Kombinacja inflacji, wzrastających stóp procentowych i dewaluacji walut zmniejszyła globalny majątek w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2008 roku.
Globalny majątek zmniejszył się w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2008 roku, wykazało nowe badanie UBS. To rezultat kombinacji trzech czynników: wzrostu inflacji, rosnących stóp procentowych i obniżenia wartości waluty w stosunku do dolara amerykańskiego. Całkowity globalny majątek gospodarstw domowych spadł w ubiegłym roku o 2,4% (11,3 bilionów dolarów) do 454,4 bilionów dolarów.
Dolar amerykański / Reuters
Kombinacja inflacji, wzrastających stóp procentowych i dewaluacji walut skurczyła globalny majątek w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2008 roku, wskazuje badanie UBS.
Do końca 2022 r. łączny globalny majątek gospodarstw domowych spadł o 2,4% (11,3 bilionów dolarów) do 454,4 bilionów dolarów. Z kolei średni indywidualny majątek spadł w ubiegłym roku o 3,6% (3.198 dolarów).
Rozwój majętności okazał się odporny na COVID-19 i rósł w rekordowym tempie w 2021 roku. Jednak inflacja, wzrastające stopy procentowe i dewaluacja walut spowodowały odwrócenie trendu w 2022 roku - napisali analitycy UBS w notatce.
Pomimo tego, że że ten wynik stanowi przerwanie niemal nieprzerwanego wzrostu bogactwa gospodarstw domowych w tym wieku jest to mniejsze odstępstwo niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dalsza analiza ukazuje, że straty w bogactwie są silnie skoncentrowane wśród bogatszych krajów w Europie, Ameryce Północnej, a także regionie Azji i Pacyfiku. Dotyczą one znacznie bardziej aktywów finansowych niż tych niefinansowych.
Majętność gospodarstw domowych wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat dzięki pakietom pomocowym związanych z COVID-19 oraz niskim stopom procentowym, które zwiększyły dochody konsumentów. Jednak w związku z wojną Rosji z Ukrainą, globalny poziom inflacji poszybował w górę. Wywołało to stanowczą reakcję polityki ze strony banków centralnych, które w ciągu ostatniego roku znacznie podniosły stopy procentowe.
Rezerwa Federalna podniosła koszty bazowe pożyczek do poziomu powyżej 5%, z niemal zerowego poziomu na początku 2022 roku, w celu zmniejszenia historycznie wysokiej inflacji w USA.
Wzrost inflacji i stóp procentowych zazwyczaj prowadzi do obniżenia siły nabywczej konsumentów, co wpływa na redukcję indywidualnych oszczędności oraz majętności.
Według UBS, dewaluacja lokalnych walut w stosunku do dolara amerykańskiego także odegrała znaczącą rolę w erozji globalnego bogactwa. Dolar amerykański umocnił się od czasu, gdy Rezerwa Federalna rozpoczęła podnoszenie stóp procentowych, czyniąc import droższym dla innych krajów i obciążając siłę nabywczą.
Dział: Świat
Autor:
Zahra Tayeb | Tłumaczenie: Tomasz Pukacz