Debata o zwolnieniach lekarskich: „Wystawiamy zwolnienia pacjentom, którzy nie powinni ich otrzymać”
Obecny poziom absencji chorobowej w Norwegii jest najwyższy od 15 lat.
Zdjęcie: https://www.nrk.no/mr/sjukefraver_-trym-viktor-jaang-bjorn-hansen-i-ulsteinvik-meiner-fastlegar-for-lett-gir-sjukmelding-1.17198682
W okresie od kwietnia do czerwca ubiegłego roku wyniósł 7,1%, z czego 6% to zwolnienia wystawione przez lekarzy, takich jak Trym Viktor Jang Bjørn-Hansen. 27-letni lekarz, pracujący od pół roku w Ulsteinvik, uważa, że nadszedł czas, aby poruszyć „słonia w pokoju” w debacie o zwolnieniach lekarskich. „To my w dużej mierze odpowiadamy za wysoki poziom absencji chorobowej w Norwegii, bo to my wystawiamy zwolnienia”.
„Nie wyjdę z gabinetu bez zwolnienia”
Bjørn-Hansen zauważa, że liczba nieuzasadnionych zwolnień jest zbyt wysoka. „Wystawiamy zwolnienia pacjentom, którzy nie powinni ich otrzymać”. Według niego przyczyn tego zjawiska jest kilka. „Chcemy być w dobrych relacjach z pacjentem, mieć spokojny dzień pracy i unikać kłótni w gabinecie.
Poza tym jest to czasochłonne”. Lekarz podkreśla, że pacjenci często przychodzą do gabinetu z przekonaniem, że powinni dostać zwolnienie. „Zwolnienie lekarskie stało się powszechnie akceptowane. Niektórzy pacjenci otwarcie mówią: ‘Nie wyjdę z gabinetu, dopóki nie dostanę zwolnienia’. Musimy jednak mieć odwagę wykonywać swoją pracę rzetelnie”.
„Robimy ich bardziej chorymi”
Zdaniem Bjørn-Hansena lekarze uchylają się od odpowiedzialności, wystawiając zwolnienia lekarskie, zamiast szukać innych rozwiązań. Nils Kristian Klev, przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych, potwierdza, że czasami łatwiej jest wystawić zwolnienie, niż odmówić. Aby temu zapobiec, organizowane są kursy dla lekarzy, które mają pomóc unikać nadmiernego korzystania z tej formy wsparcia.
Klev zauważa jednak, że większość lekarzy stara się znaleźć najlepsze rozwiązania dla swoich pacjentów, np. zachęcając ich do pracy w ograniczonym wymiarze godzin. Podkreśla również, że długotrwałe zwolnienia mogą pogarszać stan zdrowia pacjentów, szczególnie w przypadku łagodnych zaburzeń psychicznych, takich jak lęk czy depresja „Zwolnienie to również forma terapii, ale długotrwała absencja od pracy może przynieść więcej szkód niż korzyści” – mówi.
Zaufanie do lekarzy
Minister pracy i integracji Tonje Brenna podkreśla, że trwają prace nad obniżeniem absencji chorobowej w ramach współpracy z różnymi branżami. Jednocześnie zaznacza, że problem jest złożony. Brenna zachęca lekarzy do częstszego korzystania z gradacji zwolnień lekarskich, co pozwala pacjentowi pracować częściowo i jednocześnie dochodzić do zdrowia.
„Rola lekarzy rodzinnych polega także na odpowiedzialnym zarządzaniu wspólnymi zasobami, takimi jak system zasiłków chorobowych” – dodaje. Bjørn-Hansen uważa, że gdyby lekarze byli bardziej krytyczni wobec wystawiania zwolnień, Norwegia miałaby poziom absencji porównywalny z innymi krajami europejskimi.
„Jeśli my, lekarze rodzinni, rzetelnie wykonywalibyśmy swoją pracę, wystawiając zwolnienia tylko tym, którzy ich naprawdę potrzebują, ta debata nigdy by nie zaistniała. Nie dyskutowalibyśmy o zmniejszeniu zasiłków chorobowych ani o wprowadzeniu okresu karencji, ponieważ wszystko byłoby uregulowane”.
Dział: Pracownik
Autor:
Anabelle Kårvåg Sørensen, Hans-Olav Landsverk, Torbjørn Brovold | Tłumaczenie: Ksawery Kępa - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/