Najdroższe na świecie miasta do życia w 2023 roku
Hongkong, "Perła Orientu", zajęło piąte miejsce na liście najdroższych miast do życia na świecie.
Źródło: Alexander Spatari/Moment RF/Getty Images
W wiadomościach, co nie powinno być niespodzianką dla tych, którzy odczuwają trudności finansowe, światowy kryzys kosztów utrzymania zdecydowanie nie minął. A mieszkańcy dużych miast mogą odczuć to szczególnie dotkliwie.
Zgodnie z corocznym światowym indeksem kosztów utrzymania opublikowanym przez Economist Intelligence Unit (EIU), średni koszt utrzymania wzrósł w tym roku o 7,4%. Największy wzrost odnotowano w cenach spożywczych.
Chociaż jest nieznacznie niższy niż 8,1% skok zanotowany w tym samym badaniu w 2022 roku, liczby pozostają znacznie wyższe niż „historyczne trendy”.
Ale są też dobre wieści. Ceny usług komunalnych, najszybciej rosnącej kategorii w badaniu z 2022 roku, osiągnęły tym razem najmniejszą inflację.
Prognozy dotyczące inflacji
Wzrost cen zwalnia tempa z powodu zmniejszających się problemów z łańcuchem dostaw od momentu zniesienia przez Chiny ograniczeń związanych z Covid-19 pod koniec 2022 roku.
Jednak ceny spożywcze nadal rosną, ponieważ sprzedawcy przenoszą wyższe koszty na konsumentów.
„Oczekujemy, że inflacja będzie nadal spadać w 2024 roku, gdy opóźniony wpływ podwyżek stóp procentowych zacznie wpływać na aktywność gospodarczą, a z kolei na popyt konsumencki”- powiedziała w oświadczeniu Upasana Dutt, Szefowa Światowego Indeksu Kosztów Życia w EIU.
Dutt ostrzegła również, że istnieją ryzyka związane z konfliktem zbrojnym i ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
„Dalsze eskalacje wojny między Izraelem a Hamasem doprowadziłyby do wzrostu cen energii, podczas gdy większy niż oczekiwano wpływ zjawiska El Niño jeszcze bardziej zwiększyłby ceny żywności” - dodała.
Niezmiennie rosnące koszty utrzymania oznaczają, że wiele miast staje się droższych do życia, ale niektóre z nich odczuwają to bardziej niż inne.
Najdroższe miasta
Miasto-państwo Singapur i Zurych w Szwajcarii zostały uznane za najdroższe miasta na świecie.
Wzrost pozycji Zurychu, który skoczył z szóstej pozycji na zeszłorocznej liście, był przypisywany sile szwajcarskiego franka, a także wysokim cenom spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego i rekreacji. Kosztowny transport i odzież w Singapurze również zostały zauważone.
Chociaż Nowy Jork zajął w zeszłym roku pierwsze miejsce wspólnie z Singapurem, popularne amerykańskie miasto, gdzie ceny wzrosły o 1,9% według badania, spadło na trzecie miejsce, dzieląc je z Genewą w Szwajcarii.
Hongkong, jedyny inny azjatycki punkt na liście dziesięciu najdroższych, był piąty, podczas gdy Los Angeles było na szóstym miejscu, a Paryż został uznany za siódme najdroższe miasto na świecie.
Tel Awiw w Izraelu dzieli ósme miejsce z Kopenhagą w Danii. Warto jednak zauważyć, że badanie przeprowadzono przed październikowym wybuchem konfliktu między Izraelem a Hamasem.
Wreszcie San Francisco, jedno z trzech amerykańskich miast w pierwszej dziesiątce, zajęło dziesiąte miejsce.
Dalej na liście rosyjskie miasta Moskwa i Petersburg doświadczyły jednych z największych spadków, zajmując odpowiednio 142. i 147. miejsce w tegorocznym rankingu - spadek o 105 miejsc dla Moskwy i o 74 miejsca dla Petersburga. Wartość rubla znacznie spadła od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Badanie wskazało, że powolna rekonwalescencja po pandemii i „ograniczony popyt konsumencki” były jednymi z czynników, które doprowadziły do spadku chińskich miast, takich jak Pekin, które zajmowało 34. miejsce w zeszłym roku.
Damaszek w Syrii pozostaje najtańszym miastem na świecie. Teheran w Iranie i Trypolis w Libii są również blisko dna, zajmując odpowiednio 172. i 171. miejsce.
Koszty usług komunalnych, pomocy domowej i tytoniu były najwyższe w amerykańskich miastach, podczas gdy zachodnioeuropejskie miasta były jednymi z najdroższych pod względem rekreacji, transportu i artykułów gospodarstwa domowego.
Według badania, artykuły spożywcze i alkoholowe były najdroższe w azjatyckich miastach.
Światowy Koszt Życia 2023 objął 173 główne miasta, porównując ponad 400 pojedynczych cen w 200 produktach i usługach. Wykluczono Caracas w Wenezueli, gdzie ceny wzrosły o 450% od 2022 roku.
Dział: Świat
Autor:
Tamara Hardingham-Gill | Tłumaczenie: Jakub Grochowski