Mięśnie, bazooki i zabójcze roboty: ranking najlepszych filmów Arnolda Schwarzeneggera!
Oczekując na jego 77 urodziny, oceniamy monolitycznie umięśnioną, pełną akcji twórczość Austriaka.
Arnold Schwarzenegger w filmie Komando, 1985. Zdjęcie: 20thcentury Fox/Allstar
20. Bliźniacy (1988)
Arnold Schwarzenegger i Danny DeVito wcielają się w bliźniaków rozdzielonych po porodzie. To wszystko, na tym polega film. Pierwsza z trzech komedii Schwarzeneggera nakręcona dla reżysera i producenta Ivana Reitmera udowodniła, że gwiazda filmów akcji nie brała siebie aż tak na poważnie, jak na przykład, Sylvestyer Stalone, i obsadziła go w roli Pana Rozrywki Rodzinnej.
Braterska miłość… Arnold Schwarzenegger i Danny DeViyo w filme Bliźniacy. Zdjęcie: Landmark Media/Alamy
19. I stanie się koniec (1999)
Kariera Arniego przekroczyła swój szczyt, gdy zajął się rodzajem biblijnego horroru akcji, który był bardzo modny na przełomie tysiącleci. Jako alkoholik i były policjant nowojorskiej policji, używa mięśni, bazook i wiary religijnej, aby zatrzymać Szatana przed zapłodnieniem niechętnej panny i zostaje pobity przez Miriam Margoyles.
18. Plan ucieczki (2013)
W pierwszej współpracy, która nie jest Niezniszczalnymi pomiędzy dwoma legendami, Schwarzeneggerem grającym przebiegłego skazańca, który zaprzyjaźnia się ze specjalistą od ucieczek (Stallonem), który zostaje wystawiony do wiatru i uwięziony w więzieniu z piekła rodem. Najciekawszym z momentów jest Arnie rozpraszający złego naczelnika szalonym monologiem… po niemiecku! Heligie Scheisse!
17. Maggie (2015)
Schwarzenegger udowadnia, że jest w stanie zagrać rolę niezwiązaną z akcją, jako ojciec nastoletniej córki (Abigail Breslin), która powoli poddaje się infekcji po ugryzieniu podczas plagi zombie. W przeciwieństwie do Zombieland (gdzie Breslin również się pojawiła), ton jest nieustannie ponury. Obie główne role są znakomite, choć osłabione przez powolne tempo.
Obowiązki rodzicielskie… Arnie w filmie Maggie. Zdjęcie: Album/Alamy
16. Egzekutor (1996)
Porządny, chociaż niezainspirowany Arnie z połowy okresu, gra rolę amerykańskiego marszałka wrobionego przez kolegę podczas ochrony informatora. Ta niezniszczalna jednostka ciągle nabija się na kawałki metalu, wyskakuje z samolotu bez widocznych obrażeń i testuje nowe hasło: „Właśnie zostałeś wymazany”.
15. Bohater ostatniej akcji (1993)
11 latek zostaje magicznie przeniesiony do fikcyjnego uniwersum swojego bohatera ekranu, Jacka Slatera (Schwarzenegger). Metakomentarz Johna McTirnana na temat gatunku akcji, jest przepełniony kawałami środowiskowymi i nawiązaniami do innych filmów, ale warto go obejrzeć, żeby rzucić okiem na Arniego grającego Hamleta. Być albo nie być? „Nie być”. Boom!
14. Prawdziwe kłamstwa (1994)
Gigantyczna, nowa wersja skromnej Francuskiej komedii akcji Jamesa Camerona należy do podgatunku, w którym zmanipulowane kobiety z niewyjaśnionych przyczyn nie są w stanie dostrzec, że ich partnerzy są tajnymi agentami lub zabójcami. Niektóre złośliwe i rasistowskie elementy są zrekompensowane spektakularną akcją, a także Arnie’m bawiącym się w 007.
Skromna akcja uczyniona dobrą… Schwarzenegger i Jamie Lee Curtis w filmie Prawdziwe kłamstwa. Zdjęcie: 20 Century Fox/Sportsphoto/Allstar
13. Jak to się robi w Chicago (1986)
Schwarzenegger umacnia swoją rozwijającą się w latach 80. pozycję gwiazdy filmów akcji poprzez wchodzenie na terytorium Chucka Norrisa, choć bez otwierania nowych możliwości. Nieprzekupny były policjant Mark Kaminski infiltruje chicagowską mafię, bez wahania zabija wszystkich złoczyńców i rehabilituje gangsterkę, pozostając wiernym swojej alkoholizującej się żonie.
12. Sabotaż (2014)
Ukazując coś podejrzanie bliskiego do powagi, Arnie świetnie gra posiwiałego dowódcę oddziału agentów bojowych DEA, którzy są makabrycznie mordowani jeden po drugim. Niestety, ultra brutalna wariacja Davida Ayera na temat I nie było już nikogo Agaty Christie została brutalnie skrócona przez studio. Poproszę wersję reżyserską!
11. Niezniszczalni 2 (2012)
Schwarzenegger rozwija swoją epizodyczną rolę Trencha Mausera w oryginalnym maratonie głupot, aby odegrać bardziej aktywną rolę w sequelu. Fabuła to w zasadzie Barney Ross (Stallone) i Świątynia Plutonu, z krwią w CGI, gwiazdami akcji bez końca i Scottem Adkinsem kradnącym sceny w roli Hektora (znanego również jako Zły Lokaj nr 1).
10. Likwidator (2013)
Z powrotem na wielkim ekranie po okresie jako gubernator Kalifornii, Arnie staje przed wyzwaniem mijających lat jako szeryf sennej miejscowości w Arizonie, przygotowując się do starcia w stylu High Noon z baronem narkotykowym zmierzającym w jego storę w superszybkim Chevrolecie. Debiut angielskojęzyczny Kima Jee-woona nie dorównuje jego południowo-koreańskim filmom (Słodko-gorzkie życie itd.), ale na pewno wie jak nakręcić old-schoolowy film akcji.
9. Niedosyt (1976)
Schwarzenegger miał epizodyczną rolę w Długim pożegnaniu, ale jego pierwsza znacząca rola w komedio-dramacie Boba Rafelsona przyniosła mu Złoty Glob dla Nowej Gwiazdy Roku. Były pan Olimpia gra kulturystę, więc nie jest to do końca naciągane. Jeff Bridges i Sally Field są nominalnymi gwiazdami, jednakże wszystkie oczy były zwrócone na człowieka o Austriackim akcencie.
8. Kulturyści (1977)
Niedosyt rozpoczął karierę aktorską Schwarzeneggera, ale jego dramat dokumentalny o jego kulturystyce zapewnił mu powszechnie znane nazwisko i był tak wielkim hitem, że zwiększył ilość członkostw w siłowniach na terenie USA. Arnie i Lou Ferringo (wkrótce obsadzony w roli telewizyjnego The Incedible Hulk) rywalizowali o tytuł Pana Olympii. Już kontrolując swój wizerunek na ekranie, Austriacki Dąb emanuje charyzmą i arogancją, z odrobiną odkupiającego humoru. Narodziła się gwiazda!
7. Uciekinier (1987)
Ta kiczowata, ale zniewalająca adaptacja powieści Richarda Bachmana (znanego również jako Stephen King) wydawała się kiedyś być naciągana, jednakże teraz wydaje się być przewidująca. Faszystowski rząd zmusza Arniego do ubrania spandexu i uczestniczenia w reality show w telewizji, w którym jest goniony po podziemnym parkingu przez morderczych gladiatorów. Mści się na nich, masakrując ich przy okazji rzucając takie żarty jak: „Musiał się rozerwać!”
