Czy praca cztery dni w tygodniu czyni cię szczęśliwszym?
Podobnie jak wielu pracowników etatowych, Laura Etchells tęskniła za bardziej elastycznymi godzinami pracy niż praca od poniedziałku do piątku od 9 do 5. Mama dwójki dzieci z Hebden Bridge w hrabstwie West Yorkshire, pracuje teraz na pełny etat w wydawnictwie w systemie czterodniowym i nie chciałaby tego zmieniać.
Źródło: Laura Etchells
Jak twierdzi, dodatkowy dzień wolny - w jej przypadku piątek - pozwala jej zaoszczędzić około 350 funtów miesięcznie na kosztach opieki nad dziećmi i sprawia, że jest bardziej produktywna w swojej pracy.
„Dłuższe dni pozwalają mi bardziej skupić się na pracy”, mówi i dodaje, że gdyby miała pracować gdziekolwiek indziej, skrócony tydzień pracy byłby „koniecznością”.
„Koszty nie były czynnikiem decydującym o tym, by ograniczyć się do czterech dni, ale przyczyniły się do podjęcia decyzji. Główną zaletą było spędzanie większej ilości czasu z dziećmi, przy jednoczesnym utrzymaniu pracy w pełnym wymiarze godzin.”
BBC skontaktowało się z kilkoma osobami, takimi jak Laura, które pracują w skróconym czasie pracy, po tym jak Partia Pracy zapowiedziała, że chce wzmocnić prawa pracowników do bardziej elastycznych godzin pracy. We wtorek wicepremier, Angela Rayner i sekretarz ds. biznesu, Jonathan Reynolds, spotkali się z wiodącymi firmami, aby omówić swój plan, który jest częścią nadchodzącej nowelizacji ustawy o zatrudnieniu. Od kwietnia pracownicy mają prawo do ubiegania się o elastyczną pracę, w tym o skrócone godziny pracy. Jednak eksperci uważają, że plan Partii Pracy prawdopodobnie utrudni pracodawcom odrzucanie wniosków o większą swobodę pracy. Obecnie pracownicy muszą przekonywać swoich pracodawców do elastycznych godzin pracy. Zgodnie z planem Partii Pracy, radca prawny ds. zatrudnienia, Alison Loveday twierdzi, że firmy będą musiały wyjaśnić „na jakiej podstawie mogą odmówić czterodniowego tygodnia pracy”. Propozycje nie są zgodne z definicją określoną przez oficjalną kampanię na rzecz czterodniowego tygodnia pracy, która wzywa do takiego samego wynagrodzenia za mniejszą liczbę godzin. Przedstawiciele Partii Pracy stwierdzili jednak, że pracownicy „będą pracować tyle samo” w różnych schematach pracy - takich jak na przykład cztery 10-godzinne zmiany. Pracodawca Laury, Emerald Publishing, oferuje szereg elastycznych opcji pracy, które, jak twierdzi, zwiększają produktywność pracowników i poprawiają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Emma Tregenza, dyrektor ds. prawnych i zasobów ludzkich w firmie, dodaje: „Podczas gdy korzyści są oczywiste, warto zauważyć, że może to być długi dzień dla osób wykonujących pracę w skróconym wymiarze godzin”.
„Może to mieć również wpływ na innych członków ekipy, którzy pracują według „normalnego schematu”... co wpływa na ich grafik. Praca w wielu różnych godzinach pracy może być wyzwaniem”.
„Uczucie rozbicia”
Źródło: Jason Magee
Jason Magee miał zupełnie inne doświadczenia niż Laura, gdy „Cortex”, firma programistyczna z siedzibą na Guernsey, dla której pracuje, próbowała w sierpniu ubiegłego roku zmniejszyć liczbę godzin pracy personelu - wszyscy pracowali 35 godzin przez cztery dni, a nie pięć. Mimo że był zachwycony tą pracą i wspomina, że w pełni wykorzystywał swoje wolne piątki, to twierdzi, że dłuższe dni pracy były wyzwaniem i uważa, że był mniej produktywny.
