2024-07-09 17:13:06 JPM redakcja1 K

Największy w Wielkiej Brytanii test czterodniowego tygodnia pracy przynosi znaczące korzyści, wynika z badań

Ekskluzywne: Eksperyment w South Cambridgeshire doprowadził do zmniejszenia liczby śmieciarzy, którzy zrezygnowali i szybszego podejmowania decyzji w sprawie planowania.

Zdjęcie: Martin Godwin/The Guardian

Niezależne badania wykazały, że w największym w sektorze publicznym teście czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii, mniej śmieciarzy zrezygnowało z pracy, decyzje w sprawie planowania były podejmowane szybciej, rozpatrywano wnioski o świadczenia i odbierano połączenia prędzej. Kontrowersyjny eksperyment rady okręgu South Cambridgeshire z krótszym tygodniem pracy przyniósł poprawę wydajności w 11 z 24 obszarów, niewielką lub żadną zmianę w 11 obszarach i pogorszenie wydajności w dwóch. Tak wynika z analizy produktywności przeprowadzonej przez pracowników naukowych uniwersytetów Cambridge i Salford przed i w trakcie 15-miesięcznego okresu próbnego. Proces prowadzony przez kontrolowaną przez Liberalnych Demokratów władzę wywołał gwałtowną reakcję konserwatywnego rządu, a minister zwrócił się do przywódczyni dzielnicy, Bridget Smith, z prośbą o „natychmiastowe zakończenie eksperymentu”, skarżąc się, że nie przyniesie on korzyści lokalnym podatnikom. Były lokalny poseł Partii Konserwatywnej, Anthony Browne, który przegrał w ubiegłotygodniowych wyborach powszechnych z Liberalnym Demokratą, nazwał proces „krucjatą ideologiczną”. 

Wieloletnie badanie eksperymentalne z udziałem około 450 pracowników biurowych i śmieciarzy wykazało

  • Rotacja personelu spadła o 39%, co pozwoliło zaoszczędzić 371 500 funtów rocznie, głównie na kosztach pracowniczych agencji. 
  • Decyzje w sprawie standardowych wniosków o planowanie gospodarstwa domowego zapadały około półtora tygodnia wcześniej. 
  • Około 15% więcej najważniejszych decyzji w sprawie wniosków o pozwolenie na budowę zostało podjętych w odpowiednim terminie w porównaniu z poprzednią sytuacją. 
  • Skrócił się czas rozpatrywania zmian w wnioskach o zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny. 

Z drugiej strony, pobieranie czynszów za mieszkania komunalne nieznacznie się pogorszyło, chociaż przypisano to kryzysowi kosztów utrzymania. Szybkość, z jaką puste domy komunalne były ponownie wynajmowane, nieznacznie spadła, średnio z 28 do 30 dni. Wyniki zostały skorygowane o wpływ pandemii Covid-19.Joe Ryle, dyrektor kampanii na rzecz 4-dniowego tygodnia pracy, powiedział, że wyniki stanowią „ogromną szansę dla rad i organizacji w sektorze publicznym, aby rozpocząć planowanie czterodniowego tygodnia pracy”. Oczekuje się, że nowy rząd Partii Pracy będzie nakłaniał NHS do wydłużenia godzin pracy w celu skrócenia list oczekujących i do zwiększenia liczby operacji w weekendy. Przygotowuje się również do przyspieszenia procesu planowania w celu pobudzenia budownictwa mieszkaniowego. Produktywność w brytyjskiej gospodarce spadła od czasu pandemii po historycznym wzroście o około 2% rocznie. W 2019 r. Partia Pracy pod przywództwem Jeremy'ego Corbyna uwzględniła w swoim manifeście plany skrócenia tygodnia pracy do 32 godzin bez utraty wynagrodzenia, ale w tym roku partia nie wspomniała nic o umożliwieniu czterodniowego tygodnia pracy w swoich najnowszych obietnicach. Zobowiązała się do zapewnienia wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności w całej gospodarce, aby umożliwić większe wydatki na usługi publiczne bez podnoszenia podatku dochodowego, ubezpieczenia społecznego i VAT. Pracodawcy wszędzie, od Szwecji po Zjednoczone Emiraty Arabskie i Nową Zelandię po USA, eksperymentowali z czterodniowym tygodniem pracy. Ale w zeszłym tygodniu rząd Grecji ogłosił nową politykę sześciodniowego tygodnia pracy dla prywatnych firm, mającą na celu pobudzenie gospodarki w obliczu kurczącej się populacji i niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Dąży do wydłużenia godzin pracy pracowników, aby zwiększyć wydajność. 

Dział: Świat

Autor:
Robert Booth | Tłumaczenie: Aleksandra Sawicka - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.theguardian.com/business/article/2024/jul/08/largest-uk-public-sector-trial-four-day-week-sees-huge-benefits-research-finds-

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE