Irlandzka fabryka mleka dla niemowląt zostanie zamknięta ze względu na spadek liczby urodzeń w Chinach
Nestlé twierdzi, że zamyka fabrykę mleka dla dzieci w Irlandii, ponieważ spadający wskaźnik urodzeń w Chinach zmniejszył popyt na ten produkt.
Produkty mleczne dla niemowląt były prawie w całości produkowane na rynek chiński // Getty images
W skrócie
- Spadek wskaźnika urodzeń w Chinach był katalizatorem decyzji o zamknięciu irlandzkiej fabryki mleka dla niemowląt
- Fabryka Nestlé produkowała mieszankę mleczną niemal w całości na rynek chiński
- Zamknięcie, które nastąpi w 2026 r., będzie oznaczać utratę 500 miejsc pracy
- Chiny wolą pozyskiwać produkty dla dzieci lokalnie niż je importować
Zakład, który działa pod nazwą Wyeth Nutritionals Ireland, wytwarza produkty niemal wyłącznie na rynek chiński. Zamknięcie fabryki w Askeaton w hrabstwie Limerick będzie oznaczać utratę ponad 500 miejsc pracy. Nestlé twierdzi, że zamierza zakończyć zamknięcie do pierwszego kwartału 2026 roku.
Chiny wybierają lokalne produkty
Firma podała: „Liczba noworodków w Chinach gwałtownie spadła z około 18 milionów rocznie w 2016 r. do mniej niż 9 milionów przewidywanych w 2023 r. „Rynek, który wcześniej był zależny od importowanego mlek dla niemowląt, odnotowuje również szybki wzrost liczby produktów wytwarzanych lokalnie”. Firma proponuje przeniesienie produkcji z Askeaton do dwóch istniejących fabryk – Suzhou w Chinach i Konolfingen w Szwajcarii.
Stwierdził, że próbował znaleźć kupca na fabrykę, ale jego wysiłki zakończyły się niepowodzeniem.
Rząd Irlandii rozczarowany
Minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Simon Coveney określił tę wiadomość jako „bardzo rozczarowującą”. Powiedział, że urzędnicy w jego departamencie rozpoczną teraz proces współpracy z kierownictwem i pracownikami. „Pracownikom zostanie udostępniony pełen zakres wsparcia ze strony państwa, a my sprawdzimy każdą opcję, aby zapewnić osiągnięcie możliwie najlepszego wyniku dla wszystkich zainteresowanych”.
Dział: Biznes
Autor:
John Campbell | Tłumaczenie: Alicja Budnik