2024-06-09 18:40:54 JPM redakcja1 K

Pandemia Covid-19 pogorszyła kryzys w opiece nad dziećmi, który kosztuje amerykańskie przedsiębiorstwa miliardy

Pandemia Covid-19 ujawniła zarówno pęknięcia, jak i odporność amerykańskiej gospodarki, z opieką nad dziećmi w centrum uwagi, kiedy żłobki się zamykały, szkoły przechodziły na nauczanie zdalne a rodzice próbowali godzić opiekę nad dziećmi ze swoimi pracami.

Zdjęcie: Vadym Buinov | Moment | Getty Images

Chociaż zatrudnienie w sektorze opieki nad dziećmi dokonało po-pandemicznego powrotu do poziomu wyjściowego, według najnowszych danych z Biura Statystyki Pracy, niedobór pracowników i dostępność miejsc dla dzieci w niektórych obszarach obciąża ten sektor.

Koszty dla rodzin również idą w górę. Raport Bank of America z lutego pokazał, że koszty opieki nad dziećmi wzrosły między 15% a prawie 30% w przeliczeniu na średnią płatność na gospodarstwo domowe, rok do roku, w trakcie czwartego kwartału 2023 roku. Największy wzrost zanotowano wśród gospodarstw domowych o średnich dochodach od 100 000 do 250 000 dolarów rocznie.

Rzecznicy polityczni argumentują, że opieka nad dziećmi, w tym niemowlętami i małymi dziećmi, to ekonomiczny problem dotyczący wszystkich Amerykanów, nie tylko tych z małymi dziećmi.

Miliardy dolarów z funduszy stabilizacyjnych z American Rescue Plan Act przeznaczone na sektor opieki nad dziećmi wygasły ubiegłej jesienią, co może prowadzić do wzrostu kosztów dla rodzin lub zamykania placówek.

ReadyNation, grupa rzecznicza składająca się z ponad 2000 dyrektorów firm, lobbuje w poparciu na rzecz polityk i programów na szczeblu stanowym i federalnym, które wspierają silną siłę roboczą i gospodarkę, w tym opiekę nad dziećmi.

Grupa opublikowała raport w 2023 roku, który wykazał, że kryzys opieki nad dziećmi w wieku niemowlęcym i małym kosztuje USA szacunkowo 122 miliardy dolarów rocznie w utraconych zarobkach, produktywności i przychodach. To wzrost w porównaniu z 57 miliardami dolarów w 2018 roku, zanim pandemia ujawniła i pogłębiła luki w systemie dla pracujących rodzin i firm, które na nich polegają.

Badanie ReadyNation wykazało, że „Covid-19 i niewystarczające działania polityczne znacznie pogorszyły kryzys”.

„Wszyscy podatnicy są tym dotknięci. Musimy zdać sobie sprawę, że utrata podatników wynosi 1 470 dolarów rocznie na pracującego rodzica z powodu niższych podatków dochodowych i niższych podatków od sprzedaży z powodu braku siły nabywczej osób bezrobotnych” – powiedziała Nancy Fishman, krajowa dyrektorka ReadyNation.

Część ogólnokrajowego rozwiązania polega na wspieraniu tego, co grupa nazywa „siłą roboczą stojącą za siłą roboczą” – wczesnych opiekunów dzieci.

„Wspieranie wczesnej siły roboczej w opiece nad dziećmi może obejmować takie działania, jak zapewnienie opiekunom dostępu do świadczeń. Wszyscy wiemy, jak ważne są świadczenia, niezależnie od tego, czy są to świadczenia zdrowotne, czy możliwość znalezienia wysokiej jakości opieki nad dziećmi dla własnych dzieci,” powiedziała Fishman CNBC. „Programy wspierające dodatkowe szkolenia i edukację dla opiekunów dzieci są również ważne.”

Rozwiązania w Złotym Stanie 

W samej Kalifornii ekonomiczne koszty, w tym utracone zarobki, produktywność i przychody, wynoszą szacunkowo 17 miliardów dolarów, jak prognozuje ReadyNation. To więcej niż w jakimkolwiek innym stanie w kraju, według szacunków grupy.

