Nigeria i Niemcy podpisują umowę o wartości 500 mln dolarów na energię odnawialną i gaz
Rzecznik prezydenta powiedział, że nigeryjskie i niemieckie firmy podpisały we wtorek w Berlinie dwa porozumienia, które obejmują pakt o energii odnawialnej o wartości 500 milionów dolarów i umowę na eksport gazu, co jeszcze bardziej wzmacnia więzi gospodarcze między obydwoma narodami.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podaje dłoń prezydentowi Nigerii Boli Tinubu podczas szczytu inwestycyjnego „Compact with Africa” w Kancelarii w Berlinie, Niemcy, 20 listopada 2023 r. REUTERS/Fabrizio Bensch
Union Bank of Nigeria i niemiecka grupa DWS podpisały protokół ustaleń (MoU) w sprawie energii odnawialnej. Celem umowy jest pozyskanie 500 milionów dolarów na inwestycje w projekty dotyczące energii odnawialnej w całej Nigerii, głównie w społecznościach wiejskich, oznajmił w oświadczeniu rzecznik Ajuri Ngelale.
Drugi protokół ustaleń w sprawie partnerstwa w sprawie eksportu gazu został uzgodniony pomiędzy Riverside LNG z Nigerii a niemiecką spółką Johannes Schuetze Energy Import AG. Na mocy porozumienia Nigeria będzie dostarczać do Niemiec 850 tys. ton gazu ziemnego rocznie, a liczba ta ma wzrosnąć do 1,2 mln. Ngelale powiedział, że pierwsze dostawy będą miały miejsce w 2026 roku.
Transakcja umożliwi przetwarzanie około 50 milionów stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie, który w przeciwnym razie zostałby spalony.
Nigeria posiada największe w Afryce rezerwy gazu wynoszące ponad 200 bilionów stóp sześciennych, ale z powodu nieodpowiednich obiektów przerobowych spala około 300 milionów stóp sześciennych dziennie.
Prezydent Bola Tinubu, który uczestniczy w konferencji G20 Compact with Africa w Berlinie, z zadowoleniem przyjął te porozumienia, powiedział Ngelale.
W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy zainwestują 4 miliardy euro w projekty związane z zieloną energią w Afryce do 2030 r., zauważając, że mogą one z kolei pomóc największej gospodarce Europy w osiągnięciu własnego przejścia na neutralność emisyjną.
Niemcy będą musiały w przyszłości importować duże ilości zielonego wodoru, w tym z Afryki, jeśli chcą osiągnąć swój cel, jakim jest zerowa emisja netto do 2045 r., powiedział na niemiecko-afrykańskim forum biznesowym w Berlinie.
Forum poprzedziło szczyt G20 Compact z Afryką, którego celem jest pobudzenie inwestycji na najbiedniejszym, ale szybko rozwijającym się kontynencie świata poprzez koordynację programów rozwoju krajów nastawionych na reformy i identyfikację możliwości biznesowych.
Pod rządami Tinubu Nigeria rozpoczęła najodważniejsze reformy od dziesięcioleci, rezygnując z popularnych dotacji na benzynę i znosząc ograniczenia w handlu dewizowym.
Tinubu stara się uczynić Nigerię atrakcyjną dla inwestorów, starając się ożywić jej gospodarkę, która jest obciążona powolnym wzrostem, rekordowym zadłużeniem, dwucyfrową inflacją i kradzieżą ropy naftowej, która jest jej głównym eksportem.
Dział: Biznes
Autor:
Felix Onuah | Tłumaczenie: Alicja Budnik