Klasyfikacja przestępstw
Przestępstwa są różnie klasyfikowane w zależności od ich wagi. Najłagodniejszymi przestępstwami są naruszenia. Bardziej poważnymi przestępstwami są wykroczenia. Najpoważniejszymi są zbrodnie. Rodzaj przestępstwa wpływa na istotę oraz procedurę oskarżenia w sprawie karnej.
Zdjęcie: RUNSTUDIO Getty Images
Ważne jest to, aby rozumieć różnice między drobnymi przewinieniami, takimi jak naruszenia oraz poważnymi przestępstwami, takimi jak zbrodnie. Ta sekcja opisuje każdą klasyfikację oraz sprawdza, czym się różnią od siebie.
Co odróżnia wykroczenie od zbrodni?
Zbrodnie i wykroczenia to dwie kategorie przestępstw stosowane w większości stanów. Wykroczenia są karane grzywnami lub czasem nawet więzieniem. Zbrodnie są najpoważniejszym rodzajem przestępstw. Są często klasyfikowane według stopnia, przy czym zbrodnia pierwszego stopnia jest najpoważniejsza, a zbrodnia trzeciego stopnia jest najmniej poważna.
Prawo stanowe może również dzielić wykroczenia i zbrodnie na klasy. Te klasy obejmują klasę A, klasę B oraz klasę C. Część zbrodni klasy A może mieć karę śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności jako potencjalną karę. Zbrodnia klasy B jest mniej poważnym przestępstwem z łagodniejszą karą. Zbrodnia klasy C ma najłagodniejszą karę.
Wykroczenia zawierają przestępstwa takie jak jazda pod wpływem alkoholu z niskim stężeniem alkoholu we krwi, przemoc domowa bez uszkodzenia ciała oraz drobne kradzieże w sklepie. Zbrodnie zawierają przestępstwa z użyciem przemocy takie jak terroryzm, kradzież, zdrada, podpalenie, morderstwo, gwałt, napad, włamanie, porwanie oraz handel narkotykami.
Czym jest naruszenie?
Naruszenia są najmniej poważnym rodzajem przestępstw. Zazwyczaj organy ścigania widzą, że ktoś robi coś źle, wypisują mandat i wręczają go tej osobie. Osoba ta musi następnie zapłacić grzywnę. Naruszenia zwykle wiążą się z niewielkim lub żadnym czasem w sądzie (nie mówiąc już o więzieniu) oraz zawierają rzeczy takie jak naruszenia drogowe, przechodzenie po ulicy w niedozwolonym miejscu oraz niektóre drobne zarzuty posiadania narkotyków w niektórych stanach.
Jednak jeżeli naruszenie pozostaje nierozwiązane lub niezapłacone, prawo zazwyczaj przewiduje coraz szerszy zakres grzywien i potencjalnych kar. Powszechne naruszenia to niezapinanie pasów bezpieczeństwa, zwykłe mandaty drogowe, zaśmiecanie, przejeżdżanie na czerwonym świetle i niewłaściwe zatrzymanie się przed znakiem stop.
Wspólnicy
Odpowiedzialność wspólnika umożliwia sądowi pociągnięcie osoby do odpowiedzialności karnej za czyny popełnione przez inną osobę. Jeśli ktoś pomaga, asystuje, spiskuje lub zachęca innych do popełnienia przestępstwa, jest uznany za „wspólnika” przestępstwa. Osoba, która faktycznie popełnia czyn, jest „zleceniodawcą”. Przestępstwo, w przypadku którego wspólnik udziela pomocy, nazywa się „przestępstwem celowym”.
Sprawy cywilne, a sprawy karne
Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów między osobami, a organizacjami. Sprawy karne dotyczą czynów uważanych za krzywdzące dla społeczeństwa jako całości. Prawo karne prawie zawsze dopuszcza proces z udziałem ławy przysięgłych. Sprawy cywilne dopuszczają ławę przysięgłych w niektórych przypadkach, jednak to sędzia podejmuje decyzję w wielu sprawach cywilnych. Ochrona przyznana oskarżonym w ramach systemu sądownictwa karnego jest znaczna (takie jak ochrona przed nielegalnymi przeszukaniami i zajęciami na mocy czwartej poprawki). Wiele z tych dobrze znanych środków ochrony w prawie karnym jest niedostępnych dla oskarżonego w sprawie cywilnej.
Zatrudnienie obrońcy w sprawach karnych
Jeśli mierzysz się z wyrokiem skazującym za wykroczenie lub zbrodnię, powinieneś/powinnaś poszukać prawnej pomocy najszybciej, jak to możliwe. Doświadczony obrońca w sprawach karnych może pomóc w ustaleniu, czy ponosisz odpowiedzialność i czy można zastosować jakiekolwiek środki obrony na Twoją korzyść, aby uniknąć kary więzienia. Możesz chcieć wynająć obrońcę w sprawach karnych w swojej okolicy w celu uzyskania porady prawnej oraz reprezentacji w sądzie. Jeżeli nie stać Cię na prywatnego adwokata, sąd zapewni Ci obrońcę z urzędu.
Dział: Gospodarka
Autor:
Zespół pisarzy i redaktorów prawnuczych FindLaw | Tłumaczenie: Daniel Czeleń - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.findlaw.com/criminal/criminal-law-basics/classifications-of-crimes.html