2024-03-12 11:38:59 JPM redakcja1 K

Długi południowo-koreańskich obywateli

Korea Południowa zmaga się w ostatnich latach ze stale pogłębiającym się zadłużeniem gospodarstw domowych.

Z powodu niewielkiej powierzchni kraju każdy metr kwadratowy jest tam na wagę złota, w przeciwieństwie do europejskiego czy amerykańskiego stylu zabudowy miast i wsi, Korea stawia na wysokość budynków. Mieszkania są niewielkie i niezwykle drogie, szczególnie w większych miastach, a zakup własnego kąta jest prawie niemożliwy oraz najzwyczajniej w świecie nieopłacalny. Większość budynków jest co kilkanaście lat burzona i stawiana od nowa, bądź dokładnie renomowana, co uniemożliwia zakup mieszkania z perspektywą wieloletniego zostania w nim, mimo to czynsz za wynajem nie jest wcale lepszą alternatywą, a jego cena stale wzrasta. Przeciętny Koreańczyk w obecnej sytuacji mieszkaniowej zmienia miejsce swojego zamieszkania, co kilka lat. 

Stosunek zadłużenia gospodarstw domowych w Korei Południowej, już przez czwarty rok z rzędu, utrzymuje się na poziomie przekraczającym 100 punktów procentowych (dokładnie 100,1%), wedle ujawnionych na koniec zeszłego roku statystyk, co stanowi najwyższy wskaźnik w tym zakresie spośród 34 krajów, jak podają informatorzy. Liczba ta każdego roku przeraża coraz bardziej, nie dając obywatelom Korei nadziei na złagodzenie sytuacji rynkowej w najbliższej przyszłości. 


Stosunek zadłużenia gospodarstw domowych w Korei Południowej do Keajowego Produktu Brutto (GDP) utrzymuje się na najwyższym poziomie wśród 34 krajów na całym świecie, zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących, przez czwarty rok z rzędu. Na koniec zeszłego roku, zadłużenie gospodarstw domowych nieznacznie spadło w porównaniu z rokiem poprzednim, ale wciąż przewyższa ono poziom Krajowego Produktu Brutto (GDP). 

Według niedawno opublikowanego „Raportu o światowym zadłużenia” przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Finansowe (IIF), na koniec zeszłego roku wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych w Korei Południowej w stosunku do Krajowego Produktu Brutto wyniosł 100,1%, zajmując pierwsze miejsce na świecie (regionów strefy euro nie uwzględniając). Następnymi spośród 34 wymienionych krajów były między innymi kolejno: Hongkong (93,3%), Tajlandia (91,6%), Wielka Brytania (78,5%), Stany Zjednoczone (72,8%), Malezja (68,9%) i Japonia (64,1%). Włącznie od roku 2020, już czwarty rok z rzędu, Korea Południowa zajmuje pierwsze miejsce czołówki, pokazując jak tragiczna jest sytuacja zadłużenia gospodarstw domowych. 

W porównaniu do dwóch lat wcześniej, wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych w Korei Południowej nieznacznie spadł. Jak podają statystyki, w 2022 roku zadłużenie wynosiło aż 104,5% czyli w porównaniu do roku 2023 oznacza to spadek o 4,4 punktu procentowego. Następnie drugim krajem, który odnotował największy spadek zadłużenia na świecie, była Wielka Brytania, osiągając aż 4,6 punktów procentowych mniej niż w ubiegłym roku. Według analizy rynkowej obecność wysokich stóp procentowych stało się zarówno powodem, jak i wyjaśnieniem wpływu na zmniejszenie dostępności kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych u prywatnych instytucji finansowych. Spośród 34 krajów znajdujących się na liście największego współczynnika gospodarstw domowych w stosunku do Krajowego Produktu Brutto (GDP) Korea Południowa wciąż pozostaje jedynym krajem, który przekroczył próg 100 punktów procentowych. Rząd i Bank Korei Południowej zobowiązały się podjąć współpracę, aby wspólnie sporządzić plan obniżenia wskaźnika zadłużenia gospodarstw domowych do Krajowego Produktu Brutto (GDP) poniżej 100 punktów procentowych, ale podkreślając „średnio- i długoterminowy cel”, pojawiają się również głosy sugerujące, że konieczne jest bardziej zdecydowane podejście do odważnej redukcji i dostosowania, aby dało się jeszcze uratować Koreańczyków z zatrważającej ilości długów. 

