2023-08-05 20:06:36 JPM redakcja1 K

Polski rząd zachęca nabywców do pobierania paragonów w celu ograniczenia uchylania się przedsiębiorstw od płacenia podatków.

Polski rząd rozpoczął wraz z urzędami skarbowymi kampanię walki z unikaniem płacenia podatków, zachęcając klientów firm do tego, by upewniali się, że pobierają paragony fiskalne oraz do tego, by zgłaszali przedsiębiorstwa, które ich nie wystawiły.

„Mimo że paragon z pozoru wydaje się mało ważny, ma wielkie znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki" – powiedziało ministerstwo finansów, ogłaszając swą kampanię. „Paragon jest potwierdzeniem tego, że podatek trafił do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego właściciela firmy". 

 Władze wskazują, że jeśli firma nie wyda paragonu, może uchylić się od płacenia podatku dochodowego i podatku VAT. Kiedy rzeczywiście zostanie wystawiony paragon, natomiast klient go nie pobierze, nieuczciwy przedsiębiorca może anulować paragon lub wystawić fałszywą korygującą fakturę, defraudując VAT należny państwu. 

 „Takie postępowanie jest niesprawiedliwe wobec nabywcy – który zapłacił podatek zawierający się w części ceny dóbr lub usług – oraz wobec wszystkich obywateli. „Budżet państwa to przecież pieniądze nas wszystkich" – powiedziało ministerstwo, dodając, że osoby zaangażowane w omawiany proceder tworzą niesprawiedliwą konkurencję dla przedsiębiorstw, które w pełni opłacają podatki. 

 Ministerstwo przypomina, że drukowane potwierdzenia stanowią wyłącznie dowód płatności kartą debetową lub kredytową i nie zastępują paragonu fiskalnego. Zachęca również konsumentów do weryfikowania, czy paragony wystawiane są poprawnie i zawierają elementy, takie jak nazwa i REGON firmy oraz numer paragonu. 

 Nieotrzymanie paragonu klienci mogą zgłosić na darmową gorącą linię działającą 24h na dobę, w urzędzie skarbowym, mailowo oraz poprzez aplikację e-Paragony. Apka pozwala nabywcom skanować oraz przechowywać paragony i zarządzać wydatkami. Została ona uruchomiona pod koniec roku 2021, a w tym roku zostanie ulepszona i umożliwi konsumentom pobieranie w pełni cyfrowych paragonów. 

 Cyfrowe paragony mają z założenia ułatwić przechowywanie i zarządzanie dowodem zakupu w przypadku potrzeby wysłania reklamacji. Przy ich wystawieniu nie jest wymagane tworzenie rzeczywistej papierowej kopii, co czyni je lepszymi dla środowiska. 

 We współpracy z ministerstwem rozwoju, ministerstwo finansów pracuje już kilka lat nad wprowadzeniem szeroko rozpowszechnionych e-paragonów. To kolejny krok, którego celem jest zredukowanie oszustw związanych z niepłaceniem podatków. Od momentu objęcia władzy 2015 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości czynił swoim priorytetem poprawę sposobu pobierania podatków i walkę z oszustwami. 

 Między rokiem 2016 a 2020, spośród państw Unii Europejskiej, w Polsce odnotowano ex aequo drugi największy wskaźnik poprawy pod względem skuteczności pobierania podatku VAT; nasz kraj pomniejszył swą „lukę vatowską" – miarę przedstawiającą różnicę pomiędzy oczekiwanymi przychodami pochodzącymi z podatku od wartości dodanej (VAT), a tymi realnie osiągniętymi. Wskaźnik udało się zawęzić o 9,1 punktu procentowego i osiągnął on 11,3%.

Dział: Podatki

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE