Hiszpania skróci tydzień pracy w 2025 roku: nowa reforma i godziny pracy
W jaki sposób skrócenie tygodnia pracy wpłynie na firmy i pracowników?

Pod koniec roku 2024 Ministerstwo Pracy osiągnęło ważne porozumienie z głównymi związkami zawodowymi, w sprawie skrócenia tygodnia pracy do 37,5 godziny, przy zachowaniu takiej samej pensji. Oczekuje się, że wraz z publikacją w BOE (Urzędowy dziennik Królestwa Hiszpanii) zacznie się proces adaptacji dla firm, które muszą dostosować się w swoich układach zbiorowych pracy, jak i w dynamice i przypływach pracy.
Długość nowego tygodnia pracy
W trakcie reformy Statutu Pracowniczego ustanowiono maksymalną długość pełnego etatu pracy na 37,5 godziny, co jest dużą zmianą, przy obecnych 40 godzinach. Godziny te będą wyliczane jako średnia roczna. Taka metoda obliczeniowa oznacza, że możliwym będzie organizacja dłuższych tygodni w zależności od potrzeb firmy lub sektora, w którym działa. W rezultacie, istotnym jest jednak, żeby średni tydzień pracy nie przekroczył 37,5 godziny tygodniowo na koniec roku.
Zapewnienie elastyczności płynące z tej reformy daje możliwość, aby harmonogramy pracowników były dostosowywane do szczytów aktywności firmy bez naruszania nowych praw pracowniczych. Ponadto, reforma zachowuje obecny układ, który pozwala na to, żeby długość tygodnia pracy była ustalona w układach zbiorowych lub umowach o pracę. W związku z tym zachowuje się możliwość dokonania przeglądu porozumień na korzyść pracowników utrzymując korzystniejszy punkt wyjścia w postaci statutu pracowniczego.
Umowy w niepełnym wymiarze godzin
Nowa reforma wpłynie także na umowy w niepełnym wymiarze godzin. Te umowy, których średnia tygodnia pracy wynosi 37,5 godziny automatycznie przekształcą się w umowy w pełnym wymiarze pracy. Te, których średnia wyniesie mniej, pozostaną na tych samych warunkach, niemniej jednak ci pracownicy otrzymają proporcjonalnie wyższe wynagrodzenie. Jeśli aktualnie pół etatu wynosi 20 godzin, zgodnie z reformą zostanie on skrócony do 19. W przypadku porozumienia z szefem, żeby zostać przy 20 godzinach, pracownicy otrzymają wzrost wynagrodzenia w odniesieniu do poprzedniej umowy, ponieważ reforma zakłada utrzymanie wynagrodzenia.
Aplikacja
Moment wdrożenia środków opóźnia się w związku z zatwierdzeniem przez parlament. Kiedy procedura zostanie zakończona, firmy będą mieć czas do 31 grudnia 2025 roku, aby wprowadzić zmiany w swoich układach zbiorowych, dlatego oczekuje się wdrażania stopniowego w trakcie 2025 roku, aż całkowicie wejdzie w życie. W odniesieniu do tego terminu, należy pamiętać, że Ministerstwo Pracy proponowało przedłużenie go do 2026.
Inne reperkusje
Reforma Statutu Pracowniczego nie tylko mierzy się z poprawkami reformy skrócenia tygodnia pracy, ale także nadzoruje inne kwestie, takie jak rejestracja harmonogramów. W związku z tym wzmacnia się kontrolę nad szczegółową liczbą godzin w odniesieniu do tego czy są zwykłe, nadzwyczajne czy uzupełniające oraz obowiązek przekazywania tych informacji pracownikom otrzymujących odpowiadające tym godzinom wypłaty. Sankcje w przypadku naruszenia tych ustaleń mogą wynosić nawet do 10.000 euro za każdego pracownika, który zostałby tym dotknięty.
Z drugiej strony, nowa reforma dotyczy także godzin, w których pracownik jest dyspozycyjny poza faktycznym przebywaniem w pracy. Porozumienie ustanawia zakaz kontaktowania się z pracownikami, zarówno tymi pracującymi stacjonarnie jak i tym pracującymi zdalnie, przez firmę oraz powierzania im zadań poza godzinami pracy. Prawo to jest niezbywalne.
Podsumowując, porozumienie odnośnie do skrócenia tygodnia pracy zawarte między Ministerstwem Pracy a związkami zawodowymi ustanawia maksymalną średnią liczbę godzin pracy na pełnym etacie na 37,5 godziny, zostawiając firmom możliwość elastyczności. Reforma ta będzie miała wpływ na umowy o pracę w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, obejmując odpowiednie dostosowanie wynagrodzeń. Środki te będą stopniowo wchodziły w życie od początku 2025 roku, z możliwością rozciągnięcia się w czasie do 2026. Ponadto wdrożone zostaną zmiany w kwestii rejestracji harmonogramów oraz pracy po godzinach.
Dział: Praca
Autor:
Pablo Caro | Tłumaczenie: Karolina Gruca – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/