD do 13,5 mld USD, znacznie poniżej szacunków przekraczających 14 mld USD, ponieważ nadal traci udział w rynku zarówno w obszarze komputerów osobistych, jak i serwerów.

Szyld z logo w siedzibie producenta podzespołów komputerowych Intel w Dolinie Krzemowej, Santa Clara, Kalifornia, 17 sierpnia 2017 r. (Zdjęcie za pośrednictwem Smith Collection/Gado/Getty Images)

Po trudnym raporcie o wynikach Intel poinformował, że zamierza zmniejszyć zatrudnienie o ponad 15%, co może oznaczać ponad 15 000 zwolnień, jednocześnie dążąc do obniżenia kosztów nawet o 10 miliardów dolarów do przyszłego roku. Chociaż kroki te pomogą Intelowi w zarządzaniu rentownością, kluczowym wyzwaniem będzie zwiększenie przychodów w czasie, gdy sztuczna inteligencja generatywna zdominuje narrację rynku komputerowego i półprzewodników. 

Zadania związane ze sztuczną inteligencją wymagają znacznej mocy obliczeniowej, przesuwając równowagę sił w hierarchii obliczeniowej z jednostek centralnych (CPU) produkowanych przez firmy takie jak Intel, na procesory graficzne (GPU), rynek zdominowany przez Nvidię. Podczas gdy Intel od pewnego czasu traci udział w rynku serwerów na rzecz rywala AMD, ze względu na problemy produkcyjne, popyt na procesory graficzne zaprojektowane do intensywnych obliczeniowo obciążeń AI w serwerach rośnie, co może mieć także wpływ na Intela. Najczęściej tylko jeden CPU jest potrzebny dla ośmiu lub więcej GPU w serwerach AI, co oznacza, że popyt może kontynuować spadek. Producenci procesorów graficznych, tacy jak Nvidia, chcą zastąpić procesory takie jak Intel, układami ARM o niższej mocy zamiast układów Intela. Wyzwania istnieją również po stronie klientów. Podczas gdy Intel nadal jest liderem rynku chipów PC z dużym marginesem, era sztucznej inteligencji może otworzyć drzwi dla większej konkurencji, ponieważ producenci komputerów PC starają się włączyć więcej sztucznej inteligencji do swoich urządzeń. Na przykład zarówno projektant chipów ARM, jak i specjalista od chipsetów mobilnych Qualcomm wkraczają na rynek komputerów PC, a najnowsze komputery Microsoft Copilot+ wykorzystują chipy ARM, które oferują funkcje sztucznej inteligencji i zużywają mniej energii. 

Obecnie sam Intel chce odegrać większą rolę w przestrzeni sztucznej inteligencji dzięki akceleratorom Gaudi 2 i Gaudi 3 nowej generacji, które koncentrują się na obciążeniach AI dla centrów danych. Firma wydaje się koncentrować na konkurowaniu ceną, wskazując, że system obejmujący osiem akceleratorów Gaudi 2 sprzedaje się za około 65 000 USD (256 750 zł), czyli mniej więcej jedną trzecią ceny innych podobnych platform. Intel ma jednak wiele do nadrobienia, ponieważ spodziewa się osiągnąć w tym roku sprzedaż chipów Gaudi AI o wartości około 500 milionów dolarów (1 975 000 000 zł), podczas gdy Nvidia co kwartał dostarcza chipy o wartości ponad 20 miliardów dolarów (79 miliardów złotych). Nvidia ma również zamiar pójść dalej naprzód pod względem ogólnej wydajności dzięki nowemu układowi H200, który wydaje się wyznaczać punkt odniesienia dla przyspieszonych obliczeń. Nvidia dąży również do zablokowania klientów w swoim ekosystemie sztucznej inteligencji za pomocą zastrzeżonych języków programowania, takich jak CUDA, co może okazać się przeszkodą dla firm takich jak Intel, które dopiero wchodzą na rynek. Intel również podejmuje kroki w celu zwiększenia swojego portfolio obliczeniowego AI, podając w zeszłym miesiącu szczegóły dotyczące nowego chipu AI dla komputerów PC o nazwie kodowej Lunar Lake, który ma rozpocząć się w trzecim kwartale. 

Uważamy również, że istnieje możliwość, że Intel może zwiększać swoje możliwości w zakresie chipów AI w czasie, gdy perspektywy popytu wydają się mieszane, szersza gospodarka spowalnia, a słabe raporty o zatrudnieniu w USA podsycają obawy przed recesją. Co więcej, popyt na chipy AI na rynku serwerów może być znacznie wyższy, ponieważ początkowa faza szkolenia modeli AI jest raczej jednorazowa i wymaga dużej mocy obliczeniowej, co wymaga znacznej mocy obliczeniowej i zasobów GPU. Po fazie szkolenia, wytrenowane modele są wdrażane w rzeczywistych aplikacjach i usługach. Na tym etapie wykorzystanie tych modeli może przesunąć się w kierunku niższych wymagań energetycznych lub nawet możliwości na urządzeniu, zmniejszając wzrost zapotrzebowania na GPU. 

Osłabione technologie produkcyjne Intela stanowią poważne długofalowe wyzwanie dla firmy w konkurencyjnym sektorze sztucznej inteligencji. W przeciwieństwie do Intela, jego rywale AMD i Nvidia są firmami bez fabryk, które w dużym stopniu polegają na TSMC, które wykorzystuje najbardziej zaawansowane dostępne procesy produkcyjne. Chociaż Intel planuje współpracować z TSMC przy niektórych projektach AI, to dopiero okaże się, jak dobrze Intel będzie w stanie produkować chipy AI, biorąc pod uwagę jego znaczne inwestycje w ugruntowanie swojej pozycji jako gracza w branży technologii odlewniczych. 

Obecnie akcje INTC odnotowały gwałtowny spadek o 55% z poziomu 45 USD na początku stycznia 2021 r. do około 20 USD (79 zł) obecnie, w porównaniu ze wzrostem o około 45% dla S&P 500 w tym mniej więcej 3-letnim okresie. Spadek wartości akcji INTC nie był jednak konsekwentny. Zwroty z akcji wyniosły 6% w 2021 r., -47% w 2022 r. i 95% w 2023 r. Dla porównania, zwroty dla S&P 500 wyniosły 27% w 2021 r., -19% w 2022 r. i 24% w 2023 r. - co wskazuje, że INTC osiągnął gorsze wyniki niż S&P w 2021 i 2022 r. 

W rzeczywistości konsekwentne pokonywanie indeksu S&P 500 – zarówno w dobrych, jak i złych czasach – było w ostatnich latach trudne dla poszczególnych akcji; dla kluczowych spółek z sektora technologii informatycznych, w tym AAPL, MSFT i NVDA, a nawet dla gwiazd o mega kapitalizacji GOOG, TSLA i AMZN. 

Z kolei portfel Trefis High Quality Portfolio, składający się z 30 akcji, każdego roku w tym samym okresie osiągał lepsze wyniki niż indeks S&P 500. Dlaczego? Jako grupa, akcje portfela HQ zapewniały lepsze zwroty przy mniejszym ryzyku w porównaniu z indeksem odniesienia; mniej wahań, co widać we wskaźnikach wyników portfela HQ. Biorąc pod uwagę obecne niepewne otoczenie makroekonomiczne z wysokimi cenami ropy i podwyższonymi stopami procentowymi, czy INTC może stanąć w obliczu podobnej sytuacji, jak w 2021 i 2022 r. i osiągać gorsze wyniki niż S&P w ciągu najbliższych 12 miesięcy – czy też odnotuje ożywienie? 

Uważamy, że wycena Intela jest rozsądna po znacznej wyprzedaży, a akcje są notowane na poziomie około 16-krotności konsensusu zysków na 2025 rok. Intel może skorzystać na dalszym ożywieniu na rynku komputerów osobistych, oprócz potencjalnych zysków po stronie klienta rewolucji sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę jego głębokie relacje z dostawcami komputerów osobistych. Wyceniamy akcje Intela na około 30 USD (118,5 zł) za akcję, co znacznie przewyższa obecną cenę rynkową wynoszącą 21 USD (82,95 zł). Zobacz naszą analizę wyceny Intela, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co wpływa na naszą wycenę Intela. 

Dział: Aktualności

Autor:
Trefis Team | Tłumaczenie: Jakub Mikołajek - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2024/08/06/has-intel-got-what-it-takes-to-compete-in-the-ai-era/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE