2024-08-02 14:50:55 JPM redakcja1 K

Indyjski rząd przeprowadza kontrolę w fabryce Apple w związku z zarzutami „niezatrudniania zamężnych kobiet”

Rząd Indii zażądał szczegółowego raportu od stanu Tamil Nadu po doniesieniach medialnych, że dostawca Apple, firma Foxconn, rzekomo odrzucał aplikacje zamężnych kobiet na stanowiska montażowe iPhone'ów. Śledztwo Reutersa wykazało, że firma Foxconn wykluczała zamężne kobiety z pracy w swojej głównej indyjskiej fabryce iPhone'ów w pobliżu Chennai, powołując się na fakt, iż mają one większe obowiązki rodzinne w porównaniu do kobiet niezamężnych.

Kandydaci do pracy rozmawiają z agentem ds. rekrutacji przed fabryką Foxconn w pobliżu Ćennaju / Reuters 

Federalne Ministerstwo Pracy twierdzi, że ustawa „jasno stanowi, że przy rekrutacji pracowników płci męskiej i żeńskiej nie może mieć miejsca żadna dyskryminacja”.  

Przedstawiciele firmy Foxconn w oświadczeniu: „zdecydowanie odrzucamy zarzuty dotyczące dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na stan cywilny”. 

Ani Apple, ani rząd stanu Tamil Nadu nie odpowiedziały na prośbę agencji Reuters o komentarz.  

BBC również zwróciło się do departamentu pracy Tamil Nadu o odpowiedź. 

Foxconn, największy dostawca telefonów iPhone firmy Apple, założył swoją pierwszą fabrykę w Tamil Nadu w 2017 roku i od tego czasu intensywnie rozszerza swoją działalność w Indiach.  

W 2023 roku firma rozpoczęła montaż iPhone'a 15 w tym stanie, a na początku tego roku Foxconn nawiązał współpracę z Google w celu produkcji smartfonów Pixel w Tamil Nadu. 

Firma oświadczyła, że nie toleruje dyskryminacji przy rekrutacji.  

Według firmy, w ostatnim procesie rekrutacji, 25% zatrudnionych kobiet było zamężnych.  

Przyznała jednak, że 20 ogłoszeń o pracę opublikowanych przez agencje rekrutacyjne zostało usuniętych w 2022 roku, ponieważ „nie spełniały naszych standardów”. 

Praktyki dyskryminacyjne szczegółowo opisane w raporcie ze śledztwa Reutersa rzekomo miały mieć miejsce w latach 2023 i 2024.  

„Kiedy widzimy problem, przechodzimy do działania, zaczynając od próby naprawy aż do rozwiązania umowy z agencją rekrutacyjną”, dodał Foxconn. 

Aktywiści praw człowieka twierdzą, że doniesienia o nielegalnych praktykach rekrutacyjnych firmy w Indiach są niepokojące, biorąc pod uwagę, że tysiące ludzi szuka zatrudnienia w jej fabrykach.  

Pracownicy agencji Reuters twierdzą, iż rozmawiali z wieloma pracownikami i agencjami rekrutacyjnymi Foxconn na potrzeby artykułu.  

W raporcie podano, że agenci rekrutacyjni i informatorzy HR w Foxconn „powoływali się na obowiązki rodzinne, ciążę i wyższą absencję jako powody, dla których Foxconn nie zatrudniał zamężnych kobiet w fabryce”. 

To nie pierwszy raz, gdy firma znalazła się pod lupą w związku ze stosowanymi w niej praktykami dotyczącymi zatrudnienia.  

W 2018 roku organizacja zajmująca się prawami człowieka z USA oskarżyła firmę o nadmierne obciążanie pracą i zaniżanie płac tymczasowym pracownikom w jej fabryce w Chinach, która produkowała produkty dla Amazona.  

W 2022 roku w fabryce iPhone w Chinach wybuchły protesty pracowników, którzy twierdzili, że nie wypłacono im określonych należności. 

Dział: Aktualności

Autor:
BBC | Tłumaczenie: Magdalena Kurpińska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cydvp336y3no

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE