Po wyznaniach 14 zawodniczek dotyczących przemocy na tle seksistowskim i seksualnym w świecie szachowym, Federacja reaguje.
Francuska Federacja Szachowa (FFE) przedstawiła w czwartek, 23 listopada, kilka środków mających na celu skuteczniejsze zwalczanie przemocy na tle seksistowskim i seksualnym w tej dyscyplinie, wstrząśniętej przez liczne relacje zawodniczek w 2023.

© skynesher / iStock
Po zauważeniu, że obecny regulamin jest „przestarzały”, jeśli chodzi o walkę z dyskryminacją, w tym z przemocą na tle płci i seksualną, Federacja planuje opublikować w lutym nowy regulamin dyscyplinarny. Ma on sprecyzować zasady „tymczasowego zawieszenia” oraz składania skarg w owych kwestiach. Zmiana ma nastąpić kilka miesięcy po liście otwartym napisanym przez 14 wysoko postawionych zawodniczek oraz popartym przez kilkadziesiąt innych, aby potępić „przemoc na tle płci lub seksualną […] słowną, pisemną lub fizyczną, popełnianą przez szachistów, trenerów, sędziów i działaczy”.
Tylko 17% licencji przypada kobietom
Wychowawcy, trenerzy i sędziowie będą musieli uczestniczyć w dwugodzinnym szkoleniu z zakresu przeciwdziałania przemocy na tle płci i seksualnej, aby uzyskać lub utrzymać swoje kwalifikacje. Przewidziane są również kampanie informacyjne w klubach i drużynach we Francji. Federacja planuje również utworzyć „sieć klubowych doradców” oraz rozprowadzać przewodniki dla nieletnich, rodziców i opiekunów, napisane we współpracy z organizacją Colosse aux pieds d'argile.
„FFE jest dumna z sportowców, którzy odważyli się zabierać głos. […] Słowa i haniebne czyny nielicznych nie powinny już rzucać wątpliwości na pracę tysięcy wolontariuszy” – zadeklarował w oświadczeniu prezydent federacji Éloi Relange.
Francuska Federacja Szachowa na dzień 22 listopada składa się z 45 860 członków, czyli ponad 5000 licencji więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. Kobiety stanowią nieco mniej niż 17% licencji, a mimo że oficjalnie zawody są mieszane, kobiety są całkowicie nieobecne na bardzo wysokim poziomie.
Dział: Firma
Autor:
Annabelle Rochet | Tłumaczenie: Patrycja Kowalska