Energia elektryczna: rząd postanawia nie stosować podwyżki stawek zaplanowanej na 1 sierpnia
Gdyby ta coroczna zmiana została zastosowana, rachunki dla około 22 milionów gospodarstw domowych i firm korzystających z regulowanej taryfy energii elektrycznej wzrosłyby o około 1%.
Źródło: polskarola.pl
W poniedziałek 15 lipca francuski regulator energetyczny CRE ogłosił, że rząd nie będzie egzekwował wzrostu rachunków za energię elektryczną w dniu 1 sierpnia z powodu wzrostu taryfy za przesył energii elektrycznej.
„Planowane zmiany nie będą obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r.”, podkreślił regulator w komunikacie prasowym, odnotowując »zamiar« ministra energii »niepublikowania« w Journal Officiel rozważań na temat zmian w taryfie za korzystanie z publicznych sieci elektroenergetycznych (Turpe). Rząd ma teraz dwa miesiące „na złożenie wniosku o nowe obrady w sprawie zmian” w Turpe, stwierdza CRE.
Gdyby ta roczna podwyżka została zastosowana 1 sierpnia - tj. około +4,8% dla taryfy ustalonej przez dystrybutora Enedis - rachunek dla około 22 milionów gospodarstw domowych i firm płacących regulowaną taryfę za energię elektryczną wzrósłby o około 1%, wyjaśniło CRE dla Agence France-Presse (AFP).
„Prawo do stabilności i widoczności cen”
„Oznaczałoby to wzrost rachunków francuskich konsumentów o 10-40 euro, mimo że prognozy sugerują równoważny lub nawet większy spadek w nadchodzących miesiącach”, wyjaśnił Roland Lescure, francuski minister przemysłu i energii, dla Le Parisien, broniąc tego środka jako »zdrowego rozsądku«. „Zgodnie z moim zobowiązaniem, ceny energii elektrycznej spadną o 15% w lutym przyszłego roku. Odmawiam zaakceptowania jakiegokolwiek wzrostu rachunków w sierpniu. Konsumenci mają prawo do stabilności i przejrzystości cen”, skomentował minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire dla Agence France-Presse.
Powstrzymując się od podwyżki cen, rząd unika drugiej podwyżki, po tej z lutego o prawie 10% w ramach wyjścia z kosztownej tarczy taryfowej. W tym czasie władza wykonawcza podniosła podatek rządowy, akcyzę, która została obniżona do minimum od końca 2021 r., aby złagodzić rachunki w czasie kryzysu energetycznego. W tym czasie Le Maire zobowiązał się do niepodwyższania tego podatku do końca 2024 roku.
Planowana podwyżka była stosunkowo niewielka w porównaniu z 11,7% wzrostem referencyjnej ceny gazu w lipcu. Odbyłoby się to jednak w zapalnym kontekście politycznym, ponieważ ceny energii, najwyższe w latach 2021-2022 ze względu na ożywienie po pandemii Covid-19 i wojnę na Ukrainie, wzbudziły debaty na temat wyborów europejskich i parlamentarnych.
Turpe, która stanowi około jednej trzeciej rachunku, to taryfa, która wynagradza operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej, RTE, oraz operatora systemu dystrybucyjnego, Enedis, za korzystanie z ich sieci, od miejsca, w którym wytwarzana jest energia elektryczna, do liczników gospodarstw domowych i firm. Chociaż pojawia się na rachunkach za energię elektryczną, Turpe jest w rzeczywistości płacona przez dostawców energii elektrycznej Enedis i RTE.
Dział: Europa
Autor:
Le Monde, AFP | Tłumaczenie: Ewa Matczak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/