Szczególnie w Korei Południowej wciąż istnieje niezmniejszająca się wielkość kredytów hipotecznych. Kiedy spojrzymy na zadłużenie gospodarstw domowych z perspektywy kredytów hipotecznych, biorąc pod uwagę także kwoty używane na kartach kredytowych oraz zadłużenie małych przedsiębiorstw domowych, można zauważyć, że w ciągu ostatniego roku saldo zadłużenia gospodarstw domowych w Korei Południowej wzrosło o 18 bilionów i 400 miliardów wonów, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 55 miliardów złotych. Po szybkim podwyższeniu stóp procentowych przez Bank Korei od sierpnia 2021 roku, saldo kredytów hipotecznych zmniejszyło się o 7 bilionów i 300 miliardów wonów, czyli ponad 21 miliardów złotych, w 2022 roku, ale w ubiegłym roku saldo ponownie wzrosło. 

Przede wszystkim to polityka rządowa od dawna stymulowała kredyty hipoteczne. W ubiegłym roku instytucje zajmują się obsługą depozytów (banki depozytowe i instytucje pozabankowe) zmniejszyły saldo kredytów hipotecznych, natomiast kredyty hiopteczne udzielane w ramach rządowej polityki finansowej (kredyty hipoteczne wspierane przez rząd) przeżyły znaczny wzrost. Jeśli chodzi o tylko kredyty hipoteczne udzielane przez firmy „Housing Urban Fund” i „Korea Housing Finance Corporation”, przeżyły one wzrost łącznie 28 bilionów i 800 miliarda wonów, czyli ponad 86 miliardów po przeliczeniu na polski złoty. 

Szybko rosnące zadłużenie przedsiębiorstw również zostało zarejestrowane. Na koniec zeszłego roku wskaźnik zadłużenia niefinansowych przedsiębiorstw w Korei Południowej wyniósł aż 125,2% Krajowego Produktu Brutto (GDP), zajmując czwarte miejsce pod względem wysokości na świecie i ustępując jedynie Hongkongowi o wyniku 258%, Chinom o wyniku 166,5% oraz Singapurowi o wyniku 130,6%. Zadłużenie Korei i tak wzrosło o 4,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Bank Korei Południowej w zeszłorocznym raporcie o stabilności finansowej stwierdził, że po pandemii wirusa COVID-19, szczególnie w sektorze pozabankowym, znacznie wzrosły pożyczki na nieruchomości w sektorze budowlanym, co skutkuje znacznie wyższym wskaźnikiem zadłużenia firm w porównaniu z innymi krajami, nawet tymi zajmującymi wyższe miejsca w niektórych rankingach sektorów zadłużenia. Przedstawiciel Banku Korei Południowej wyraził obawy, że w przypadku wystąpienia wstrząsów wewnętrznych i zewnętrznych, niepewność może przybrać na sile. 

Wzrost zadłużenia gospodarstw domowych prowadzi do zwiększenia obciążenia spłatą kapitału i znacznych odsetek, co z kolei zwiększa ryzyko finansowe gospodarstw domowych, mogąc stanowić ograniczenie dla normalnych wydatków konsumpcyjnych. Dodatkowo, od 2008 roku wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych Korei Południowej w stosunku do dochodu wzrósł z 138,5% do 203,7% w 2022 roku, utrzymując się na stosunkowo wysokim poziomie przez ostatnie 10 lat. 

Korea Południowa nie jest jednak jedynym państwem, które zmaga się z problemem zadłużenia gospodarstw domowych, jak wyżej wspomniano, ranking, w którym zajęła pierwsze miejsce, zawiera 33 inne państwa o wysokiej stopie procentowej zadłużenia, do których doprowadziły między innymi następujące zaraz po sobie wybuch pandemii, za którą poszło wstrzymanie gospodarki światowej i upadek wielu małych firm oraz wojny, zarówno na wschodzie Europy, jak i na Bliskim Wschodzie. Niski wskaźnik urodzeń dzieci w Korei Południowej również stwarza ryzyko niemożności kraju z wyjścia z wielkich długów. Społeczeństwo Korei od lat drastycznie się starzeje, co w przyszłości zostawi Koreańczyków w kryzysie na rynku pracy, polegającym na niewystarczającej ilości ludzi zdolnych do pracy i dużej liczbie starszych osób, zbyt chorych, aby przysłużyć się na rynku pracy, który niestety będzie ich potrzebować tak samo, jak młodych ludzi. 

Dział: Świat

Autor:
Jeon Seul Gi | Tłumaczenie: Jagoda Krak

Źródło:
https://www.hani.co.kr/arti/economy/finance/1130683.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE