Ponad 700 tysięcy Białorusinów nie płaci zgodnie z orzeczeniem sądu. Dane z posiedzenia Ministerstwa Sprawiedliwości udostępniono dla „Zerkalo”
Na Białorusi istnieje specjalny organ zajmujący się ściąganiem długów od obywateli. Jest to Główna Dyrekcja Egzekucji Sądowej (UPI), która wchodzi w skład Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zdjęcie: TUT.BY.
To właśnie ta instytucja zajmuje się ściąganiem grzywien, alimentów i innych zobowiązań wynikających z orzeczeń sądowych. Pracownicy tego urzędu, czyli komornicy, lokalizują dłużnika, a następnie decydują, w jaki sposób egzekwować dług: poprzez zajęcie pieniędzy lub mienia (które potem wystawiają na sprzedaż). Jednakże, czasami egzekucja grzywien lub długów jest bardzo trudna – liczba spraw rośnie. Ministerstwo Sprawiedliwości zaniepokoiło się tym problemem i zorganizowało spotkanie robocze. Dzięki BELPOL „Zierkalo” uzyskało dostęp do pisma zawierającego dane przygotowane przez ministerstwo na to spotkanie. Oto, co tam odkryliśmy.
Prawie trzy miliony długów u 700 tysięcy dłużników
Zgodnie z dokumentem, na 1 sierpnia 2024 roku w tym urzędzie znajdowało się 2,7 miliona postępowań egzekucyjnych wobec 700,5 tysiąca osób. Dla porównania, w 2023 roku postępowań było nieco mniej – 2,67 miliona, a dłużników więcej – 713 tysięcy osób. Według danych Biełstatu, na początku ubiegłego roku na Białorusi było nieco ponad 5,3 miliona osób w wieku produkcyjnym. Oznacza to, że 13% pracujących Białorusinów postanowiło nie spłacać długów dobrowolnie.
Średnio w kraju każdy komornik prowadzi 2939 spraw. W Mińsku wskaźnik ten jest wyższy – 4216 postępowań na każdego. Jednocześnie, miesięcznie każdy z nich zamyka zaledwie 138 postępowań egzekucyjnych. Wynika z tego, że aby obecnie zakończyć wszystkie postępowania, każdy pracownik urzędu egzekucji sądowej potrzebowałby około dwóch lat (w Mińsku – około trzech).
Ciąg dalszy na: https://gloswschodu.org/Polityka/ponad-700-tysiecy-bialorusinow-nie-placi-zgodnie-z-orzeczeniem-sadu
Dział: Lokale i nieuchomości
Autor:
Zerkalo | Tłumaczenie: Julia Korzeniowska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/