„Po około siedmiu lub ośmiu godzinach czujesz się wyczerpany i nie pracujesz tak dobrze, jak możesz”, mówi.
Matt Thornton, jeden z założycieli „Cortex”, mówi, że zmieniło to nastawienie firmy.
„Nie jesteśmy firmą, która pilnuje czasu. Jednak w okresie próbnym staliśmy się znacznie bardziej skupieni na godzinach pracy, a nie na jakości wykonywanej pracy”.
„Jesteśmy firmą zajmującą się oprogramowaniem i mamy długoterminowe cele biznesowe, ale kiedy skracasz godziny pracy, skupiasz się na tych czterech dniach, a nie na efektach”.
„Cortex” testuje teraz czterodniowy tydzień pracy ze skróconymi godzinami, co oznacza cztery ośmiogodzinne dni, a Matt twierdzi, że opinie na ten temat są znacznie bardziej pozytywne.
„Jestem szczęśliwsza w pracy”
Źródło: Kelly Burton
Badania dotyczące korzyści płynących z pracy w skróconym wymiarze godzin są niewystarczające. Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy z 2023 r. podaje: „Badania nad efektami skróconego czasu pracy wskazują, że ma on pozytywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.
Dodano jednak: „Brakuje zgodnej opinii, co do fizjologicznych i psychologicznych efektów zdrowotnych skróconego czasu pracy”.
Dla Kelly Burton, pielęgniarki zdrowia psychicznego z Crewe, skrócenie godzin pracy do czterech dni w tygodniu zapewniło jej „idealną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.
„Jestem szczęśliwsza w pracy, mogę spędzić dodatkowy dzień opiekując się rodzicami w podeszłym wieku i nadal mam weekend dla siebie”, powiedziała dla BBC.
Peter Meacham, optyk w aptece w Basildon w Essex, wykonał ten sam ruch we wrześniu 2020 roku. Zarówno Kelly, jak i Peter twierdzą, że musieli przekonać swoich szefów, że mogą wykonać taką samą ilość pracy w ciągu czterech dni.
Źródło: Peter Meacham
Peter pracuje w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, co daje mu wolne wtorki i środy na jego hobby - występy magiczne na cele charytatywne. Według niego, gdyby miał znaleźć nową pracę, możliwość pracy w skróconym tygodniu byłaby „kluczowa” dla jego decyzji.
Pomimo sukcesów takich osób jak Laura, Kelly i Peter, Michelle Ovens, założycielka „Small Business Britain”, ma mieszane odczucia na temat skróconych godzin pracy. Opisuje je jako „ograniczone rozwiązanie, które nie będzie działać dla wszystkich, szczególnie dla małych firm, które muszą pozostać otwarte przez cały tydzień, często w okresach największej intensywności”.
Twierdzi ona, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy może spowodować wyższe koszty zatrudnienia oraz, że istnieją inne sposoby na zwiększenie elastyczności i dostosowanie się do potrzeb pracowników „zamiast po prostu wprowadzać skrócone godziny pracy i ścisły system czterodniowego tygodnia pracy”.
Radzi jednak firmom, by nie były zaniepokojone propozycjami rządu.
„Partia Pracy jasno stwierdziła, że nie narzuca czterodniowego tygodnia pracy”, mówi.
„To ważne, aby małe firmy zostały zapewnione, że nie ma powodów do obaw, zwłaszcza w sektorach, w których taka strategia nie byłaby możliwa”.
Dla tych, którzy wciąż nie są pewni, czy skrócony tydzień pracy będzie dla nich odpowiedni, słowa te przyniosą pewną ulgę.
Dział: Czas Pracy
Autor:
Mitchell Labiak i Shanaz Musafer | Tłumaczenie Klaudia Lorent - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/