2023-12-15 11:51:53 JPM redakcja1 K

Fundusz naftowy wywiera presję na Teslę, aby uzyskać zgodę na uznanie związków zawodowych

„Tesla powinna szanować podstawowe prawa pracowników, w tym negocjacje zbiorowe” twierdzi fundusz naftowy.

Fundusz naftowy nie chce wyprzedać Tesli, ale informuje firmę o swoich oczekiwaniach dotyczących prawa pracowników do organizowania się. Zdjęcie: Mark J. Terrill

W ubiegłym roku Fundusz Naftowy wykupił akcje Tesli. LO zachęcało Fundusz do wykorzystania swojej władzy, jako posiadacza, w celu wywarcia presji na spółkę w związku ze  strajkiem trwającym w Szwecji. W sobotę Fundusz Naftowy skomentował tę kwestię dla agencji Reuters. „Oczekujemy, że firmy, w które inwestujemy, będą szanować podstawowe prawa człowieka, w tym prawa pracownicze”, pisze Norges Bank Investment Management (NBIM). Jest to departament zarządzający rządowym Funduszem Emerytalnym, znanym jako Fundusz Naftowy. Tesla jak do tej pory nie skomentowała wypowiedzi.

Zatrzymuje udziały

Jednocześnie Fundusz Naftowy daje jasno do zrozumienia, że ​​nie ma planów wyprzedaży. Zamiast tego będzie on z czasem wpływać na politykę, jak pisze Reuters. Od 27 października w szwedzkich warsztatach Tesli strajkują członkowie szwedzkiego związku zawodowego IF Metall. Powodem jest to, że amerykańska firma odmawia zawarcia układu zbiorowego ze związkiem. Fundusz Naftowy jest siódmym co do wielkości akcjonariuszem Tesli. Ma 0,88 procent udziałów, wartych 6,8 miliarda dolarów, czyli prawie 75 miliardów koron.

W przeszłości również zapewniał wsparcie

W wypowiedzi podkreślono, że także w przeszłości NBIM wspierał prawo pracowników Tesli do przynależności do związków zawodowych. „W 2022 roku poparliśmy propozycję akcjonariuszy Tesli, w których zwrócono się do spółki o wprowadzenie polityki poszanowania prawa do organizowania się”, mówi. 

Zarząd spółki jednak odrzucił tę propozycję.

Musk nie chce się poddać

Tesli, która zrewolucjonizowała rynek samochodów elektrycznych, udało się uniknąć układów zbiorowych pracy dla około 127 000 pracowników. Dyrektor generalny Elon Musk jasno wyraził swój sprzeciw wobec związków zawodowych. Firma stwierdziła, że ​​szwedzcy pracownicy mają równie dobre lub nawet lepsze warunki od tych, których żąda związek zawodowy. W swoim prospekcie NBIM wskazuje spółki, w które inwestuje. Spółki „powinny współpracować z pracownikami i ich przedstawicielami, np. związkami zawodowymi”, w przejrzysty sposób podczas opracowywania i wdrażania wytycznych, czy praktyk. Oczekiwania opierają się na międzynarodowych standardach opracowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) i światowych konwencjach praw człowieka.

Wiele funduszy zaangażowanych

„Jeden z największych duńskich funduszy emerytalnych, PensionDanmark, ogłosił w czwartek, że się wyprzedał”, pisze E24, który również nawiązał do oświadczenia Funduszu Naftowego. KLP i kilka innych skandynawskich funduszy jednocześnie próbują wpłynąć na Teslę. „Napisaliśmy list, który ma zostać wysłany do zarządu Tesli i staramy się pozyskać więcej skandynawskich inwestorów”, mówi szefowa ds. zrównoważonych inwestycji Kiran Aziz z KLP dla gazety.

Dział: Aktualności

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE