2024-03-25 12:22:22 JPM redakcja1 K

Europa będzie dalej walczyć z kryzysem energetycznym w 2023 roku

Europa ma zapasy energii, których potrzebuje, aby przetrwać rok. Ale 2023 może być inny.

Zdjęcie: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_natural_gas_pipelines#/media/File:Baku_pipelines.svg

 

To ostrzeżenie wydane przez szefa Międzynarodowej Agencji Energii Fatiha Birola i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która w poniedziałek zorganizowała wspólną konferencję prasową, aby określić skalę wyzwania. 

Z nowego raportu Mae wynika, że w 2023 roku w Europie może zabraknąć 27 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Odpowiada to blisko 7% rocznego zużycia w regionie. 

Istnieaj trzy rodzaje ryzyka, które mogą doprowadzić do niedoboru. Rosja, która w 2022 roku wysłała do Unii Europejskiej ok. 60 mld m ³ gazu, może w przyszłym roku całkowicie wstrzymać przepływy. Łagodne temperatury na początku zimy mogą nie trwać zbyt długo; mroźna pogoda ogarnia już północną Europę. A rynek gazu ziemnego może ulec wstrząsowi, jeśli gospodarka Chin ponownie nabierze tempa wraz ze zniesieniem ograniczeń związanych z Covid-19.

- Możemy mieć problem - powiedział Birol.

W swojej ocenie IEA stwierdziło, że w przyszłym roku może pojawić się luka podażowa w wysokości 57 miliardów metrów sześciennych. 

Około 30 miliardów z tego powinno zostać załatwionych przez działania europejskie, „które już są wyraźnie w akcji”, powiedziała grupa z Paryża. Obejmuje to agresywne gromadzenie zapasów oraz starania na rzecz dobrowolnego zmniejszenia popytu na gaz o 15% w okresie od sierpnia 2022 r. do marca 2023 r.

Jednak to i tak może pozostawić deficyt. W teście skrajnych warunków IEA założono, że rosyjski gazociąg do Europy zatrzyma się całkowicie od początku 2023 r., import skroplonego gazu ziemnego z Chin powróci do poziomu z 2021 r., a europejskie magazyny będą pełne w 30% pod koniec tej zimy.

Według IEA pozostały deficyt może zostać zmniejszony, jeśli podjęte zostaną dalsze wysiłki w celu poprawy efektywności energetycznej, zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zwiększenia wykorzystania pomp ciepła oraz zachęcenia do innych zmian w zachowaniu.

Ustawy proponują koszt około 100 miliardów euro (106 miliardów dolarów).

Dział: Europa

Autor:
Julia Horowitz | Tłumaczenie: Mateusz Misiak

Źródło:
https://edition.cnn.com/2022/12/12/energy/europe-energy-2023-iea/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE