2025-01-11 00:51:19 JPM redakcja1 K

Funt brytyjski osiąga najniższy poziom od ponad roku po wzroście kosztów pożyczek

Funt spadł do najniższego poziomu od ponad roku, podczas gdy koszty pożyczek w Wielkiej Brytanii osiągnęły najwyższy poziom od 16 lat.

Zdjęcie: Getty'ego

Ekonomiści ostrzegają, że rosnące koszty mogą prowadzić do dalszych podwyżek podatków lub cięć wydatków, ponieważ rząd stara się dotrzymać własnej zasady, aby nie pożyczać na finansowanie bieżących wydatków. Podczas odpowiedzi na pilne pytanie w Izbie Gmin minister skarbu Darren Jones powiedział, że nie ma potrzeby „interwencji kryzysowej” i że rynki „nadal funkcjonują w uporządkowany sposób”. 

Jednak kanclerz opozycji, Mel Stride, stwierdził: „Wyższe zadłużenie i niższy wzrost wywołują zrozumiałe obawy wśród opinii publicznej, przedsiębiorstw i rynków”. 

Dlaczego koszty pożyczek rosną i co to oznacza? 

Minister Jones wyjaśnił, że zmiany w cenach i dochodach obligacji są „normalne” w odpowiedzi na globalne zmiany na rynkach finansowych, podkreślając, że rządowe zasady dotyczące pożyczek są „nienegocjowalne”. 

Mel Stride skrytykował jednak rząd, mówiąc: 

„Decyzja rządu, by zwiększyć zadłużenie, oznacza, że ich własne podwyżki podatków zostaną pochłonięte przez wyższe koszty pożyczek, bez żadnych korzyści dla brytyjskiego społeczeństwa”. 

Spadek funta i wzrost kosztów 

Funt spadł o 0,9% do poziomu 1,226 dolara wobec dolara amerykańskiego w czwartek. Koszty pożyczek wzrosły na początku dnia, ale ustabilizowały się po południu. Zwykle funt zyskuje na wartości, gdy koszty pożyczek rosną, ale ekonomiści wskazują na szersze obawy dotyczące kondycji brytyjskiej gospodarki.

Koszty rządowych pożyczek i ich konsekwencje 

Rząd Wielkiej Brytanii zwykle wydaje więcej, niż zarabia na podatkach, dlatego musi pożyczać pieniądze, które trzeba spłacić wraz z odsetkami. Jednym z głównych sposobów pożyczania pieniędzy jest sprzedaż obligacji. Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny w Allianz, powiedział w programie BBC „Today”, że wyższe koszty pożyczek oznaczają wzrost odsetek płaconych przez rząd, co „pochłania większą część dochodów z podatków, pozostawiając mniej na inne wydatki”. 

Dodał również, że takie działania mogą spowolnić wzrost gospodarczy, co z kolei obniża wpływy podatkowe. „Kanclerz, jeśli taka sytuacja się utrzyma, będzie musiał rozważyć podwyżki podatków lub jeszcze większe cięcia wydatków – a to wpłynie na wszystkich” – podkreślił. 

Oczekiwania na prognozę budżetową 

Rząd zapowiedział, że nie ujawni szczegółów dotyczących wydatków ani podatków przed publikacją oficjalnych prognoz budżetowych, które są planowane na marzec. Pod koniec zeszłego roku zrewidowane dane pokazały, że gospodarka nie urosła między lipcem a wrześniem. Wzrost inflacji do listopada był najszybszy od marca. Bank Anglii w grudniu utrzymał stopy procentowe na poziomie 4,75%, podkreślając „podwyższoną niepewność gospodarczą”. 

Stabilność rynków 

Sarah Breeden, zastępczyni gubernatora Banku Anglii, powiedziała, że sytuacja na rynku obligacji rządowych była „uporządkowana”. „Obserwujemy to” – powiedziała podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Edynburgu. 

Porównanie z 2022 rokiem 

Niektórzy zastanawiają się, czy wzrost rentowności obligacji wpłynie na rynek kredytów hipotecznych, tak jak po tzw. „mini-budżecie” Liz Truss we wrześniu 2022 roku. Chociaż obecne rentowności są wyższe, wzrastały stopniowo przez kilka miesięcy, w przeciwieństwie do gwałtownego wzrostu po decyzjach Truss. 

Simon French, główny ekonomista w Panmure Gordon, zaznacza, że obecna sytuacja jest bardziej związana z globalnymi czynnikami, w tym wysokim poziomem długu na całym świecie. 

„Pod rządami Truss głównym czynnikiem była brytyjska polityka” – wyjaśnił. „Obecnie mamy do czynienia z globalnym niepokojem, ale także z rozczarowaniem wpływem budżetu Rachel Reeves, który spowalnia gospodarkę”. 

Dział: Biznes

Autor:
Faarea Masud i Charlotte Edwards | Tłumaczenie: Jakub Polewaczyk - praktykant fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/c1404j3xmxdo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE