Liczba platform wiertniczych do ropy i gazu w USA notuje największy miesięczny wzrost od listopada 2022 roku
Przewodni raport branży energetycznej ujawnił stale rosnącą liczbę platform wiertniczych w Stanach Zjednoczonych, co jest zwiastunem poprawy produkcji ropy i gazu w USA w najbliższym czasie.
Zdjęcie: Ken Cedeno
W swojej cotygodniowej ocenie produkcji energii firma Baker Hughes, świadcząca usługi branżowe, zauważyła, że liczba amerykańskich platform wiertniczych – uważana za silny wskaźnik przyszłej produkcji – wzrosła o trzy do 589 w tygodniu do 26 lipca.
Zestawienie opublikowanych danych wskazuje, że liczba platform wiertniczych wzrosła w ubiegłym tygodniu o pięć do 482, podczas gdy liczba platform gazowych spadła o dwie do 101, co oznacza wzrost netto o trzy platformy. Oznaczało to również drugi z rzędu tygodniowy wzrost, a miesięczny wzrost w kraju osiągnął najwyższy poziom od listopada 2022 roku.
Ponieważ Stany Zjednoczone są liderem globalnej produkcji ropy naftowej od przełomu roku, a także mają tytuł największego eksportera skroplonego gazu ziemnego na świecie, najnowsze ustalenia Baker Hughes potencjalnie wskazują na silny wzrost wolumenów ropy naftowej i gazu ziemnego, które prawdopodobnie trafią na rynek w niedalekiej przyszłości.
Jednakże, z dala od głównych danych, regionalny podział liczb wskazuje na mieszany obraz w różnych regionach produkcji energii w USA. Na przykład liczba platform wiertniczych w Północnej Dakocie i Montanie osiągnęła najwyższy poziom od czerwca 2023 r. i wyniosła 36.
Dla przykładu, w lipcu łączna liczba amerykańskich platform wiertniczych wzrosła o osiem. Był to pierwszy miesięczny wzrost od lutego. Jest to również najwyższy miesięczny wzrost od listopada 2022 roku.
Takie dowody potencjalnie wskazują, że podczas gdy w ubiegłym roku wszystkie spółki poszukiwawczo-wydobywcze w USA zwiększały zyski akcjonariuszy i zmniejszały zadłużenie, zamiast zwiększać produkcję, natomiast rok 2024 prawdopodobnie okaże się inny.
Rosnąca produkcja w Stanach Zjednoczonych ma również wpływ na globalny rynek ropy naftowej, ponieważ kraj ten nadal zwiększa produkcję ropy naftowej, która nie pochodzi z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).
Producenci mają zamiar zlikwidować cięcia produkcji jeszcze w tym roku. Wiele z tego wpływa na nastroje rynkowe, z prognozami nadwyżki ropy naftowej w 4. kwartale 2024 r. lub 1. kwartale 2025 r.
Biorąc pod uwagę niepewność co do wakacyjnego popytu na półkuli północnej i gospodarki Chin, wyższa produkcja spoza OPEC, zwłaszcza lekkiej słodkiej ropy, spowodowała spadek cen ropy. Na zamknięciu notowań w piątek, kontrakty terminowe na ropę odnotowały trzecią z rzędu tygodniową stratę po raz pierwszy od początku czerwca.
Podsumowując, Brent technicznie pozostaje w zacofaniu – tj. pozycji, w której obecna cena jest wyższa niż ceny notowane na rynku kontraktów terminowych w dalszej perspektywie. Innymi słowy, handlowcy kontraktów terminowych oczekują, że ceny ropy będą niższe w kolejnych miesiącach, a nie w bieżącym lub pierwszym miesiącu.
Dział: Świat
Autor:
Gaurav Sharma | Tłumaczenie: Jakub Mikołajek - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/