Huawei nie zważa na amerykańskie sankcje, odnotowując najszybszy wzrost od czterech lat
Przychody chińskiego telekomu wzrosły o 10%, a zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie.
Klient przed sklepem Huawei w Pekinie. Zdjęcie: Andy Wong/AP
Chińska firma telekomunikacyjna Huawei rozwijała się w 2023 r. szybciej niż przez cztery lata, ponieważ zignorowała wpływ amerykańskich sankcji. Przychody wzrosły o prawie 10% do 704,2 mld juanów chińskich, ponieważ firma z siedzibą w Shenzhen cieszyła się odbiciem w segmencie konsumenckim, który obejmuje telefony komórkowe. Wyniki oznaczały, że Huawei przeciwstawił się skutkom sankcji nałożonych przez USA w 2019 r., kiedy Biały Dom Donalda Trumpa oskarżył firmę o zagrożenie bezpieczeństwa, czemu Huawei zaprzecza. W 2020 r. Wielka Brytania zobowiązała się również do usunięcia Huawei z infrastruktury 5G do 2027 r. ze względu na podobne obawy, co wywołało wściekłość Chin na decyzję podjętą przez rząd brytyjski, ale za którą Trump zdawał się przypisywać sobie zasługi. Pomimo ograniczeń i odnotowanego spadku w 2021 r., kiedy wyczerpał zapasy mikroprocesorów, Huawei od trzech lat doświadcza wzrostu przychodów. Pozostają one jednak poniżej szczytowego poziomu z 2020 r., wynoszącego 891,3 mld juanów chińskich. Podczas zeszłorocznego wydarzenia firmowego Meng Wangzhou, dyrektor finansowy Huawei i córka założyciela firmy, ogłosiła, że Huawei nie jest już w trybie kryzysowym.
„W ciągu ostatnich kilku lat wiele przeszliśmy, ale dzięki jednemu wyzwaniu po drugim udało nam się rozwinąć" - powiedział w piątek prezes Huawei, Ken Hu. Zysk netto Huawei w 2023 r. wzrósł o 144,5% do 87 mld juanów, a marża wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim do ponad 12%. Część z tego pochodziła z bieżących dochodów ze sprzedaży marki smartfonów Honor, której Huawei pozbył się w listopadzie 2020 r. Biznes smartfonów Huawei kwitnie pomimo wrogości ze strony rządu Wielkiej Brytanii i sankcji USA, które ograniczają jego zdolność do wytwarzania kluczowych narzędzi do produkcji chipów. We wrześniu Huawei wyprodukował smartfon 5G wykorzystujący zaawansowany układ scalony w skali miniaturyzacji uważanej za przekraczającą jego możliwości ze względu na ograniczenia eksportowe nałożone przez USA, twierdzą analitycy.
Mate 60 Pro jest zasilany przez nowy układ Kirin 9000s, który został wyprodukowany w Chinach przez częściowo państwową firmę Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), podała firma analityczna TechInsights. Podczas gdy podstawowa działalność Huawei w zakresie infrastruktury IT pozostała stabilna, jej działalność w chmurze wzrosła o ponad jedną piątą, generując przychody w wysokości 55,3 mld juanów chińskich. Czteroletnia działalność Huawei w zakresie oprogramowania i komponentów do inteligentnych samochodów również odnotowała szybki wzrost, choć ze znacznie mniejszej bazy, o 128,1% rok do roku do 4,7 mld juanów chińskich. Huawei ogłosił w zeszłym roku, że oddzieli jednostkę inteligentnych samochodów i stworzy nową firmę.
Dział: Świat
Autor:
Rob Davies | Tłumaczenie: Natalia Czochara