Niemcy grożą usunięciem ambasadora Rosji w związku z konfliktem o uroczystości upamiętnienia II wojny światowej
Ambasador Rosji w Niemczech powiedział, że może zignorować zakaz udziału w uroczystościach upamiętniających zakończenie II wojny światowej.

Ambasador Rosji w Niemczech Siergiej Nieczajew (drugi z lewej) opuszcza Treptower Park po uroczystościach upamiętniających żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej. Berlin, Niemcy, 09 maja 2022 roku. Zdjęcie: EPA-EFE/CLEMENS BILAN
BERLIN - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec ogłosiło, że rosyjski ambasador może zostać przymusowo usunięty, jeśli będzie kontynuował plany udziału w niemieckich uroczystościach upamiętniających II wojnę światową.
Ministerstwo przekazało wytyczne, zgodnie z którymi przedstawiciele Rosji i Białorusi mają być wykluczeni z udziału w nadchodzących wydarzeniach upamiętniających 80. rocznicę zakończenia wojny w 1945 roku. Miało to zapobiec użyciu obchodów przez kraje odpowiedzialne za trwający atak na Ukrainę do własnych celów.
Sprawa przerodziła się jednak w konflikt dyplomatyczny, a ambasador Rosji Siergiej Nieczajew podgrzał atmosferę, mówiąc, że ma on prawo pojawiać się na tego typu uroczystościach bez zaproszenia.
„Nie potrzebujemy specjalnego zaproszenia, aby uczcić pamięć radzieckich wyzwolicieli i ofiar nazizmu ... w publicznie dostępnych miejscach” - powiedział we wtorek Niemieckiej Agencji Prasowej.
Do eskalacji sporu może jednak dojść podczas obchodów rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, które odbędą się 4 maja w Brandenburgii.
Po tych wypowiedziach Rosjan, władze regionalne zobowiązały się do przestrzegania wytycznych i korzystania z prawa dostępu do publicznych miejsc pamięci „w koordynacji z siłami bezpieczeństwa”, aby uniemożliwić Nieczajewowi udział w wydarzeniu.
Komentując sprawę dla Euractiv, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potwierdziło, że procedury dopuszczają takie stanowcze działania.
„Kiedy pod naszymi drzwiami staje ktoś, kogo nie zapraszaliśmy, trzeba pomyśleć nad rozwiązaniem tej kwestii” - powiedział w środę rzecznik ministerstwa.
„Jedną z opcji jest skorzystanie z praw domicylu i niewpuszczenie takiej osoby”.
Warto zauważyć, że władze Berlina również dołączyły do debaty, mówiąc, że oczekują, że przedstawiciele Rosji będą trzymać się z daleka. W stolicy Niemiec znajdują się trzy miejsca poświęcone Armii Czerwonej. 9 maja, w rocznicę kapitulacji Niemiec, według czasu moskiewskiego, stają się one miejscem wielu uroczystości.
Nieczajew zasygnalizował jednak, że nie obawia się konfrontacji. Pomimo braku zaproszenia, wziął udział w zeszłotygodniowych obchodach czterodniowej bitwy o Wzgórza Seelow, podczas której Armia Czerwona okrążyła Berlin w kwietniu 1945 roku. Został tam powitany przez lokalne władze.
Dział: Europa
Autor:
Nick Alipour | Tłumaczenie: Łukasz Holtz — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/