Praca w branży Big Tech straciła swój urok
Kiedyś uważany za szczyt zatrudnienia, Big Tech obecnie doświadcza problemów związanych z redukcją zatrudnienia i cięciami. Pracownicy w całej branży zastanawiają się, jakie będą ich kolejne kroki.
Zdjęcie: BBC
Michael mówi, że dołączył do swojej firmy Big Tech wiosną 2021 r., aby sprawdzić się z najlepszymi inżynierami oprogramowania na świecie. „Realizują bardzo skomplikowane projekty: kiedy do nich dołączasz, podobno dołączasz do najlepszych. Czujesz, że pracujesz w miejscu, które podnosi twoją wartość jako osoby”.
Początkowo zmiana przebiegła pomyślnie. Michael mówi, że mógł pracować nad ważnymi funkcjami, testując swoje umiejętności w porównaniu ze starszymi programistami. Pomogły też benefity. „Była to typowa firma Big Tech, która oferowała ogromne korzyści i świetną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym” – mówi. „W porównaniu z moimi poprzednimi pracodawcami, to była bułka z masłem: było darmowe jedzenie, koszty odnowy biologicznej i ubezpieczenie zdrowotne. A ludzie byli niesamowici – to było miłe środowisko pracy, choć czasami trochę sekciarskie”.
Pierwszy znak, że coś się zmienia, pojawił się w marcu 2022 r.. W związku ze spowolnieniem gospodarczym zlikwidowano bezpłatną pralnię. Wkrótce nastąpiły kolejne cięcia – zmieniono harmonogram kolacji dla pracowników pracujących po godzinach, co kolidowało z ostatnim bezpłatnym transportem zaplanowanym na opuszczenie kampusu w Nowym Jorku. Pracownicy musieli wybierać między darmowym jedzeniem a darmowym transportem do domu. „Ludzie narzekali – szczególnie ci młodsi. To było bardzo rozpuszczone miejsce”.
Kilka miesięcy później cięcia w dodatkach poszły w parze z cięciami w zatrudnieniu – Michael był jednym z 11 000 pracowników zwolnionych w listopadzie tego roku, pośród szerszego spowolnienia technologicznego i zwolnień w całej branży. Jego następnym krokiem było całkowite opuszczenie Big Tech. Teraz pracuje w „Big Finance”, dla dużego banku inwestycyjnego. To praca, która nadal oferuje ciekawe projekty, mówi Michael, i czuje, że ma stosunkowo większe bezpieczeństwo zatrudnienia. „Gdybyś zapytał mnie wcześniej, powiedziałbym, że w następnej kolejności będę pracował dla innej firmy „Faang”. Ale jest jeszcze świat poza Big Tech”.
Wśród udogodnień oferowanych pracownikom znalazły się m.in. wewnętrzne centra fitness, takie jak to w siedzibie inżynierów Google Canada (Zdjęcie: Getty Images).
Do niedawna stanowiska związane z technologią – szczególnie wśród głównych graczy, takich jak Meta, Alphabet i Amazon – były często uważane za jedne z najbardziej pożądanych dostępnych miejsc pracy, oferując kandydatom sześciocyfrowe pensje, hojne dodatki i perspektywę bycia w czołówce innowacji. Jednak od lata 2022 r. sektor ten jest pełen cięć, zwolnień i niepewności. W niektórych przypadkach liderzy rozprawili się również z pracą zdalną, sprawiając, że powrót do biura stał się kwestią dyscyplinarną.
Odzyskanie równowagi wydaje się odległe. Według branżowego trackera Layoffs.fyi, tylko w styczniu 2024 r. zwolniono 23 670 pracowników w 85 firmach technologicznych, w tym Microsoft, Amazon, eBay i Google. Oznacza to, że niektórzy pracownicy zaczynają szukać pracy poza sektorem, w którym kiedyś o nią rywalizowali.
„Technologia była miejscem, w którym należało być”
Przed zwolnieniami firmy technologiczne były bardziej znane z kultury miejsca pracy, która zapewniała pracownikom bezpłatne świadczenia i udogodnienia premium w najnowocześniejszych biurach. Ale szefowie kuchni dla smakoszy i pokoje do medytacji nie zostały wprowadzone tylko po to, by zatrzymać pracowników na miejscu tak długo, jak to możliwe – były sposobem na przyciągnięcie talentów. Scott Dobroski, ekspert ds. trendów w karierze w Indeed w San Francisco, twierdzi, że kandydaci – szczególnie w branży technologicznej – zwracają uwagę na employer branding i kulturę firmy.
To zmieniło się po pandemii. Wraz ze spowolnieniem gospodarczym wiosną 2022 r., rosnąca inflacja i stopy procentowe ograniczyły wzrost firm. Początkowo doprowadziło to do zamrożenia zatrudnienia, a następnie do zwolnień w całej branży pod koniec 2022 r., które trwają nadal. „Covid-19 był wydarzeniem raz na pokolenie, które zmieniło trajektorie firm, przeszacowując popyt i wysyłając je w gorączkę zatrudniania” – mówi Dobroski. „Po zbyt silnym wystartowaniu w 2021 r., firmy technologiczne musiały nagle wycofać swoją rekrutację”.
Nie czuję już inspiracji ani tego „szumu”, kiedy po raz pierwszy weszłam do biura – Alessandra.
W rezultacie sektor technologiczny stał się mniej pożądany dla wielu pracowników, według Indeed's Best Jobs of 2024. Biorąc pod uwagę wynagrodzenie, elastyczność i wzrost, tylko trzy z 25 najlepszych stanowisk to stanowiska związane z technologią, w porównaniu z 11 w edycji z 2023 roku.
„Podczas gdy oferty pracy w branży technologicznej nadal charakteryzują się wysokimi wynagrodzeniami i oferują ponadprzeciętny poziom elastyczności pracy, znacznie spadły pod względem wzrostu” – mówi Dobroski. „Osoby poszukujące pracy zazwyczaj chcą dołączyć do dobrze prosperujących firm, w których czują, że mogą się rozwijać. Kiedy jednak ogłaszane są zwolnienia, nie tylko zmniejsza to możliwości poruszania się po rynku pracy, ale także szkodzi reputacji pracodawców i sygnalizuje niepewność”.
Nie tylko osoby poszukujące pracy są zniechęcone rolami technologicznymi. Obecni pracownicy branży zgłaszają, że czują się rozczarowani.
Alessandra pracuje w londyńskiej firmie zajmującej się technologią blockchain. Mówi, że wybrała tą ścieżkę kariery, kiedy po raz pierwszy weszła do siedziby swojego pracodawcy jako stażystka. „Byłam pod wrażeniem biura – poczułam, że technologia to miejsce, w którym warto być. Najbardziej wyróżniał mnie jego szybki i innowacyjny charakter: jakbym mogła być częścią czegoś nowego”.
Podobnie jak wiele firm z tego sektora, firma Alessandry odczuła skutki spowolnienia technologicznego. Do lutego 2023 r. jedna z jej ofert produktów blockchain została zamknięta. Od tego czasu trwają zwolnienia – jej zespół został zmniejszony pięciokrotnie. Pracownicy są również zobowiązani do przebywania w biurze przez trzy dni w tygodniu – w przeciwnym razie grożą im konsekwencje. „Mój dzień zmienia się od bardzo intensywnego, gdy wydaje się, że sprawy „nabierają tempa”, do długich okresów, w których nie robię absolutnie nic” – mówi.
Nowoczesne, stylowe biura – takie jak Amazon's Urban Campus w Waszyngtonie, USA – były częścią początkowej atrakcyjności miejsc pracy w branży Big Tech (Zdjęcie: Alamy)
Jej rozczarowanie wykracza poza jej firmę i samą branżę. „To pozornie szczęście, w której części technologii się znajdujesz. W tej chwili sztuczna inteligencja nabiera rozpędu, więc wszyscy inni czują się, jakby zostali w tyle. Nie chodzi tylko o moją firmę: sam rynek nie wie, co musi zrobić, aby odnieść sukces, ani dokąd zmierza. Nie czuję już inspiracji ani tego „szumu”, kiedy po raz pierwszy weszłam do biura”
„Dni chwały powrócą”.
Dobroski uważa, że ekscytacja pracą w sektorze technologicznym powróci dopiero wtedy, gdy gospodarka w pełni się ożywi, zwolnienia się skończą, a firmy ponownie zaczną masowo zatrudniać.
Do tego czasu tylko niektóre stanowiska pozostaną pożądane. „Historia pokazała, że gdy rośnie liczba miejsc pracy, jest to sygnał, że istnieją możliwości dla osób poszukujących pracy” – mówi. „Na razie istnieją obszary w branży, które są nadal bardzo atrakcyjne dla talentów technologicznych, takie jak zespoły AI zarówno wśród Big Tech, jak i start-upów”.
Mimo odejścia z branży, Michael twierdzi, że w przyszłości nadal chciałby pracować dla firmy z branży Big Tech. „Korzyści są świetne, a ty masz motywację do pracy nad dużymi problemami, na które pewnego dnia możesz wskazać i powiedzieć: „Opracowałem to”. Dni chwały powrócą: kilka lat po spowolnieniu gospodarczym i wrócimy do 2021 roku. Talentów technologicznych zawsze będzie brakować”.
Na razie jednak wielu pracowników branży technologicznej zaczyna szukać gdzie indziej. „Większość moich kolegów czuje to samo: pracujemy nad czymś, co zmierza donikąd” – mówi Alessandra. „A po tym, jak tak wielu bliskich kolegów zostało nagle zwolnionych lub odeszło z pracy, straciliśmy wiarę w to, co próbujemy osiągnąć. Większość z nas planuje swoje strategie wyjścia z firmy – a niektórzy nawet z branży”.
Dział: Praca
Autor:
Alex Christian | Tłumaczenie: Alicja Rzepka
Źródło:
https://www.bbc.com/worklife/article/20240207-big-tech-layoffs-perks-cuts