6. Komando (1985)
Schwarzenegger trafia w sedno z filmem akcji, w którym gra podpułkownika Johna Matrix’a, samotnego ojca z rękami jak pnie drzew, który jest także wyszkolonym zabójcą, co staje się przydatne, kiedy jego córka zostaje porwana przez pachołków dyktatora Ameryki Środkowej. Wynik: dużo brutalnych śmierci, trochę homo erotycznych potyczek i więcej żenujących żartów. „Upuść trochę pary”.
Homo erotyczne potyczki… Arnie jako podpułkownik John Matrix w filmie Komandos. Zdjęcie: 20thcentury Fox/Allstar
5. Predator (1987)
W głębi dżungli Ameryki Środkowej, paramilitarni towarzysze Alana „Dutch” Scheafera są siekani przez niewidzialną istotę z jeszcze większymi mięśniami niż nasz bohater. To co zaczyna się przygłupią akcją zamienia się w serię science fiction i kolejną ostatnią rolę Arniego w latach 80. Wstępne przyjęcie krytyków było mieszane, ale jego położenie wzrosło z biegiem lat.
4. Pamięć absolutna (1990)
Schwarzy gra rolę robotnika budowlanego, którego wizyta w wirtualnym biurze podróży kończy się usmażonymi komórkami mózgowymi, próbami zabicia go przez wszystkich i podróżą na Marsa. Kawałek twardej science fiction w reżyserii Paula Verhoevena zawiera również wybuchające głowy, mutantki z wieloma piersiami i sprytne gry umysłowe, dzięki materiałowi źródłowemu Philipa K. Dicka. Efekty specjalne sprzed ery CGI wyglądały kiedyś tandetnie i przestarzale, ale teraz są po prostu świetną zabawą.
Douglas Quaid Arniego smażenia komórek… Pamięć absolutna. Zdjęcie: Carolco Pictures/Allstar
3. Terminator 2: Dzień sądu (1991)
W zgodzie z jego przejściem do rodzinnych komedii, takich jak Bliźniacy, Arnie gra łagodniejszy i milszy typ T-800 w tym sequelu. Tym razem jest wysłany z przyszłości, aby bronić rozwydrzonego dzieciaka przed robotem zabójcą stworzonym z płynnego metalu, który morze zmieniać kształt. Linda Hamilton, która powraca do swojej roli z pierwszego filmu, teraz ma bicepsy prawie tak duże jak Arnie. Nie tak dopracowane jak oryginał, ale efekty są sensacyjne, podobnie jak slogan: „To nic osobistego”.
2. Conan Barbarzyńca (1982)
Na Croma! Arnold wycina sobie drogę przez Erę Hyboryjską w porywającej adaptacji heroicznego fantasy Roberta E. Howarda autorstwa Johna Miliusa, poprzedzonej cytatem z Nitzschego. Oliver Stone był współautorem Miliusa, więc subtelność nie jest na porządku dziennym, ale kogo to obchodzi, gdy nasz bohater bije wielbłądy, pożera sępy i całuje Walkirie w poszukiwaniu zemsty za zamordowanych rodziców. Chcemy Króla Conana!
1. Terminator (1984)
„Twoje ubrania. Daj mi je. Teraz”. Fani Terminatora dzielą się na dwie grupy. Niektórzy wolą Dzień sądu. Puryści wolą film klasy B i badassowość jego pierwowzoru, który wyniósł głównego aktora do rangi supergwiazdy. Schwarzenegger nigdy nie był tak dobrze obsadzony, jak w roli robota zabójcy wysłanego z przyszłości, aby zabić kelnerkę mającą urodzić mężczyznę, który uratuje świat od maszyn, które wysłały robota zabójcę… „Powrócę”.
Supergwiazda jako robot zabójca… tytułowy Terminator. Zdjęcie: Orion Pictures/Allstar
Dział: Biznes
Autor:
Anne Billson | Tłumaczenie: Maciej Steczek - praktykant fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/