Kazachstan, Azerbejdżan i Uzbekistan stworzą projekt eksportu „zielonej” energii do Europy
Kazachstan, Azerbejdżan i Uzbekistan porozumieli się w sprawie przygotowania specyfikacji technicznej i wspólnego przedsięwzięcia związanego z eksportem „zielonej” energii.
Fotografia: samruk-green.kz
Odpowiednie porozumienie zostało osiągnięte na spotkaniu ministrów energetyki i gospodarki trzech państw, które odbyło się w Baku. Omawiano perspektywy eksportu energii elektrycznej z krajów Azji Środkowej do Europy przez terytorium Azerbejdżanu, podaje ministerstwo energetyki Kazachstanu.
Na spotkaniu przedstawiciele resortów podpisali wspólne oświadczenie, w którym zwrócili uwagę na potencjał krajów w obszarze energii odnawialnej i gotowość do dołączenia do projektu eksportu energii elektrycznej, pozyskanej z alternatywnych źródeł, do Europy.
Uczestnicy doszli do porozumienia w sprawie utworzenia wspólnej grupy roboczej zajmującej się opracowaniem specyfikacji technicznej dotyczącej współpracy w sferze wymiany energetycznej z naciskiem na odnawialne źródła energii oraz w sferze możliwości wytwarzania i eksportu zielonego wodoru i zielonego amoniaku i budowy powiązanej infrastruktury.
Na podstawie opracowanej i zatwierdzonej specyfikacji projektu zostanie ogłoszony przetarg na przygotowanie wstępnej analizy techniczno-ekonomicznej. Uczestnicy również uzgodnili kwestię zbadania perspektyw stworzenia wspólnego przedsiębiorstwa w celu realizacji projektu.
Następne spotkanie ministrów gospodarki i energetyki odbędzie się w Taszkencie (Uzbekistan).
Do końca 2022 roku kraje Unii Europejskiej po raz pierwszy otrzymały większą część energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a nie z gazu, oświadczyli analitycy brytyjskiego centrum Ember. Według ich danych elektrownie wiatrowe i słoneczne wygenerowały w 2022 roku 22% energii w UE, gazowe – 20%, natomiast węglowe odpowiadają za 16% elektryczności.
Wśród czynników, które hamowały wzrost ilości pozyskiwanej w UE energii ze źródeł odnawialnych, eksperci wskazują na suszę, która zdarza się w Europie „raz na 500 lat”, a także remonty elektrowni jądrowych we Francji.
Dział: Europa
Autor:
Asia-Plus | Tłumaczenie: Wioletta Sitarska