„Kto dzisiaj buduje, staje się bankrutem”- nadchodzi długotrwały kryzys w budownictwie mieszkaniowym
Niemcy pilnie potrzebują więcej mieszkań, ale według ekspertów perspektywy są ponure. Liczba nowo budowanych nieruchomościci spada, a do 2027 r. może zabraknąć około 830 000 mieszkań.
Według wiosennej opinii ekspertów ds. nieruchomości w Niemczech zabraknie około 830 000 mieszkań do 2027r. „Prawie nie ma dostępnych gruntów budowlanych”- mówi Kai Warnecke z Haus & Grund Deutschland w WELT TV. Zdjęcie: dpa/Georg Wendt
Liczba nowych mieszkań budowanych w Niemczech każdego roku może spadać, a do 2026 r. o 35 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. Według prognozy opublikowanej we wtorek w Monachium przez „Euroconstruct”, której członkiem jest Instytut Ifo, stawia to Niemcy na słabej pozycji w europejskim porównaniu. Zgodnie z prognozą w 2026 r. w Niemczech ma zostać ukończonych tylko 175 000 lokali mieszkalnych, o 95 000 mniej niż w 2023 r. Zgodnie z prognozą liczba ukończonych mieszkań w 19 przeanalizowanych krajach europejskich spadnie w nadchodzących latach, jeszcze silniej tylko w Szwecji niż w Niemczech.
„Przede wszystkim z powodu gwałtownego wzrostu kosztów budowy i finansowania, budowa nowych mieszkań w Niemczech nie jest już możliwa. Politycy nie dokonali jeszcze żadnych zdecydowanych ulepszeń warunków ramowych”- skrytykował ekspert budowlany Ifo Ludwig Dorffmeister. Spadek liczby pozwoleń na budowę nie wróży dobrze na nadchodzące lata.
Według wiosennego raportu ekspertów ds. nieruchomości w Niemczech do 2027r. będzie brakować około 830 000 mieszkań. „Budowanie jest dziś praktycznie niemożliwe”- powiedział przewodniczący Centralnego Komitetu Nieruchomości Andreas Mattern. „Każdy, kto dziś buduje, zbankrutuje.”
To jest państwo, które się obławia
Nowi deweloperzy mieszkaniowi osiągnęliby próg rentowności tylko przy średnim czynszu w wysokości 21 euro. Eksperci ds. nieruchomości pilnie wezwali do obniżenia państwowych podatków mieszkaniowych. Według raportu Niemcy są jednym z liderów w tej dziedzinie z rządową stawką podatkową w wysokości 37 procent. „To państwo, które obławia się tutaj” - powiedział Mattern.
Mattern wezwał w szczególności landy do zawieszenia podatku z tytułu zakupu gruntu i programów opłat komunalnych. Federalna minister budownictwa Klara Geywitz ostrzegła, że inwestorzy budowlani nie mogą dziś wykorzystywać tego podatku do finansowania przedszkoli i dróg. „Kraje związkowe coraz bardziej zwiększają podatek z tytułu zakupu gruntu . Teraz muszą zbadać, jak mogą przyczynić się poprzez obniżenie podatku z tytułu zakupu gruntu.”
Dział: Aktualności
Autor:
WELT TV/ Tatjana Ohm | Tłumaczenie: Zuzanna Szymańska