Podczas gdy liczba miejsc pracy w opiece nad dziećmi w stanie wróciła do poziomu z 2020 roku na wiosnę tego roku, według analizy Centrum Badań nad Zatrudnieniem w Opiece nad Dziećmi, inne stany zanotowały większe zyski w liczbie miejsc pracy po pandemii.

Niektórzy pracownicy opieki nad dziećmi w Kalifornii zorganizowali się w 2019 roku w ramach Child Care Providers United, która dziś reprezentuje ponad 40 000 domowych opiekunów licencjonowanych i nielicencjonowanych, przyjaciół i rodzin. Opiekunowie są częścią stanowego programu subsydiowania w Kalifornii, a związek jest partnerstwem SEIU Locals 99 i 521 oraz UDW/AFSCME Local 3930.

Grupa wygrała swój pierwszy kontrakt w 2021 roku i uzyskała dostęp do pierwszych w kraju świadczeń emerytalnych.

Związek twierdzi, że podmioty świadczące opiekę nad dziećmi otrzymują obecnie zwrot kosztów stanowiący procent kosztów zapewnienia opieki w stanie. Średnie wynagrodzenie opiekunki do dziecka wynosi od 7 do 10 dolarów za godzinę, a wielu dostawców nie zgłasza żadnego wynagrodzenia na rękę.

Świadczeniodawcy opowiadają się obecnie w drodze procedury budżetowej państwa za zwrotem pełnych kosztów świadczenia opieki, aby zapewnić większą godność w swojej pracy, utrzymać otwartość świadczeniodawców i przyciągnąć nowych świadczeniodawców na siłę roboczą.

Deborah Corley-Marzett prowadzi domowe centrum opieki dotowanej w Bakersfield w Kalifornii. Powiedziała CNBC, że chciałaby zatrudnić więcej personelu, aby wspierać siebie i dzieci, ale trudno jest znaleźć odpowiednie osoby i zaoferować konkurencyjne wynagrodzenia w obecnym środowisku. Na przykład nisko opłacani pracownicy stanowego sektora fast foodów właśnie zapewnili sobie historyczną płacę minimalną w wysokości 20 dolarów za godzinę, co wywiera presję na inne sektory, aby dotrzymywały kroku.

„Mam problem z niedoborem personelu. Dosłownie nie stać mnie na zatrudnienie kogoś, kto przychodziłby i pracował ze mną rano. Nie stać mnie na to”, powiedziała Corley-Marzett. „Nie mam teraz wystarczającej liczby dzieci. Ale nie mogę fizycznie przyjąć więcej dzieci”.

Ustawodawcy twierdzą, że poczyniono postępy, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Senator stanu Nancy Skinner, Demokratka reprezentująca części Bay Area i przewodnicząca California Women’s Caucus, powiedziała, że grupa nadal priorytetowo traktuje wczesną opiekę nad dziećmi i edukację. Grupa dążyła do zwiększenia wydatków stanu o 2 miliardy dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat na wczesną opiekę i edukację, co daje łączną sumę 6,5 miliarda dolarów.

Obecnym celem grupy jest utrzymanie stałych stawek zwrotu kosztów dla opiekunów dzieci, ponieważ stan staje w obliczu deficytu budżetowego.

„Mamy niskie bezrobocie, ale wiele sektorów gospodarki szuka pracowników”, powiedziała Skinner CNBC. „Jeśli twoja rodzina jest w sytuacji, w której nie możesz iść do pracy, ponieważ nie masz odpowiedniej opieki nad dziećmi, lub nie stać cię na opiekę nad dziećmi, to nie możesz podjąć tej pracy, która czeka na ciebie, wolna i dostępna”.

Dział: Świat

Autor:
Kate Rogers | Tłumaczenie: Klaudia Krupa

Żródło:
https://www.cnbc.com/2024/06/08/child-care-crisis-costs-us-businesses.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE