2024-04-08 13:02:37 JPM redakcja1 K

Interesy firm nie mogą hamować integracji rynków kapitałowych UE

Silna pozycja Europy na arenie globalnej wymaga zdecydowanego posunięcia naprzód projektu jednoczenia unijnych rynków kapitałowych, rozpoczętego w 2015 roku.

firma Birkenstock zwróciła się do Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, gdy w zeszłym roku chciała pozyskać fundusze. Zdjęcie:  Justin Sullivan/Getty Images

Choć sandały Birkenstock są ikoną Niemiec, gdy 250-letnia firma zdecydowała się pozyskać kapitał na giełdzie w zeszłym roku, ominęła Frankfurt, Paryż i Amsterdam, wybierając Nowy Jork. To nie odosobniony przypadek. Firmy z całej UE narzekają na brak dostępu do wystarczających źródeł finansowania w Unii. W rezultacie przenoszą swoje siedziby, miejsca pracy i potencjał innowacyjny poza UE, szukając tam kapitału. Problem ten wymaga pilnego rozwiązania.

Bez wątpienia Unia Europejska sprzyja rozwojowi innowacyjnych firm, które stają się światowymi liderami. Przykładem może być francuska firma Mistral, pionier w dziedzinie sztucznej inteligencji, niemiecki BioNTech, twórca immunoterapii, czy duński producent leków Novo Nordisk. Również włoski ubezpieczyciel Generali, polski producent gier CD Projekt Red czy irlandzka firma Kerry Group to dowody na potencjał Europy. Mamy również silne banki, które zapewniają niezbędne finansowanie, szczególnie dla mniejszych firm. Niestety, Europa wciąż nie oferuje firmom wystarczających możliwości finansowania z rynków kapitałowych.

Rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, szczególnie tych młodych, wymaga dostępu do kapitału. Tradycyjne pożyczki bankowe często nie są dla nich odpowiednie ze względu na brak ugruntowanej pozycji i historii finansowej. W tym kontekście europejskie rynki kapitałowe stają się kluczowym elementem, zapewniając młodym firmom z różnych sektorów, od zielonej energii po sztuczną inteligencję, niezbędne środki do rozwoju i realizacji swoich ambitnych celów.

Jednolity rynek o silnych fundamentach jest strategicznym imperatywem dla Europy w obliczu geopolitycznych wyzwań. Słabe rynki kapitałowe w porównaniu do USA i Chin hamują rozwój, innowacje i tworzenie miejsc pracy w UE. Konieczne jest wzmocnienie oraz zintegrowanie rynków kapitałowych wszystkich państw członkowskich, aby stworzyć prawdziwie jednolity rynek finansowy. Tylko wtedy Europa, ze swoją potężną skalą, będzie w stanie konkurować z innymi globalnymi potęgami. Z pewnością nie wszystko zaczyna się od zera. Od 2015 r. Komisja Europejska opracowuje unię rynków kapitałowych — wspólny plan dla rynku kapitałowego, oparty na sukcesie jednolitego rynku.

Na początku bieżącego miesiąca ministrowie gospodarki i finansów UE zgodzili się przyspieszyć prace — to zaangażowanie podziela wielu posłów do Parlamentu Europejskiego. Niektóre państwa członkowskie głośno domagają się dalszych postępów. Z zadowoleniem przyjmiemy również wsparcie Europejskiego Banku Centralnego i z niecierpliwością czekamy na nowe pomysły z raportu Mario Draghiego na temat długoterminowej konkurencyjności UE oraz raportu Enrico Letty na temat jednolitego rynku.

Chociaż wiele regulacji zostało już uzgodnionych, ich wpływ na rynek może nie być natychmiastowy. Wkrótce wprowadzona zostanie „skonsolidowana taśma”, która zapewni ujednolicony, bieżący dostęp do danych handlowych UE (obecnie rozproszonych w wielu różnych źródłach). Ustawa o listingu ułatwi spółkom debiut i utrzymanie notowań na giełdach UE. Europejski Pojedynczy Punkt Informacyjny zapewni kompleksowy dostęp do informacji finansowych oraz dotyczących zrównoważonego rozwoju spółek, co zwiększy ich widoczność dla inwestorów w całej UE.

Uzgadnianie stanowisk w kwestiach integracji rynków kapitałowych UE jest z reguły proste, gdy chodzi o Parlament Europejski i 27 rządów. Istnieją jednak dwie główne przeszkody, które utrudniają ten proces: procedury dotyczące podatku u źródła oraz przepisy regulujące niewypłacalność. Niestety, niektóre państwa członkowskie wykazują brak ambicji w kwestii realizacji pewnych propozycji, w tym centralnego rozliczania.

Mocno zaangażowaliśmy się politycznie w projekt unii rynków kapitałowych. Przekształcenie tego w podejmowanie trudnych decyzji dotyczących poszczególnych środków, wykraczanie poza krajowe partykularne interesy i przyjęcie długoterminowej perspektywy są niezbędne. W dłuższej perspektywie bardziej zintegrowane rynki kapitałowe przyniosą korzyści wszystkim.

Nowa Komisja Europejska będzie musiała przyjrzeć się trudniejszym pomysłom, takim jak automatyczny dostęp pracowników do prywatnych emerytur. Nie zastąpiłoby to emerytur państwowych, ale uzupełniłoby je, jednocześnie udostępniając więcej kapitału na rynkach europejskich. Jednolity rynek kapitałowy wymaga nadzoru ze strony jednego organu nadzoru, do czego wzywała prezes EBC Christine Lagarde. Trzeba też poważnie pomyśleć o konsolidacji giełd i infrastruktury rynkowej w UE. Posiadanie giełdy, która od lat nie zarejestrowała żadnego nowego IPO, nie jest zrównoważone. Zamiast skupiać się na wyzwaniach, skoncentrujmy się na pozytywnych aspektach finansowania europejskich firm. Dostęp do kapitału umożliwia im rozwój, co z kolei przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost dobrobytu w Europie.

Dział: Europa

Autor:
Mairead McGuinnes, Financial Times | Tłumaczenie: Sylwia Kohutova

Żródło:
https://www.ft.com/content/f1270cc3-eb3d-4e8b-a2d7-264aeab51c6d

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE