„Krzemowa szóstka” oskarżona o unikanie prawie 278 mld USD podatków od osób prawnych w USA w ciągu 10 lat
Analiza wykazała, że Amazon, Meta, Alphabet, Netflix, Apple i Microsoft osiągnęły średnią na poziomie 18,8%, w porównaniu ze średnią w USA wynoszącą 29,7%.

Źródło grafiki: AP
Duże amerykańskie firmy technologiczne znane jako „krzemowa szóstka” zostały oskarżone o zapłacenie prawie 278 miliardów dolarów (211 miliardów funtów) mniejszego podatku dochodowego od osób prawnych w ciągu ostatniej dekady w porównaniu z ustawową stawką dla amerykańskich firm osiągających takie same zyski.
Amazon, Meta, Alphabet, Netflix, Apple i Microsoft wygenerowały 11 bilionów dolarów przychodów i 2,5 biliona dolarów zysków w ciągu ostatnich 10 lat.
Według Fair Tax Foundation (FTF), firmy te płaciły średnio 18,8% łącznego krajowego i federalnego podatku dochodowego od osób prawnych, w porównaniu do średnio 29,7% w Stanach Zjednoczonych.
Analiza przeprowadzona przez organizację non-profit wykazała, że po wyłączeniu jednorazowych płatności podatku repatriacyjnego w USA związanych z historycznym unikaniem opodatkowania, średnia składka na podatek dochodowy od osób prawnych sześciu firm spadła do 16,1% w ciągu ostatniej dekady.
W raporcie stwierdzono również, że firmy zawyżyły swoje deklarowane płatności podatkowe o 82 mld USD w tym samym okresie, uwzględniając rezerwy na podatek, którego nie spodziewały się zapłacić.
Paul Monaghan, dyrektor naczelny FTF, powiedział: "Nasza analiza wskazywałaby, że unikanie opodatkowania nadal jest na stałe wpisane w struktury korporacyjne. Składki na podatek dochodowy od osób prawnych w krzemowej szóstce są procentowo znacznie niższe niż w sektorach takich jak bankowość i energetyka w wielu częściach świata".
Monaghan wskazał na „agresywne praktyki podatkowe”, takie jak warunkowe pozycje podatkowe, podczas gdy firmy wywierały również „ogromny wpływ polityczny i ekonomiczny”, wydając miliony dolarów na lobbing rządów.
The report comes as the US tech companies’ influence has been highlighted by the presence of their bosses including Amazon’s Jeff Bezos, Apple’s Tim Cook and Meta’s Mark Zuckerberg at Donald Trump’s second inauguration.
Znacząca obniżka podatków dla takich firm była podobno w centrum dyskusji z Wielką Brytanią w jej próbach zapewnienia niższych ceł na swoje produkty eksportowane do USA.
Monaghan powiedział, że znaczna część zagranicznych przychodów Silicon Six podlegała niskim stawkom podatku dochodowego od osób prawnych w USA dzięki uldze podatkowej dla niematerialnych dochodów pochodzących z zagranicy. FTF powiedział, że sprzedaż zagraniczna podlegała również niższym stawkom podatku dochodowego ze względu na połączenie niższych marż zysku i księgowania zysków w jurysdykcjach o niskich podatkach.
Netflix miał najniższą stawkę podatku faktycznie zapłaconego w porównaniu z zaksięgowanym zyskiem, wynoszącą 14,7%, podczas gdy Microsoft zapłacił 20,4%. FTF stwierdził, że Amazon miał najgorsze postępowanie podatkowe w oparciu o takie czynniki, jak całkowita kwota zapłaconego podatku i „oczywiste przenoszenie zysków” - takie jak księgowanie znacznej części swoich brytyjskich dochodów w Luksemburgu o niskich podatkach. Stawka podatku dochodowego od osób prawnych Amazona wyniosła jednak 19,6%, znacznie wyprzedzając Netflix, Meta (15,4%) i Apple (18,4%).
Rzecznik Amazon powiedział, że przychody ze sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, powiązane wydatki, zyski i podatki zostały zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz zgłoszone i zapłacone bezpośrednio do HM Revenue and Customs.
Powiedzieli oni: "Rządy piszą przepisy podatkowe, a Amazon robi dokładnie to, do czego te przepisy zachęcają firmy - płaci wszystkie należne podatki, jednocześnie inwestując miliardy w tworzenie miejsc pracy i infrastruktury. Od 2010 roku zainwestowaliśmy ponad 1,2 biliona dolarów w Stanach Zjednoczonych i ponad 250 miliardów euro [215 miliardów funtów] w Europie. W połączeniu z niskimi marżami, inwestycje te w naturalny sposób skutkują niższą stawką podatku gotówkowego, zwłaszcza mierzoną jako procent przychodów".
Rzecznik Meta powiedział: „Przestrzegamy międzynarodowych i lokalnych przepisów podatkowych, zapewniając, że płacimy wszystkie podatki wymagane w każdym z krajów, w których działamy”.
Rzecznik Netflix powiedział: "Rządy określają zasady i stawki podatkowe - a firmy się do nich stosują. Netflix przestrzega odpowiednich zasad i przepisów podatkowych w każdym kraju, w którym prowadzimy działalność".
Microsoft, Alphabet i Apple zostały poproszone o komentarz.
Dział: Podatki
Autor:
Sarah Butler | Tłumaczenie Bartłomiej Linek — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/