2024-07-09 16:43:55 JPM redakcja1 K

Proces o oszustwo na wiele miliardów dolarów przeciwko założycielowi Archegos zbliża się do końca

Prokuratorzy i prawnicy wygłosili mowy końcowe w sprawie przeciwko Billowi Hwangowi, oskarżonemu o 11 zarzutów, w tym oszustwa związane z papierami wartościowymi i wymuszenia.

Zdjęcie: Hiroko Masuike/The New York Times

Upadek Archegos Capital Management wiosną 2021 r., który spowodował miliardowe straty dla garstki banków z Wall Street, był wynikiem „kłamstw i manipulacji” Billa Hwanga, założyciela firmy, jak powiedział w poniedziałek prokurator federalny ławie przysięgłych na Manhattanie. Podczas przemówienia końcowego prokurator Andrew Thomas stwierdził, że pan Hwang oszukał banki i innych traderów na giełdzie, sztucznie zawyżając ceny akcji w celu zwiększenia wartości Archegos. Barry Berke, prawnik pana Hwanga, powiedział, że rząd kryminalizuje ryzykowne transakcje jego klienta wyłącznie dlatego, że przyniosły one straty bankom, które pożyczyły mu miliardy dolarów. „Pan Hwang postawił na firmy, w które wierzył” – powiedział pan Berke. „To nie jest manipulacja”. Pan Hwang, 60 lat, jest oskarżony o 11 przypadków oszustw związanych z papierami wartościowymi, nadużyć telekomunikacyjnych, spisku, wymuszeń i manipulacji rynkiem. Jeśli zostanie skazany za wszystkie zarzuty, może spędzić resztę życia w więzieniu. Nagły upadek Archegos nie tylko spowodował straty banków z Wall Street wynoszące prawie 10 miliardów dolarów, ale także zniszczył znaczną część majątku osobistego pana Hwanga. Firma, którą założył w 2013 r. jako biuro rodzinne, była wówczas mało znana na Wall Street, mimo że zatrudniała kilkadziesiąt osób i zainwestowała dziesiątki miliardów dolarów na giełdzie. W szczytowym okresie Archegos zarządzał 36 miliardami dolarów dla pana Hwanga i jego rodziny oraz kontrolował akcje warte ponad 100 miliardów dolarów. Firma, która działała jak fundusz hedingowy, ale z ograniczonym nadzorem regulacyjnym, zgromadziła tak duże pozycje akcji, wykorzystując zaawansowane instrumenty pochodne i pożyczone pieniądze z banków Wall Street, aby zawyżać swoje udziały. Jednak w ciągu trzech dni w marcu 2021 r. wszystko runęło, gdy ceny niektórych z tych akcji zaczęły spadać, a banki zażądały od Archegos zwrotu pieniędzy. 

Sala sądowa w sądzie federalnym na Manhattanie była wypełniona po brzegi podczas przemówień końcowych, w obecności wielu zwolenników pana Hwanga. Damian Williams, prokurator USA z Southern District of New York na Manhattanie, był obecny podczas części postępowania. Proces, który rozpoczął się na początku maja, obejmował zeznania 21 świadków oskarżenia. Prokuratorzy przedstawili jako dowody liczne wewnętrzne wiadomości e-mail i wiadomości tekstowe pomiędzy pracownikami Archegos. Odtworzyli również kilka nagranych rozmów między traderami Archegos a pracownikami banków z Wall Street, które zapewniły firmie dostęp do miliardów dolarów w celu dokonywania transakcji. W swoim przemówieniu końcowym pan Thomas przedstawił ławie przysięgłych kluczowe fragmenty zeznań świadków oraz niektóre wiadomości tekstowe i e-maile pana Hwanga. Powiedział ławie przysięgłych, że liczne wiadomości tekstowe pana Hwanga „były jak pozostawienie odcisków palców na miejscu zbrodni”. Pan Hwang, którego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Sung Kook Hwang i współoskarżony nie zeznawali na rozprawie. Patrick Halligan, były dyrektor finansowy Archegos. sprawa oskarżenia koncentrowała się na zarzutach, że pan Hwang i pan Halligan wprowadzili w błąd banki, w tym Credit Suisse, UBS, Morgan Stanley i Goldman Sachs, co do ogólnej pozycji firmy na rynku. Pan Thomas powiedział ławie przysięgłych, że pan Hwang „sztucznie próbował manipulować cenami” portfela akcji, które posiadała firma. „Hwang wprowadził Archegos w błąd, a Halligan mu w tym pomógł” – powiedział ławie przysięgłych pan Thomas. Kluczowymi świadkami byli dwaj byli pracownicy Archegos, którzy przyznali się do winy i współpracowali z władzami. Scott Becker, były dyrektor ds. ryzyka firmy, zeznał, że jego zadaniem było kłamanie bankom o wielkości akcji Archegos i pożyczek, aby banki nadal ich udzielały. Jednak podczas przesłuchania krzyżowego powiedział, że pan Hwang nigdy nie kazał mu konkretnie kłamać. 

