Firmy, których założycielami są Polacy
Konsumenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że kupują produkt z kraju, ponieważ nazwa brzmi „światowo”. Niektóre z tych polskich firm weszły nawet na rynek międzynarodowy.
Źródło: Pexels.
Wittchen
Przedsiębiorstwo założone w 1990 przez Rafała Wittchena zasłynęło dzięki skórzanym dodatkom, takim jak torby, plecaki, walizki czy portfele. Wszystko zaczęło się już w dzieciństwie właściciela, kiedy dostał od swojego dziadka portfel. Zainspirowany prezentem postanowił w dorosłości otworzyć firmę z galanterią, która dzisiaj za sprawą wysokiej jakości produktów działa na rynku europejskim. Ponadto Rafał Wittchen sam zaprojektował logo swojej firmy.
Max Factor
Nazwa jednej z najpopularniejszych marek kosmetycznych wzięła się od imienia i nazwiska założyciela, czyli Maksymiliana Faktorowicza. Założyciel marki urodził się w 1877 roku w Zduńskiej Woli. Będąc jeszcze czternastolatkiem, podjął się pracy jako pomocnik aptekarza, gdzie eksperymentował ze składnikami, by wyrabiać kosmetyki. 6 lat później otworzył własny sklep w Moskwie, jednocześnie tworzył też peruki dla Teatru Imperialnego. W 1907 roku założył drogerię w Los Angeles, a 10 lat później rozpoczął działalność w Hollywood. Niedługo potem otrzymał Oscara za najlepszą charakteryzację. Firma pod szyldem Max Factor istnieje od 1927 roku na terenie Stanów Zjednoczonych, ale już w 1930 roku eksportowała produkty do osiemdziesięciu innych krajów. Założyciel marki zmarł we śnie 1938 roku, zaś od 2015 marka należy do koncernu Coty.
LPP
Historia tej firmy rozpoczęła się w Gdańsku w 1991 roku. Przez 4 lata działali pod nazwą PH Mistral s.c. Obecnie działają jako LPP (skrót od Lubianiec, Piechocki i Partnerzy). W 1997 roku założyli biuro w Szanghaju, a rok później pojawiły pierwsze salony Reserved. W ubiegłym roku otworzono jeden ze sklepów również w Mediolanie, natomiast Londyn zwiększył liczbę punktów sprzedaży. W skład przedsiębiorstwa wchodzą: Sinsay, Cropp, House, Mohito oraz Reserved. Ich oferta jest dostępna na około czterdziestu rynkach na całym świecie.
DeepL
Usługa bezpłatnego przekładu maszynowego działa od 2017 roku. Mówi się, że DeepL jest w swoich tłumaczeniach dokładniejszy od Tłumacza Google. Serwis obsługuje ponad 30 języków świata (m.in. chiński, ukraiński, angielski, arabski, japoński, francuski, hiszpański, niderlandzki czy niemiecki). Firma powstała dzięki Polakowi – Jarosławowi Kutyłowskiemu.
CCC
Od 1990 Cena Czyni Cuda (CCC) zachwyca obywateli kraju nad Wisłą szerokim asortymentem obuwia, torebkami i portfelami. Prezesem zarządu jest Dariusz Miłek, a pierwszym miejscem siedziby firmy były Polkowice. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej (w 2004 roku), Czechy, w ramach spółki zależnej, otworzyły punkt w Pradze, by dystrybuować towar na swoim rynku. Obecnie produkty z tej marki są sprzedawane również w: Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii, Mołdawii, Serbii, Kosowie, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie i Omanie.
Inne osiągnięcia
Oprócz wyżej wymienionych firm, należy wspomnieć, że także BLIK jest polskim systemem płatności. Nasz kraj ma wiele osiągnięć na arenie międzynarodowej. Poza sportem, np. koszykówką, w której reprezentacja mężczyzn wygrała Ligę Narodów, warto pamiętać, że Polska odnosi sukcesy również na innych płaszczyznach, chociażby w na gruncie dobrze prosperujących przedsiębiorstw państwowych.
Pozostałe źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/CCC_(przedsi%C4%99biorstwo),
https://pl.wikipedia.org/wiki/DeepL,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Factor_Sr,
https://www.wittchen.com/o-firmie?fbclid=IwAR28e-6jI6ZPI1CuELCjAZi2CqwQSusv-svyq94jT8C111JqSp3uWHvwxNc.
Dział: Kupuję bo Polskie
Autor:
Anna Brzózka