2024-08-18 22:46:53 JPM redakcja1 K

Prawie milion firm zamknięto w 2023 r. z powodu słabego popytu krajowego

Coraz więcej osób samozatrudnionych traci pracę po tym, jak nie udało im się znaleźć pracy po zamknięciu działalności.

Pieszy przechodzi obok pustego budynku w niegdyś tętniącej życiem dzielnicy handlowej w pobliżu Ewha Womans University w Seulu, w poniedziałek 15 lipca. Zdjęcie: Yonhap

Prawie milion osób i firm w Korei zgłosiło zamknięcie swoich biznesów w zeszłym roku, a najczęstszą przyczyną zamknięć były słabe zyski, jak wykazały dane z National Tax Service (NTS) z 15 lipca. Eksperci twierdzą, że najnowsze dane odzwierciedlają pogłębiający się kryzys właścicieli małych firm i osób samozatrudnionych, zaostrzony przez ciągły wpływ wysokich stóp procentowych i słabego popytu krajowego. Według NTS liczba zgłoszonych zamknięć firm wzrosła do 986 487 w zeszłym roku z 867 292 przypadków w 2022 roku. Najnowsze dane przedstawiają najwyższą liczbę zamknięć firm odnotowaną od czasu, gdy rząd zaczął śledzić takie liczby w 2006 roku. Podczas pandemii COVID-19 w latach 2020–2022 liczba zamknięć firm utrzymywała się na poziomie około 800 000, ale w zeszłym roku gwałtownie wzrosła. Spośród 986 487 zgłoszonych zamknięć 482 183 było spowodowanych spowolnieniem biznesu, co jest drugą co do wielkości liczbą od czasu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku i znacznym wzrostem w porównaniu z 406 225 zamknięciami odnotowanymi w 2022 roku. Kolejne 451 203 firmy nie ujawniły konkretnych powodów swojego zamknięcia, podczas gdy 40 369 wskazało na przeniesienia i przejęcia firm. Według sektora najwięcej zamknięć odnotowały przedsiębiorstwa detaliczne - 276 535, następnie sektor usług - 217 821, a także restauracje - 158 279. 

Każda z tych branż jest silnie zależna od popytu krajowego. Z powodu kryzysu na rynku nieruchomości w zeszłym roku ucierpiały również segmenty wynajmu i budownictwa  - odpowiednio 94 330 i 48 608 przedsiębiorstw złożyło wniosek o zamknięcie. Tymczasem dane Statistics Korea ujawniły, że liczba byłych osób samozatrudnionych, które straciły pracę po zamknięciu swoich firm, wzrosła o ponad 20 procent w ciągu ostatniego roku. Dane pokazują, że średnia miesięczna liczba bezrobotnych wyniosła 918 000 w pierwszej połowie tego roku, co stanowi wzrost o 6,9 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spośród bezrobotnych 26 000 osób to byli pracownicy samozatrudnieni, co oznacza wzrost o 23,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Ten wzrost odzwierciedla ich niepowodzenie w ponownym zatrudnieniu pomimo wysiłków zmierzających do zapewnienia sobie nowych miejsc pracy po zamknięciu ich firm. Liczba nieaktywnych ekonomicznie byłych osób samozatrudnionych wzrosła do średnio 268 000 miesięcznie, co stanowi wzrost o 6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Osoby nieaktywne ekonomicznie są definiowane jako osoby powyżej 15 roku życia, które nie są zatrudnione ani nie próbują znaleźć pracy. 

Zawiadomienie o zamknięciu firmy napisane na styropianowym pudełku wystawionym w pustym sklepie rybnym na tradycyjnym targu w Seulu, w poniedziałek 15 lipca. Zdjęcie: Yonhap

Słaby popyt krajowy prawdopodobnie spowoduje więcej zamknięć w sektorach restauracji, zakwaterowania oraz hurtu i handlu detalicznego. W swoim miesięcznym raporcie opublikowanym 8 lipca państwowy Korea Development Institute stwierdził: „Pomimo wysokiego wzrostu eksportu, popyt krajowy Korei nie wykazał jeszcze oznak tendencji ożywienia, co skutkuje raczej umiarkowaną poprawą ogólnych warunków gospodarczych”. Z drugiej strony Ministerstwo Gospodarki i Finansów stwierdziło w Zielonej Księdze, miesięcznym raporcie oceny ekonomicznej opublikowanym w zeszły piątek, że popyt krajowy wykazuje oznaki ożywienia. „Istnieje szansa, że ​​popyt krajowy może się ożywić w drugiej połowie tego roku, ponieważ ceny wydają się stabilizować, a kluczowa stopa procentowa może spaść” - powiedział Kim Gwang-seok, szef badań ekonomicznych w Instytucie Gospodarki i Przemysłu Koreańskiego. „Jednak jest wysoce prawdopodobne, że więcej właścicieli małych firm i osób samozatrudnionych będzie nadal zamykać swoje firmy, ponieważ natychmiastowe ożywienie sprzedaży, które jest potrzebne, aby rozwiązać ich ciężar zadłużenia, jest mało prawdopodobne” - dodał. 

Dział: Gospodarka

Autor:
Jun Ji-hye | Tłumaczenie: Zofia Stanisławska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.koreatimes.co.kr/www/biz/2024/07/602_378688.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE