2024-01-03 07:47:14 JPM redakcja1 K

Kosmos: Stany Zjednoczone, razem ze Space X, zmiażdżyły konkurencję w 2023 roku

Nieusatysfakcjonowana z rezultatu, amerykańska agencja Space X przewiduje wzrost liczby lotów na 2024 rok. 2023 był rokiem księżycowym dla Stanów Zjednoczonych. Kraj na nowo zmiażdżył światowy rynek kosmicznych pojazdów nośnych, wykonując 107 lotów orbitalnych w 2023 roku, zostawiając daleko w tyle na tym polu strategicznym inne państwa… Stany Zjednoczone zawdzięczają to Space X, dziecku Elona Muska. Firma miliardera samodzielnie wypuściła Falcona 9 aż 96 razy w ciągu roku, w średnim tempie dwóch w tygodniu, zwłaszcza w celu zainstalowania konstelacji satelitów internetowych Starlink.

Zdjęcie: Elon Musk, szef Space X. — Jae C. Hong/AP/SIPA

Space X udało się także wystartować Falcon Heavy, umieszczając na orbicie kosmicznego drona wojskowego X-37B, oraz wykonała dwie próby, zakończone eksplozją, swoją ciężką rakietę nośną Starship. Ta musi być użyta w celu ponownego wylądowania astronautów na Księżycu, pierwszego od misji Artemis. „W przyszłym roku chcemy podnieść liczbę lotów do około 12 na miesiąc, czyli 144 lotów”, ogłosił wiceprezydent Space X, Bill Gerstenmaier podczas audycji przed amerykańskim senatem w październiku.

Więcej chińskich startów

Widząc amerykańską dominację, Chiny mocno rozwinęły swoją aktywność kosmiczną i zrealizowały 67 lotów w 2023 roku, w porównaniu do 64 lotów w 2022 roku, jak podaje Spacenews. W czasie ostatniego lotu w ostatni piątek roku, chińska agencja CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) wskazała na swojej stronie internetowej, że w 2023 roku przeprowadziła 47 startów samych rakiet serii Długi Marsz.

Rosja wystrzeliła 19 razy, w tym 17 razy swoją rakietę nośną Soyouz, wynoszącą zarówno satelity w celach rządowych i militarnych jak i statki Progres, docierające do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), według specjalistycznej strony Gunter’s Space Page. 

Rakieta nośna Electron amerykańsko-nowozelandzkiej agencji Rocket Lab, jedna z rzadkich mini rakiet operacyjnych, została wystrzelona dziewięć razy. Za nią plasują się Indie i krajowa agencja kosmiczna Isro, która wykonała siedem startów swoich rakiet nośnych GSLV, PSLV I SSLV w ciągu roku. Isro może poszczycić się także pierwszym wystrzałem 2024 roku, rakieta PSLV wystrzelona w poniedziałek o 5:30 czasu polskiego wyniosła na orbitę satelitę naukową.

Europejczycy na szarym końcu

Europa, w samym środku kryzysu startów kosmicznych, zdobyła się na tylko trzy wystrzały w 2023 roku: dwie ostatnie Ariane 5 i jedna rakieta nośna Vega. Europejczycy mają nadzieję odzyskać autonomiczny dostęp do kosmosu wraz z lotem inauguracyjnym rakiety Ariane 6, przewidzianego między 15 czerwca a końcem lipca oraz powrotem lotów Vegi-C pod koniec roku, po wypadku, który przykuł ją do ziemi od końca 2022 roku. 

Japonia także wystrzeliła trzy rakiety w 2023 roku, w tym jednak zawiera się porażka nowej ciężkiej rakiety wynoszącej H-3. Japońska agencja kosmiczna, Jaxa, ogłosiła w czwartek kolejne podejście zaplanowane na 15 lutego.

Dział: Biznes

Autor:
20 Minutes i Francuska Agencja Prasowa | Tłumaczenie: Katarzyna Owczarek

Żródło:
https://www.20minutes.fr/sciences/4068682-20240101-espace-etats-unis-spacex-ecrase-concurrence-2023

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE