Kraj, w którym mieszka mniej ludzi niż w Krakowie, jest najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie
Gujana – kraj w Ameryce Południowej, o populacji wynoszącej około 800,000 osób, ma najszybciej rozwijającą się gospodarkę na świecie. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, do końca roku ich PKB ma wzrosnąć o 38%.
Najdynamiczniej rozwijająca się gospodarka świata może do 2028 roku osiągnąć wzrost o ponad 100%, głównie dzięki zyskom z produkcji i eksportu ropy naftowej – wynika z jednej z analiz.
Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, do końca roku, PKB Gujany ma wzrosnąć o 38%.
Jednostka badawcza BMI, będąca częścią Fitch Solutions, również podziela zdanie, że gospodarka Gujany dynamicznie się rozwinie w tym roku.
Andrew Trahan – szef sektora zajmującego się ryzykiem inwestycyjnym w Ameryce Łacińskiej, stwierdził, że w przeciągu 5 lat, PKB Gujany może wzrosnąć nawet o 115%.
“Dokładna wielkość wzrostu zależy od tego, jak szybko zostanie uruchomiona dodatkowa produkcja ropy” – dodał.
BMI przewiduje, że produkcja ropy naftowej w Gujanie wzrośnie z około 390 tysięcy baryłek na dzień w tym roku do ponad miliona baryłek na dzień do 2027 roku, gdy nowe pola naftowe na morzu w bloku Stabroek w tym kraju zostaną otwarte przez konsorcjum pod przewodnictwem ExxonMobil.
“Dynamiczny wzrost gospodarczy Gujany był i będzie dalej wynikać z szybkiego rozwoju produkcji ropy naftowej po serii odkryć w ostatnich latach”, powiedział Trahan, dodając, że większa produkcja ropy wzmocni eksport netto tego kraju.
Gujana w 2022 roku odnotowała najwyższy wzrost PKB na świecie – 62,3%.
Sektor nie-naftowy Gujany został wzmocniony przez inwestycje w transport, mieszkalnictwo i rozwój kapitału ludzkiego. Raport MFW podkreślił, że sektory rolnictwa, górnictwa i kopalnictwa również dobrze się rozwijają.
Trahan przewiduje, że Gujana dalej będzie najszybciej rozwijającą się gospodarką świata i spodziewa się, że zachowa ten tytuł przez co najmniej kolejne dwa lata.
“Przewidujemy, że ten silny wzrost będzie kontynuowany w nadchodzących latach, ponieważ produkcja ropy dalej rośnie, a realny PKB wzrośnie o około 115% między 2022 a 2028 rokiem” – dodał.
Silny sektor energetyczny, jak i również duże inwestycje, nowe miejsca pracy oraz wzrost dochodów rządowych przyczynią się do znacznego rozwoju Gujany.
Ryzyka dla prognozy
W ostatnich latach Gujana przekształciła się z jednego z najbiedniejszych krajów w regionie w kraj “wykazujący wyjątkowy wzrost gospodarczy”, powiedziała Valerie Marcel, członkini think-tanku Chatham House w wiadomości e-mail przekazanej CNBC.
Pozytywna trajektoria wzrostu będzie się utrzymywać, ale będzie to zależało od stabilności politycznej kraju oraz wysokich cen ropy naftowej.
“W miarę upływu czasu, ceny ropy będą dość zmienne i ostatecznie pozostaną niskie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Gujana zdywersyfikowała swoją gospodarkę" – oświadczyła Marcel.
Podobnie jak każdy kraj zależny od dochodów z ropy, Gujana niesie ze sobą ryzyko, zwłaszcza w zakresie korupcji i tzw. choroby holenderskiej – ostrzegła. “Choroba holenderska” to termin ekonomiczny, który odnosi się do negatywnych skutków wynikających z szybkiego rozwoju państwa w wyniku odkrytych zasobów, co paradoksalnie szkodzi gospodarce.
“Gujana to kraj z historią głębokich podziałów między swoją ludnością indo-gujańską a afro-gujańską oraz boryka się z korupcją i przestępczością zorganizowaną" – powiedział Trahan. Dodał też, że coraz większe zyski z eksportu i produkcji ropy naftowej mogą pogłębić te podziały.
Dział: Świat
Autor:
Lee Ying Shan | Tłumaczenie: Mateusz Bujnowski