Timothy Haggerty, prawnik pana Halligana, powiedział w swojej mowie końcowej, że bez zeznań pana Beckera prokuratorzy nie mieliby żadnych podstaw prawnych przeciwko jego klientowi. Powiedział, iż Becker skłamał na temat roli pana Halligana w Archegos i przypomniał ławie przysięgłych, że pan Becker przyznał, że nienawidzi pana Halligana. William Tomita, były główny makler Archegos i drugi główny świadek w sprawie, zeznał, że pan Hwang poinstruował go, w jaki sposób przedstawić bankom mylący obraz aktywów firmy. Pan Tomita zeznał również, iż pan Hwang złożył duże zlecenia kupna pod koniec dnia, aby podnieść ceny akcji. Powiedział, że banki z Wall Street wykorzystały cenę zamknięcia tych akcji, aby określić, ile pieniędzy firma może pożyczyć. Zespół prawny pana Hwanga usiłował podważyć dwóch kluczowych współpracowników podczas przesłuchania krzyżowego i za pomocą zeznań ekspertów, którzy próbowali przedstawić łagodniejsze wyjaśnienie nadmiernego zakupu akcji przez Archegos. Zespół pana Hwanga wezwał tylko dwóch świadków. W swoim przemówieniu końcowym Berke stwierdził, iż słabością oskarżenia jest fakt, że pan Hwang i Archegos nigdy nie „wycofali pieniędzy” po zbudowaniu dużych pozycji w akcjach. Ostatecznie wpływ upadku Archegos na szerszy rynek akcji był ograniczony. Jednak upadek firmy rzucił światło na praktykę Wall Street polegającą na nieskrępowanym pożyczaniu funduszy hedgingowych i dużych biur rodzinnych oraz na ryzyko, jakie to może nieść. W zeszłym miesiącu, rozmawiając z grupą reporterów w The New York Times, Gary Gensler, przewodniczący Securities and Exchange Commission, powiedział, że jest zaniepokojony poziomem pożyczek zaciąganych przez fundusze hedgingowe w celu zawierania transakcji. Nie skomentował konkretnie Archegos ani procesu pana Hwanga. Federalny sędzia nadzorujący sprawę, Alvin K. Hellerstein, zamierza we wtorek poinstruować ławę przysięgłych w zakresie prawa, a następnie przekaże im sprawę do rozstrzygnięcia. Długi proces skupiał się głównie na tajemniczych tematach, ale zawierał też kilka lżejszych momentów. Na początku postępowania sędzia Hellerstein, 90 lat, przerwał zeznania świadka, aby ogłosić, że właśnie dowiedział się, iż został pradziadkiem. Wszyscy bili brawo, w tym prawnicy i ława przysięgłych. 

Dział: Biznes

Autor:
Matthew Goldstein | Tłumaczenie: Aleksandra Sawicka - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nytimes.com/2024/07/08/business/archegos-closing-arguments-bill-hwang.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE