2024-06-01 19:20:17 JPM redakcja1 K

Globalne zadłużenie wzrosło w tym roku do 315 bilionów dolarów — oto jak tu dotarliśmy

Około dwie trzecie z 315 bilionów dolarów zadłużenia pochodzi z większych gospodarek, przy czym największy udział w tym zestawieniu długu mają Japonia i Stany Zjednoczone.

Osoby dojeżdżające do pracy w Nowym Jorku 5 stycznia. Fot. Jeenah Moon / Bloomberg via Getty Images

Według raportu Instytutu Finansów Międzynarodowych świat jest pogrążony w długach rzędu 315 bilionów dolarów.

Ta globalna fala zadłużenia jest największym, najszybszym i najszerzej zakrojonym wzrostem zadłużenia od czasu II wojny światowej, który zbiegł się z pandemią COVID-19.

„Wzrost ten oznacza drugi z rzędu wzrost kwartalny i był napędzany głównie przez rynki wschodzące, gdzie zadłużenie wzrosło do bezprecedensowego poziomu ponad 105 bilionów dolarów – 55 bilionów dolarów więcej niż dziesięć lat temu” – stwierdził IIF w swoim kwartalnym raporcie Global Debt Monitor opublikowanym w maju.

Około dwie trzecie z 315 bilionów dolarów zadłużenia pochodzi z większych gospodarek, przy czym największy udział w tym stosie długu mają Japonia i Stany Zjednoczone.

Jednakże stosunek długu do PKB w gospodarkach dojrzałych – który jest postrzegany jako dobry wskaźnik zdolności kraju do obsługi zadłużenia – ogólnie spada.

Z drugiej strony rynki wschodzące są zadłużone na 105 bilionów dolarów, ale ich relacja długu do PKB osiągnęła nowy najwyższy poziom 257%, co oznacza wzrost ogólnego wskaźnika po raz pierwszy od trzech lat.

W raporcie zauważono, że największymi ofiarodawcami były Chiny, Indie i Meksyk.

IIF zidentyfikował uporczywą inflację, rosnące tarcia handlowe i napięcia geopolityczne jako czynniki, które mogą stanowić znaczne ryzyko dla dynamiki zadłużenia, „wywierając presję na wzrost globalnych kosztów finansowania”.

„Chociaż kondycja bilansów gospodarstw domowych powinna w najbliższej perspektywie stanowić zabezpieczenie przed„ wyższymi i dłuższymi stopami procentowymi ”, deficyty budżetu państwa są nadal wyższe niż poziomy przed pandemią” – dodał IIF.

Z zadłużenia wynoszącego 315 bilionów dolarów zadłużenie gospodarstw domowych, które obejmuje między innymi kredyty hipoteczne, karty kredytowe i zadłużenie studenckie, wyniosło 59,1 biliona dolarów.

Zadłużenie przedsiębiorstw, które korporacje wykorzystują do finansowania swojej działalności i rozwoju, wyniosło 164,5 biliona dolarów, przy czym sam sektor finansowy stanowił 70,4 biliona dolarów tej kwoty. Pozostałą część stanowił dług publiczny, który wyniósł 91,4 biliona dolarów.

Dział: Gospodarka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE