2024-05-30 03:45:25 JPM redakcja1 K

Niemcy obniżają prognozę wzrostu na 2024 r. do zaledwie 0,2%, ponieważ gospodarka znajduje się na „trudnych wodach”, mówi minister

Oczekuje się, że produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie w tym roku o zaledwie 0,2%, ponieważ kraj brodzi w „trudnych wodach”, powiedział w środę niemiecki minister gospodarki Robert Habeck.

Zdjęcie: Floriana Gaertnera/Fototeka/Obrazy Getty’ego 

Kluczowe punkty: 

  • Niemcy poinformowały w środę, że obniżają swoje oczekiwania dotyczące wzrostu produktu krajowego brutto w 2024 r. do 0,2%, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami na poziomie 1,3%. 
  • Kraj ten ledwo uniknął recesji pod koniec 2023 r. i stanął w obliczu szeregu kryzysów gospodarczych. 
  • „Gospodarka znajduje się na trudnych wodach”- powiedział Habeck w oświadczeniu opublikowanym online, zgodnie z tłumaczeniem CNBC. „Wychodzimy z kryzysu wolniej, niż się spodziewaliśmy”. 

Zrewidowana prognoza wzrostu PKB jest niższa od wcześniejszych szacunków na poziomie 1,3%. Habeck powiedział, że rząd przewiduje obecnie wzrost niemieckiego PKB o 1% w 2025 roku. Przemawiając podczas briefingu informacyjnego, minister przypisał zrewidowaną prognozę niestabilnemu globalnemu otoczeniu gospodarczemu i niskiemu wzrostowi światowego handlu, a także wyższym stopom procentowym. Kwestie te negatywnie wpłynęły na inwestycje, zwłaszcza w branży budowlanej, powiedział. Niemiecki sektor budowy domów jest jednym z sektorów, które najbardziej ucierpiały z tego powodu, a deweloperzy anulują projekty, a liczba zamówień spada, zgodnie z najnowszymi danymi. Analitycy obawiają się, że sektor ten może napotkać dalsze trudności w tym roku. „Gospodarka znajduje się na trudnych wodach”- powiedział Habeck w oświadczeniu opublikowanym online, zgodnie z tłumaczeniem CNBC. „Wychodzimy z kryzysu wolniej niż się spodziewaliśmy”. Dzieje się tak pomimo spadku kosztów energii i inflacji oraz ponownego wzrostu siły nabywczej konsumentów. Habeck stwierdził jednak, że Niemcy okazały się odporne na utratę dostępu do rosyjskich dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych w wyniku wojny na Ukrainie. 

Kryzys budżetowy 

Kraj ledwo uniknął recesji w drugiej połowie 2023 r., pomimo spadku PKB o 0,3% w ostatnim kwartale, a także w całym roku 2023. PKB za trzeci kwartał 2023 r. został jednak skorygowany, aby odzwierciedlić stagnację. Oznacza to, że kraj uniknął technicznej recesji, która charakteryzuje się dwoma kolejnymi kwartałami ujemnego wzrostu. Habeck wskazał na niedawny kryzys budżetowy w Niemczech, który pozostawił dziurę w wysokości 60 miliardów euro (65 miliardów dolarów) w planach finansowych rządu na nadchodzące lata jako dodatkowe wyzwanie gospodarcze. W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przeniesienie przez rząd zadłużenia awaryjnego, które zostało zaciągnięte, ale nie zostało wykorzystane podczas pandemii Covid-19, do bieżących planów budżetowych było niezgodne z prawem. Spowodowało to znaczne zakłócenia w planowaniu finansowym i zmusiło rząd do dokonania cięć i oszczędności. Największym wyzwaniem dla Niemiec jest brak wykwalifikowanych pracowników, który będzie się nasilał w nadchodzących latach, powiedział Habeck w uwagach opublikowanych w środę. Powiedział również, że istnieją różne kwestie strukturalne, którymi należy się zająć, aby „obronić” konkurencyjność Niemiec jako ośrodka przemysłowego. Habeck odniósł się również do perspektyw inflacji, mówiąc, że oczekuje się, że spadnie ona do 2,8% w 2024 r., a następnie powróci do docelowego zakresu 2% w 2025 r. Zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych za styczeń 2024 r. wyniósł 3,1% w ujęciu rocznym. 

 

 

 

 

Dział: Gospodarka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE