2024-04-27 19:48:14 JPM redakcja1 K

Marnowanie odnawialnych źródeł energii: Jak Europa radzi sobie z przejściem na czystą energię?

Europa nie jest jeszcze na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów w zakresie transformacji energetycznej, ale jest w dobrej pozycji, aby odnieść sukces w ich osiągnięciu, twierdzi francuska międzynarodowa grupa zarządzająca energią Schneider Electric w rozmowie z Euronews Business.

Fot. Copyright Canva

Według francuskiej międzynarodowej firmy zarządzającej energią Schneider Electric, Europa nie jest jeszcze na dobrej drodze do zrealizowania swoich celów w zakresie transformacji energetycznej, ale jest w najlepszej pozycji, aby je osiągnąć. 

Aby Europa osiągnęła neutralność klimatyczną do 2050 r., musi przeprowadzić transformację energetyczną poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych.

Jednak kryzys energetyczny, który nastąpił po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., doprowadził do pogorszenia osiągnięć kontynentu oraz wzrostu emisji.

Rozmawiając z Euronews Business podczas niedawnego szczytu innowacji firmy w Paryżu, wiceprezes wykonawczy Power Systems, Frederic Godemel, powiedział, że jedną z najpilniejszych kwestii w Europie jest dekarbonizacja budynków, które odpowiadają za 40% emisji gazów cieplarnianych w UE. Dodał jednak, że ich dekarbonizacja zajęłaby około 100 lat przy obecnym tempie. 

Marnowanie odnawialnych źródeł energii

Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), niskoemisyjne źródła energii mają pokryć prawie cały przyrost globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak wiele odnawialnych źródeł energii się marnuje. Problem wynika z tego, że sieci elektroenergetyczne nie mają wystarczającej wydajności, aby przesyłać całą wyprodukowaną energię - powiedział Godemel. 

Aby zintegrować nowe projekty odnawialne, należy poprawić przepustowość sieci i stworzyć szybszą sieć. 

„Potrzeba wielu inwestycji”, powiedział Godemel, dodając, że wsparcie i inwestycje powinny pochodzić zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.

Powiedział, że aby w przyszłości korzystać z tańszej, odnawialnej energii elektrycznej: „To, co musimy zrobić w tym okresie, to utrzymać stare inwestycje, ponieważ świat nadal potrzebuje ropy i gazu, jednak powinniśmy też budować nowe inwestycje”. 

Gwenaelle Avice Huet, wiceprezes wykonawczy Schneider Electric na Europę, rozmawiała niedawno z Euronews Business o tym, że UE nadal wydaje 1 miliard euro dziennie na import energii, mimo że przyspieszenie niezbędnych procedur, uproszczenie przepisów dotyczących pozwoleń oraz skrócenie czasu wydawania licencji może doprowadzić do obniżenia znacznej części kosztów, zwiększając tym samym konkurencyjność. 

Według Godemela, jeśli inwestycje będą przebiegać zgodnie z planem, a przepisy będą korzystne, Europa będzie w stanie zaspokoić ponad połowę swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych w ciągu 10 lat. Tymczasem oczekuje się, że inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w nowe technologie, które pomagają oszczędzać energię elektryczną, zwrócą się w pełni w ciągu pięciu do siedmiu lat, powiedział wiceprezes. 

Obejrzyj film znajdujący się na stronie źródła, aby dowiedzieć się więcej o najważniejszych kwestiach związanych z transformacją energetyczną w Europie.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE